Pırasa Nasıl Muhafaza Edilir | Pırasa Saklamanın Püf Noktaları

Uzun uzun pırasanın faydaları hakkında bir içerik yazmaya karar vermiştik. Kış mevsiminde tüketilen pırasanın faydalarına bu yazımızın satır aralarında yer vereceğiz. Peki ama pırasa nasıl saklanır? Bu konuda özellikle dikkat edilmesi gereken bir konu var mıdır? Buna benzer soruların ayrıntılarını sizin için inceleyeceğiz.

Pırasa Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğan ve sarımsak ile aynı aileden gelmiş olsa da onlar kadar benimsenmeyi başaramayan pırasının faydaları saymakla bitmiyor. İlk olarak Romalılar döneminde yeşil soğana benzerliği nedeniyle karıştırılarak keşfedildiği biliniyor.

Pırasanın içeriğinde; bol miktarda c vitamini ve fosfor bulunuyor. Bunun dışında kalsiyum ve potasyum bakımından da zengin olduğu için kış aylarında sağlık açısından tüketilmesi tavsiye ediliyor. Bu mineraller nedeniyle kemik sağlığı ve gelişimine destek sağladığını söyleyebiliriz. O sebeple çocuklar tarafından tüketilmesinin önerildiğini söyleyebiliriz.

Son dönemlerde yapılan araştırmalar pırasanın uyku sorunu olan kişiler üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya çıkarmıştır! Bu alt bilgiyi de pırasa konusu açılmışken belirtmenin faydalı olacağını düşündük.

Pırasayı Nasıl Muhafaza Etmek Gerekir

Üç farklı yöntemle pırasayı muhafaza edebilirsiniz. Bunların ilki çiğden dondurmak, ikincisi şoklamak, üçüncüsü ise haşlayarak dondurmaktır. Bu konuda nasıl bir yol izlemek isterseniz ona göre hareket edebilirsiniz. Bence çiğden dondurmakla haşlayarak dondurmak arasında karar vermek daha mantıklı bir işlem olacaktır. Pırasayı saklarken şoklayarak dondurma konusunda çok bilgi sahibi  olamadığımı belirtmek isterim.

Çiğden Dondurmak – Saklamak

Öncelikle pırasayı satın aldığınız gibi buzlukta saklayabilirsiniz. İzlemeniz gereken yol güzelce ayıklanıp temizlenmesi için bol sirkeli suda bekletilmesi ve taş – kum ve diğer zararlılardan kurtulmanız için gereklidir. Mevsim dışında hangi şekillerde tüketmekten hoşlanıyorsanız ona göre bir muhafaza yöntemi tercih etmeniz yeterli olacaktır. İnce dilimler halinde mi? Yoksa uzun uzun mu kesmek istiyorsunuz? Bu tamamen sizin yıl içinde nasıl bir yemek hazırlayacağınıza bağlıdır…

Şoklayarak Saklamak

Önce pırasaları birkaç dakika haşlayıp, sonrasında buzlu suyun içerisine alıyorsunuz. Örnek vermek gerekirse üç dakika kadar kaynayan suyun içinde beklettikten sonra ayırıp, buzlu suyun içinde üç dakika kadar bekletiyorsunuz. Sonrasında oradan alıp – süzüp buzdolabı poşetinde buzluğunuza atıyorsunuz. Bu işlem vitaminlerini daha uzun süre koruması için tercih ediliyormuş. Peki ben denedim mi? Hayır denemedim. Bu yazıyı tamamen internetten edindiğim bilgiler ışığında yazdığım için bu tarife nötr olduğumu söyleyebilirim.

Haşlayarak Dondurmak

Bu metot çok basit adında anlayacağınız üzere yıl içinde nasıl tüketmek istiyorsanız ona göre pırasaları önce yıkayın sonra dilimleyin. Kaynar su içerisinde haşladıktan sonra suyunu süzüp soğumaya bırakın. Yeterince soğuduktan sonra buzdolabı poşeti içerisinde dondurun.

Pırasaları Ne Kadar Muhafaza Edebilirim

Bu üç yöntemin farklı son kullanma süreleri olduğu söyleniyor. Yaptığım araştırmalar sonucunda haşlamanız durumunda maksimum 120 gün içerisinde, çiğden dondurduğunuzda ise 180 gün içerisinde tüketmeniz tavsiye ediliyor. Şoklama durumunda ise bu sürenin 300 güne kadar çıktığı belirtiliyor.

Diğer Dikkat Edilmesi Gereken Konu Başlıkları

  • Gereğinden fazla haşlarsanız vitaminleri kaybolacaktır.
  • Çok küçük dilimlerseniz parçalara ayrılabilir.
  • Poşetleriniz donduktan sonra parçalara ayırmak güçleşebilir. Elinizde imkan varsa her yemek için ayrı poşete koyarak dondurmaya gayret gösterin.
  • Yıl içerisinde mutlaka pırasalarınızı tüketmeye çalışın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*