Patates Nasıl Haşlanır?

Patates dört mevsim mutfaklarımızda eksik olmayan bir sebzedir. Patates ile birden çok yemek yapılmakta ve aynı zamanda yemeklerin yanında eşlik etmekte dolayısıyla garnitürü olarak da yenilmektedir. Kök sebze çeşitlerinde biri olan patatesin nişasta değeri oldukça yüksektir. Potasyum, folik asit, fosfor ve lif değerleri yüksek bir sebzedir. Yağda kızartılan patateslerin nişasta ve protein değerleri içinde kaldığında ve içine aldığı yağ ile kilo almamıza neden olur. Fakat suda haşlanan patatesler içerisindeki nişasta ve proteini suya bıraktığında zararlı olmaz ve bu yüzden suda haşlanan patatesin sık sık tüketilmesinde kilo almazsınız. Patates de bulunan vitamin ve mineraller haşlama yapıldığında kalmadığında sağlıklı  ve oldukça doyurucu bir sebzedir. Ayrıca patates haşlaması çocuklar ve yetişkinler  içinde pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Örneğin ishal olan kişiye haşlanmış patates yedirilmesi hasta olan kişinin daha az su kaybetmesine ve rahatsızlığın daha hızlı iyileşmesini de sağlar. Ayrıca patates böreklerin içi yada ekmeklerin içine de konularak tüketilmektedir.

patates nasıl haşlanır

Patates Haşlama

Patatesler kabuklu haşlanabildiği gibi kabuksuz da haşlanabilir. Fakat kabuklarının soyulmadan haşlanması uzmanlar tarafından öneriliyor. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre kabuklarıyla haşlanan patateslerin besin değeri daha fazla olmaktadır. Kabuklarıyla haşlanacak patateslerin öncelikle bol su ile üzerindeki çamurları iyice temizleyin. Mevsimine göre bazı patateslerin çamurlu kısımları fazla olduğu için yaklaşık 10 dakika tuzlu suyun içinde bekletebilir ve böylelikle çamurları patatesten arındırabilirsiniz.

Daha sonra haşlayacağınız patatesleri ortadan ikiye bölün tencereye yerleştirin. Tencere tercihi normal yada düdüklü olabilir. Tencereye koyduğumuz patateslerin üzerini kapatacak kadar su ile doldurun ve üzerine 1 tatlı kaşığı kadar tuz attın.

Patates haşlamada kullanılan bir diğer yöntem ise çamurlarını temizlediğiniz patatesleri ortadan ikiye bölerek tencereye yerleştirin. Tencereye koyduğumuz patateslerin üzerini kapatacak kadar su ile doldurun ve üzerine 1 tatlı kaşığı kadar tuz attın. Daha sonra patateslerin üzerine bir yemek kaşığı sirke katın. Sirke patatesi daha sarı görünüme kavuşturacak ve daha lezzetli hal almasını sağlayacaktır.

Patates Kaç Dakika da Haşlanır

Patateslerin haşlanması için ocağa koyun ve orta ateşte 25 dakika pişirmeye bırakın. Pişme esnasında arada bir çatal ile patatesleri çevirin. Atılan tuz sayesinde daha patatesler daha çabuk pişecektir.  Patatesleri 25 dakika sonra ocaktan indirin ve soğuk içine atıp kolaylıkla kabuklarını soyun. Haşlama işlemini düdüklü tencerede yapacaksanız  haşlamak istediğiniz kadar patatesleri temiz bir şekilde yıkadıktan sonra düdüklü tencereye koyun üzerine kapatacak kadar su ekleyin ve düdüklünün kapağını kapattın. Düdüklüde kaynama sesi geldiğinde  ocağın altını kısıp  yaklaşık 5 dakika kaynamaya bırakın.  Daha sonra ocağı kapatın ve düdüklünün havasını alın. Havası alınan düdüklüyü daha da emin olmak için soğuk suya tutun ve daha sonra kapağını açın. Daha sonra düdüklü içerisinden çıkardığınız patateslerin kabuklarını soyun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*