Pastel Tonlarda Makyaj Yapımı ve Püf Noktaları

pastel-tonlarda-makyaj-yapimi-ve-puf-noktalari resim

Zarif ve daha etkileyici görünmenin yollarından biri de pastel tonlarda yapılan makyaj olmaktadır. Pastel tonlarda makyaj yapımı genel olarak bazı püf noktalar içerir. Bu püf noktaların eksiksiz bir şekilde uygulanması istenen sonuçların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Makyajın içeriğinde yer alan açık mavi, açık yeşil, açık pembe ve bunlara benzer uçuk renk tonları yapılan makyajın fazla ön plana çıkmasına izin vermez ve makyaj yapıldığının anlaşılmasına olanak vermeden etkili görüntüler meydana getirir.

Pastel tonlarda makyaj yapımı hakkında bilinmesi gerekenler

Makyaj yapmaya başlamadan önce bilinmesi gereken hususlardan biri makyaj içerisinde kullanılacak pastel tonların hangisi olduğuna karar vermektir. Ardından pastel tonların özelliklerinin tam olarak bilinmesi ve buna göre uygulamaya alınması önemlidir. Şimdi pastel tonlarda makyaj yapımı içerisinde yer alan pastel renk tonlarının özelliklerini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Bebek mavisi: Uçuk mavi olarak adlandırılan bu renk, akvaryum gölgesi olarak da biliniyor. Flumsu bir renk tonu olma özelliği taşıyor.

Krem rengi: Beyaz renge yakın olan ancak parlak olmayan bir renk tonudur. Ayrıca krem renginin sedef ve soluk renkli bir sarı renk olduğunu söylemek mümkündür.

Portakal turuncusu: Bu renk sarıya yakındır bir tondadır, ancak parlak olmanın aksine mattır. Makyaj içerisinde pastel renklerden biri olarak kullanılmaktadır.

Ekru ve bej tonu: Parlak olmayan ve pastel makyaj içerisinde kullanılan bir renk tonu olarak karşımıza çıkar.

Pastel tonlarda makyaj nasıl yapılır?

pastel-tonlarda-makyaj-yapimi-ve-puf-noktalari1 resim1. İlk olarak cilt gereken şekilde temizlenir. Sonrasında cilt nemlendirici ile yumuşatılır.

2. Düşük oranda aydınlık verici makyaj bazımı uygulanır ve kapatıcı sürülür. Bu cildin pastel tonlar ile daha etkili görünmesini adına önemlidir.

3. Cilde uygulanan kapatıcının oldukça ince bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Bu yüzde genelde transparan fondötenlerin tercih edilmesi önemlidir. Ayrıca bu fondötenler makyajın sabitlenmesine imkan tanır.

4. Transparan fondöten uygulamasının ardından gözlerin çevresine kapatıcı uygulanır. Yapılan işlem ile göz çevresi ve altında bulunan olumsuz görüntüler en aza indirgenir.

5. Tekrar transparan ve pudra içerikli fondöten uygulaması yapılır.

6. Kişinin kendi seçmiş olduğu renkli farlardan biri makyajın değişik görünmesinde etkili olacaktır. Ancak sürülecek olan farların vanilya, krem rengi ve uçuk pembe tonlarında olması göz ardı edilmemelidir.

7. Far uygulamasının ardından açık griye yakın tonlarda bir göz kalemi gözlerin alt ve üstlerine çekilir. Ardından çekilen kalem far fırçası ile dağıtılır. Yapılan işlem daha etkili ve buğulu gözlere sahip olmak için önemlidir.

8. Bunların yanı sıra pastel tonlarda makyaj yapımı tercih eden bir kişinin maskara seçimi sadece belirginleştirmek adına olmalıdır. Çünkü gereğinden fazla maskara sürülmesi makyajın asıl hedefi olan masumiyetten uzak bir görüntü sergiler.

9. Uygulanması gereken allık rengi genelde toz pembe ya da turuncu olmalıdır. Yapılacak uygulama için allık fırçası kullanılabilir. Fırçaya az miktarda değdirilerek cilde hafif dokunuşlar gerçekleştirilmesi yeterli olacaktır. Burada amaç keskin çizgilerin hatlarını ortadan kaldırmaktır.

10. Dudaklar için de parlatıcı özellik içermeyen oldukça açık renkli rujlar sürülmelidir. Örneğin doğal bir pembe tonu dudakların istenen bir şekilde görünmesi adına yeterlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*