Parlak ve canlı saçlar için

İnsanların hemen hemen hepsi dış görünüşlerine oldukça önem göstermektedir. Düzgün bir cilt, uzun kirpikler, kusursuz kaşlar ve en önemlisi dolgun saçlar her insanın istediği bir durumdur. Dolgun, parlak, uzun ve canlı saçlara sahip olmak için kadınlar çeşitli yöntemler geliştirerek isteklerini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadırlar. Fakat çeşitli nedenlere bağlı olarak saçlarda dökülmeler, kırılmalar ve yıpranmalar meydana gelmektedir.

Saçlarınızı ihmal etmeyin

Evlerinizde bulunan malzemeler ile saçlarınızın nem dengesini ayarlayabilir, daha canlı görünmesini ve daha kolay uzamasını sağlayabilirsiniz. Tıpkı ciltlerde olduğu gibi saçlarda da yağlılık ve kuruluk durumu söz konusudur. Bu yüzden insanlar saçlarına bakım yaparken öncelikle saçlarını çok iyi tanımalıdır çünkü yanlış yapılan bir uygulamada saçlarınıza iyilik yapmak isterken kötülük yapmış olursunuz. Özellikle yağlı saçlarda bakım çok önemlidir. Saçınızın uzun süreli olarak yağlı kalması sonucunda cildinizde de yağlanmalar meydana gelebilir ve cildinizde sivilcelenme oluşur. Saçlarınızı sürekli olarak ısıya maruz bırakmanız sonucunda saçlarınız kırılarak yıpranmış bir görünüm oluşur, saçınıza şekil verdikten sonra kırılmaları engellemek için bakım yağlarını kullanabilirsiniz. Temizlik her şey de olduğu gibi saç bakımında da oldukça önemlidir fakat saçlarınızın kendi yağına da ihtiyacı olduğu için her gün yıkamamanız gerekmektedir. Uzmanlar tarafından saç yıkama sıklığınız iki günde bir gerçekleştirilmelidir. Çok uzun saçlar her zaman bakımı daha çok isteyen saçlardır fakat uzun saçların bakımı zor olduğundan dolayı belirli aralıklarla kestirilerek daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Doğal yöntemlerle saç bakımı

Her durumda olduğu gibi saç bakımında da beslenme oldukça büyük bir önem taşımaktadır. İnsan sağlığı açısından faydalı olan çeşitli vitaminleri saçlarınıza da evde kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Protein açısından oldukça önem taşıyan yumurta boyadan yıpranan ve cansız görünen saçları onarmakta kullanılmaktadır. Kısa saçlarda bir yumurta kısa saçlarda iki yumurtayı köpürünceye kadar çırpıp saç diplerinize sürüp yarım saat kadar bekletip ardından ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bunun yanı sıra zeytinyağı her konuda olduğu gibi saç bakımı konusunda da faydalarını göstermektedir. Zeytinyağı ve yumurta beyazı ile hazırlayacağınız maske de saçlarınızın canlanmasına yardımcı olmaktadır, bu hazırlayacağınız maskenin içerisine bir iki damla limon katarak da saçlarınızın parlaklaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Kepek hemen hemen her insanın başına gelen bir durumdur. Bu durum çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Saç derisinin çok yumuşak olması kepek oluşumunun etkenleri arasında yer almaktadır bu yüzden saçlarınızı çok sıcak su ile yıkamanız önerilmemektedir. Bunun yanı sıra sulardaki kireç miktarı da saçları olumsuz etkileyen nedenler arasında yer almaktadır fakat ne yazık ki kireçli sular için bir çözüm üretilememektedir. Her insan gibi sizler de saçlarınız ile göz kamaştırmak istiyor iseniz saçlarınızın bakımını ihmal etmemelisiniz. Evde uygulanabilecek basit yöntemler sayesinde masraf yapmanıza da gerek kalmadan hayalinizdeki saçlara sahip olabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!