Panik Atak Neden Olur

Birden bire ortaya çıkan ve kişide yoğun olarak görülen kaygı, korku ve sıkıntı nöbetlerinin ortak adına panik atak adı verilmektedir. İnsanlar bu korkulara kapıldıklarında ölüm korkusuyla yüzleşirler. Kalp krizi geçirdiğini sanan kişiler başına her zaman kötü bir şeyler geleceğini düşünüp kendilerini fiziksel olarak da kötü hissetmeye başlarlar.

620_340_panik-atak-olume-sebep-olur-mu-800x436-71497584541066_56d5915158434

Panik atak geçiren kişiler kötü duygulara kapıldıkları zamanlarda bir sağlık kuruluşuna sığınmak isterler. Başlarına kötü bir şey geleceğinden endişe ettikleri için sağlık kontrolünden geçmek isterler. Panik bozuklukların ortaya çıkmasının bir çok sebebi vardır. Genetik faktörler asıl sebebi olabildiği gibi kişinin karakterinden kaynaklanan problemlerde panik atağa neden olabilir.

Panik atak hastalığının en büyük belirtisi kalp çarpıntısıdır. Nabız hızla yükselir ve kalp olduğundan daha hızlı atmaya başlar. Göğüs kafesinde beliren sıkışma, nefes alıp vermede sıklık, midede yaşanan kasılmalar ve kramplar panik atak hastalığının belirtilerini oluşturur. Ellerde veya ayaklarda çoğu zaman boşalma yaşanır. Fiziksel belirtilerinin yanına baş dönmesi ile bayılma hissiyatı da eklenir. Kimi hastalar bu sırada üşür ve aşırı şekilde terler.

kar-yagisi-panik-ataga-yol-acabilir

Panik atak hastalığı yaşayan insanların bir çoğu asansöre binemez. Kalabalık yerlerde gezemez ve otobüs gibi araçlarla yolculuk yapmaz. Kendilerini güvende hissedebildikleri tek yer evleri olur. Bu nedenle panik atak hastalarının birçoğunda sosyal fobide birlikte seyreder. Zamanla evden çıkmayan kişiler çevrelerinden de uzaklaşmaya başlar. Kapalı alanlar hastaların en büyük korkusudur. Nefessiz kalma ve başlarına kötü bir şey gelecek düşüncesi onları hasta etmeye yeter sebeplerdendir.

Panik atak psikolojik rahatsızlar arasında kadınlarda en çok görülen hastalık çeşididir. Duyarlılıkları azami ölçüde olan kadınların hastalığa yakalanma riskleri daha yüksektir. Yoğun bir şekilde yaşanan stres, yakınların kaybı ve boşanma gibi dışsal faktörler panik atağa neden olmakta ve tetiklemektedir.

Panik atak içsel sebeplerle ortaya çıkar. Herhangi bir dış faktör olmadan da birden bire belirtileri insanların hayatını adeta felç eder. Panik atak nöbetini bir daha geçirirsem düşüncesi bile insanın yeniden nöbet geçirirmiyim düşüncesi içine girmesine sebep olur. Yoğun korku ve kaygılar panik atağı tetiklemektedir.

panik_atak1

Panik atak hastalığına yakalanma yaşları daha çok 20 ile 30 yaşları arasıdır. Sürekli sıkıntı hali yaşayan kişilerde daha sık rastlanır. Şehir hayatının stresi insanları daha çabuk etkilediği için günümüzde her 4 kişiden birinin farkında olmasa da panik atak hastası olduğu belirlenmiştir. Yaşı 30’dan büyük insanlar o yaşa kadar panik atak rahatsızlığı geçirmediyse yakalanma oranı çok daha düşüktür.

Mükemmeliyetçi kişilerde ve acele hareket eden insanlarda panik atak hastalığına daha fazla rastlanır. Özgüveni olmayan kişilerde de panik atak bozukluğuna rastlanmaktadır. Depresyonu geçmiş dönemlerde yaşamış ve kapalı ortamlarda saatlerce zaman geçiren kişilerde panik atak hastalığı daha sık yaşanır. Bu tip psikolojik hastalıklarda alkol ile madde bağımlılığı artabilir. Bu nedenle kişinin sürekli değişik hobiler edinmesi ve kalabalık gruplarda bulunarak özgüvenini tazelemesi gerekmektedir.

panik-atakla-bas-etme-yollari

Hastalığınızı öğrendikten sonra; her gün yürüyüş yaparak içe dönüklüğünüzden kurtulmalısınız. Uykunuz düzenli olmalı ve her yıl mutlaka tatil yaparak zihninizi boşaltmalısınız. Beslenmeniz dengeli olmalı ve doğa yürüyüşlerine ağırlık vermelisiniz. Olumlu düşünme telkinlerinden faydalanarak rahatsızlığınızı çok kısa bir zaman içinde atlatabilirsiniz.

indir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*