Oturma Odası Dekorasyonu Fikirleri

Oturma odaları, evlerin en çok kullanılan bölümleridir. Bazen oturup sohbet ederiz bazen de sevdiklerimizi ağırlarız yada günün yorgunluğunu bu odalarda atar, televizyon seyrederiz. Çocuklarımızla bile en çok vakit geçirdiğimiz odalardır oturma odaları. Bu nedenle dekorasyonunun da güzel ve kullanışlı olması gerekir. Oturma odası dekorasyonu için dikkat edilecek pek çok unsur vardır. Öncelikle bu unsurları bilerek işe başlayalım;

  • Oturma odası dekorasyonunda fazla eşya olmaması gerekir. Her an bir yere çarpıp kırabilirim korkusu olmamalıdır.
  • Bu odalar mümkün olduğu kadar geniş ve ferah olmalıdır. Özellikle çocuklarınızın rahat etmesi için geniş alanlar yaratmalısınız.
  • Bu odaların aydınlatmaları mutlaka göz yormamalı ve dinlendirici olmalıdır.
  • Bu odalarda sakin ve huzurlu renkler kullanılmalı, özellikle seçilecek olan mobilyalar rahat ve konforlu olmalıdır.
  • Oturma odalarında çayınızı yada kahvenizi koyabileceğiniz aksesuarlar, mutlaka yakınınızda olmalıdır.

Bu noktaları öğrendikten sonra, yapılabilecek oturma odası dekorasyonlarına bir göz atalım;

Sade ve şık tasarımlar

Oturma odası dekorasyonu için sadelikten yanaysanız, koltuk ve puflu olan mobilyaları tercih edebilirsiniz. Bu mobilyaların renklerini açık mavi, bej, krem yada açık pembe gibi iç açıcı renklerden oluşturun. Ortada sehpa yerine bir puf bulunsun. Perdeleriniz ise koltuklarınızın renkleri ile aynı olabilir. Koltukların yan tarafına bir sehpa ve diğer tarafına abajur yerleştirebilirsiniz. Televizyon için ise küçük bir ünite tercih edebilir, televizyonu duvara sabitleyerek şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

en-guzel-oturma-odasi-tasarimlari-6

Sıra dışı oturma odaları

Eğer farklı ancak göz yormayan bir oturma odası tercihiniz varsa, duvarın birine küçük bir raf sistemi yaptırabilir ve buraya kitaplarınızı ve küçük biblolarınızı koyabilirsiniz. Bu rafların hemen ön tarafına küçük bir koltuk koyabilir ve ayrı bir okuma köşesi elde edersiniz. Bu rafların üst bölümünü ise spotlar ile aydınlatmayı tercih edin.

rengarenk-oturma-grup-modeli-2013

Canlı renkler

Eğer canlı renklerden oluşan bir oturma odası hayal ediyorsanız, koltuklarınızın rahat ve konforlu olan canlı renklerden tercih edin. Koltuklarınız gerektiğinde uzanabileceğiniz türden ve yumuşak olsun. Yastıklarınız ise mümkün olduğu kadar canlı renklerde seçilmelidir. Örneğin mavi ve pembe yastıklar seçebilir yada bordo ve siyah yastık ikilisi kullanabilirsiniz. Perdelerinizin de bu yastıklar ile uyumlu bir renk olmasına dikkat edin. Ortaya kullanışlı olabilecek bir sehpa da yerleştirirseniz, konforlu oturma odanız tamamlanır.

renkli-oturma-odasi-fikirleri-6

Tv üniteleri

Eğer oturma odanızda göz yormak istemiyorsanız, tv ünitelerinin çok kalabalık ve çok dolaplı olmayan çeşitlerden olmasına özen gösterin. Özellikle duvara monte edilen raflı tv ünitelerini tercih edebilirsiniz. Bu ünitenin arka tarafına eskitme yada sade bir duvar kağıdı tercih edebilirsiniz.

2016-oturma-odasi-televizyon-unitesi-modelleri-en-guzel-oturma-odasi-modelleri

Klasik oturma odaları

Klasik bir oturma odası tercih ediyorsanız, kasvetli olan kahverengi yada siyah gibi koyu renkler yerine, daha canlı renkler taşıyan seriler tercih edebilirsiniz. Ortaya yine klasik camlı bir sehpa koyabilirsiniz. Bununla birlikte modern bir berjer de, odanıza hareket katabilir.

birilance-kol-tk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*