Orkide Nasıl Çiçek Açtırılır

 Orkide Nasıl Çiçek Açtırılır

Kendine has yaprakları, farklı renkleri ve çıtkırıldım yapısı ile orkide, hayranlık uyandıracak güzellikte bir çiçektir. Çoğunlukla zarafetin sembolü olarak görülse de günümüzde önemli gördüğümüz kişilere hediye ettiğimiz başrol çiçekler arasında yerini almaktadır. Orkide çoğunlukla geldiği gibi hızlı bir şekilde çiçeklerini döken bir bitkidir. Bu sebepten bugün orkide nasıl çiçek açtırılır sorusunun cevabını birlikte arayacağız.

Kolay Bir Şekilde Orkide Nasıl Çiçek Açtırılır

Orkide bakımında hava, su ve ışık üçgeninin çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Bu üçgende yer alan birimlerden bir tanesinin bozulduğu yada gereğinden fazla uygulandığı durumlarda orkidenizi kaybetmeniz söz konusu olacaktır. Yıllarca yeniden ve yeniden çiçek açabilen bu orkidelerinizin kendini muhafaza etmesini kolay seçeneklerle ayarlayabilirsiniz.

Orkide Nasıl Budanır

Orkidenin çiçek açmasının ilk adımı budanmasından geçer. Çoğunlukla alttan üçüncü boğumunun birkaç parmak üstüne gelecek şekilde budama yapılabilir. Budanan bölgeye tarçın (ben bal tercih ediyorum) sürülerek budadığımız yerin örtülmesini sağlarız. Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak için forum bölümüne göz atabilirsiniz. Orkide budaması için en uygun ayların 10. ve 11. aylar olduğunun altını çizmiş olalım.

Orkide Bakımında Sıcaklık

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi orkidenin bakımı için sıcaklığın son derece önemli olması gerekmektedir. Çoğunlukla 7 – 13 derecelik gündüz sıcaklığı orkideler için ideal olacaktır. Yalnız akşam serinliği olmazsa, kaloriferin başında tutulursa ve bulunduğu oda çok sıcak olursa orkidemizin çiçek açmasını hem geciktirir. Hem de imkansız hale getirebiliriz. Bu sebepten oda sıcaklığının iyi tespit edilmesi gerekebilir. Bu sayede orkidenizin çiçek açmasını kolaylaştırmış olursunuz.

Orkide ve Işık İkilisi

Orkideniz ışık sever. Yalnız bu durum doğrudan ışığa koymanız anlamına gelmemelidir. Az ışık aldığı zaman çoğunlukla orkidenin yapraklarının koyu yeşil tonlarında dolaştığı bilinmektedir. Bu da çimlenmesini imkansız hale getiren bir faktör olacaktır. Size geldiği gibi şeffaf bir saksı içerisinde kalması orkideniz açısından bir avantaj olacaktır.

Orkidemi Ne Zaman Sulamalıyım

Orkidenizi haftada bir kez olacak şekilde dinlenmiş ve kaliteli bir su ile sulamanızı tavsiye ederim. Çoğunlukla nemli ortamlardan hoşlanıyor olsalar da yoğun su ilave edilmesi orkideniz açısından olumsuz sonuçların ortaya çıkması ile sonuçlanabilir. Bu sebepten sulama aralığınıza son derece dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çoğunlukla uygulanan bir diğer yöntem ise 12 saat karanlıkta bekletilip 12 saat aydınlıkta tutulmasıdır. Bu da orkidelerin kolay çiçek açmasını sağlayan yöntemler arasında sayılabilir. Henüz ben bu yöntemi uygulamadım ama uygulayan pek çok kişinin memnun olduğuna şahidim. Daha fazla bilgi paylaşımı yapmak için forum bölümüne göz atabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın