Ören Yeri Nedir – Ören Yeri Hakkında

Tarih öncesinde yaşamış uygarlıkların izlerini bulduğumuz yerlere ören yeri diyebiliriz. Günümüzde daha çok kırsal eğlence ve mesire alanları olarak kullanılmaktadır. Medeniyetler beşiği olarak bahsedilen Küçük Asya olarak da anılan Anadolu pek çok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. O uygarlıklardan günümüze kadar gelmeyi başaran taş yapı, mağara ve çeşitli sanat eserlerinin bulunduğu alanlara ören yeri diyebiliriz.

Ören Yerleri Hakkında

Ören yerleri genel olarak arkeolojik değerlerin korunmasının amaçlandığı alanlardır. Bu sebeple, değerlendirilmesi ve korunması için çeşitli planların yapılması şarttır. Aynı zamanda gelecek nesillere sağ salim ören yerlerinin taşınması için düzenli olarak restorasyon çalışmalarının da yapılması önemlidir.

Ören Yerleri Nasıl Gezilir

Ülkemizde müze kart ayrıcalığının getirilmesinden bu yana ören yeri giriş ücretleri sabit tutulmaktadır. Fakat bazı ören yerlerinde ekstra bakım ve diğer maliyetler göz önünde bulunduğu zaman küçük ücretlerin alındığı da görülmektedir. Bu durumda müzekartın geçmediği ören yerleri başlığında ayrıca anlatılacaktır.

Belirli bir alanla çevrelendiği için ören yeri girişleri, tek olmaktadır. Bu da diğer ziyaretçilerin ücret vermeden girmesini engellemek için yapılan bir önlemdir. Günümüzde Kapadokya bölgesi başta olmak üzere yer alan pek çok ören yerinde bu durum uygulanmaktadır.

Ören yeri ne demektir kısaca anlatmaya çalıştık. İnternet adresimizde geliştirilmesi gereken bu tarihi dokular hakkında daha detaylı bilgilere de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Zaman içerisinde  ören yeri bilgilendirme tabelası ile ön plana çıkacak pek çok ayrıntıyı size anlatmaya çalışacağız.

Tarihi Açıdan Gezilecek Yerler – Kültür Gezileri

Tarihi ve turistik özellikleri ön plana çıkarıldığı zaman ne yazık ki, ülkemizde bu ayrıcalıklı bilgilere ulaşmak pek mümkün olmuyor. Bu durumda sadece internet üzerinden ören yeri nedir vikipedi gibi seçenekleri ziyaret etmemizi zorunlu bir hale getiriyor. Oysa ki ören yerleri hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı bir adres sayesinde hem tatil günlerinizde daha kolay gezebilir. Hem de kendi ülkemiz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu tarihi alanlar hakkında en özet bilgiye  ören yeri giriş tabelası ile kolaylıkla ulaşmak mümkündür. Bizim amacımız ise sizlere bu giriş tabelalarını tanıtarak daha detaylı bilgiye kısa süre içerisinde ulaşmanızı sağlamak olmalıdır.

Daha önceden gezdiğimiz ve tavsiye ettiğimiz ören yeri örnekleri bu şekilde siz değerli okuyucularımıza ulaştırılacaktır. Farklı rotalar hakkında bilgi sahibi olmak adına bizi takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*