Ölümcül 10 Tehlikeli Bitki

Merhabalar, bugünkü yazımızda çok tehlikeli ve zehirli olan ölümcül bitkilere yer vereceğiz. Pek bilinmese de az çok tüm bitkilerde, kendilerini koruma amacıyla toksik madde içerirler. Fakat bazı bitkiler vardır ki bu toksik madde miktarı çok yüksek seviyelerde olup, insanları öldürecek seviyededir. Sizlerde bu yüzden bu yazımızı muhakkak okuyup, ona göre temkinli olmanızı tavsiye ederiz. Dışardan zararsız duran ama özünde bir o kadar zararlı olan, ölümcül 10 tehlikeli bitki karşınızda…

1- Beyaz Yılankökü

Cimicifuga-racemosa
Kuzey Amerika’da yetişen yoğun şekilde zehirli bir bitkidir. İçerdiği yüksek miktarda tremetol toksininin, etkileyeceği kişiyi doğrudan etkilemese de dolaylı olarak etkilemektedir. Semptomları arasında titreme, istifra etme ve ağır bağırsak ağrıları vardır.

2-  Katil Gözlü Bitki

katil-gozlu-bitki_1c61bd38-7a8f-442b-87ad-86ab1180458f
Amerika’da yetişen bu bitki ismini, 1 cm çapındaki beyaz meyvesinin üzerindeki siyah lekenin adeta bir gözü andırmasından dolayı almaktadır. Kalp kasları üstünde birden olarak yatıştırıcı etkisi gösteren karsinojenik toksin içeren bu meyveler, kolaylıkla hızlı bir ölüme sebep olabilmektedirler.

3- Melek Boruları

meleklerinborulari
Genel olarak bütün dünyada bulunmaktadırlar. Melek borusu, ismini trompet şeklindeki sarkık ve çok ince tüylerle kaplı çiçeklerinden almıştır. Çiçekleri 14-50 cm boyutlarında ve beyaz, sarı, turuncu, pembe renkleri bulunmaktadır.

4- Kargabüken

karga
Kargabükenin anavatanı Hindistan ve Güneydoğu Asya’dır. Dıştan mangoya benzeyen bu bitkinin meyvelerinde bulunan küçük tohumlar, zehirli alkaloidler olan strikinin ve brusin içermekte olup epey bir zehirlidirler. Bu toksinlerden 30mg almak dahi zehirlenmeye yeterdir.

5- Porsuk

Porsuk3
Anavatanı Avrupa, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya olan porsuğun tohumları yumuşak, al ve üzümsü bir kabukla kaplıdır. Dıştan görünüş olarak kırmızı zeytine benzemektedir. Yaklaşık 50 gramı, insan için ölümcül olup, semptompları arasında nefes darlığı, titreme, kasılma ve son olarak kalp durması görülmektedir.

6- Su Baldıranı

55

Su Baldıranı insan için çok aşırı derecede zehirli olup Kuzey Amerika’nın en zehirli bitkisi olarak kabul edilmektdir. Hemen hemen anında gerçekleşen nöbetlerin yanısıra, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve titreme de görülmektedir.

7-  Kurtboğan

boganotu5
Tüketilmesi mecburiyetinde mide ve karında yanma görülebilmektedir olup yüksek dozlarda, 2-altı saat arasında ölüm gerçekleşebilmektdir. 20 ml kadarı yetişkin bir insanı öldürmeye kafidir

8- Abrus

b79850d1-2812-4f97-88ae-9faa6cf769fd
Hemen her yerde yetişebilen bu bitkinin anavatanı Endonezya’dır.Bitkinin içerdiği abrin zehri, risinden yaklaşık 75 kat daha güçlüdür. Bazı hallerde 3 mikrogram abrin yetişkin bir insanı öldürmek için yeterli olabilmekte.

9-  Güzel Avrat Otu

guzel-avrat-otu
İtüzümü olarak da bilinmektedir. Semptomları arasında sayıklama ve halüsinasyon başta olmak üzere, ses kaybı, ağız kuruması, kafa ağrıları, titreme ve nefes darlığına yer almaktadır. 10-20 meyvesi yada sadece bir yaprağı, bir yetişkini öldürmeye yetmektedir.

10- Hintyağı Bitkisi

Ricinus Communis
Hintyağı bitkisinin tek bir tohumu dahi bir insanı iki gün içinde öldürmek için yeterlidir ve ölüm zamanı epey bir ağrılı olmaktadır. Ağız ve boğazda yanma hissi, karın ağrısı, kanlı ishal ve kusma bu semptomlar arasındadır. Zehirlenme başladıktan sonra engellenmesi imkansızdır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*