Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Dünya üzerinde yaşayan çoğu bayanın kullandığı ojeler çeşitli renklerde piyasada kolayca bulunmaktadır. Çeşitli renklerde oje kullanmak ne kadar keyif verici olsa da uygulama sırasında dikkatsizlik ve istenmeyen kazalar olması durumunda üstümüzdeki kıyafete, yerdeki halıya, ya da oturduğumuz koltuğun kumaşına oje lekesi olabilir. Bunun için endişelenmenize hiç gerek yok çünkü birçok pratik yöntem ile oje lekesinden kurtulabilirsiniz.

oje lekesi nasıl çıkar

Kumaşa bulaşan oje lekesini çıkarma yöntemleri

1-Aseton ile oje lekesi çıkarma yöntemi

Küçük bir pamuk parçasına aseton damlatıp ıslatılan pamuğu kıyafetinizin iç kısmında görünmeyen bir bölgesine uygulayın. Kıyafetinizin aseton teması ile renk vermediğinden emin olduğunuzda yeniden asetonla ıslattığınız pamuğu  oje lekeli kısıma hafifçe uygulayın. Bu işlemi uygularken olabildiğince nazik davranmaya özen gösterin. Çünkü asetonun kıyafet rengine de zarar verebileceğini unutmayın. Lekenin çıkmadığını görürseniz bu işlemi kesinlikle tekrarlamayın.

2-Oksijenli su ile oje çıkarma yöntemi

Piyasada kolayca bulup satın alabileceğiniz oksijenli suyu lekeli bölgenin büyüklüğüne göre bir kaseye boşaltın. Daha sonra renk vermeyen ( beyaz renkte olabilir) bir bezi kasenin içindeki oksijenli su ile ıslatıp daha sonra ıslatılan bezi kıyafetinizin iç kısmında görünmeyen bir bölgesine uygulayın. Kıyafetinizin oksijenli su teması ile renk vermediğinden emin olduğunuzda lekeli bölgeyi silin.

3-Saç spreyi ile oje lekesi çıkarma yöntemi

Lekeli olan bölgeye bir miktar saç spreyi sıkıp yaklaşık 1-2 dakika bekleyin daha sonra halı fırçası ya da diş fırçası ile sprey sıktığınız bölgeyi ovun.

Tahta zemin üzerinden oje çıkarma yöntemleri

Tahta zemindeki oje lekesinin üstüne kesinlikle aseton vb oje çıkarıcı kimyasal uygulamayın. Çünkü bu kimyasallar tahta zeminizize büyük zararlar verebilir. Bunun yerine tahtaya şaç spreyi sıkıp yaklaşık 30 saniye bekleyin daha sonra bulaşık süngerinin sert tarafı ile dairesel şekillerde ovalayın.

Saçınızdan oje çıkarma yöntemleri

Dışarı çıkmaya hazırlanırken istenmeyen bir kaza ile saçınıza bulaşmış oje lekesini henüz kurumadan asetonlu pamuk yardımı ile temizleyebilirsiniz. Eğer ojeniz kurumuş ise saçınıza süreceğiniz nemlendirici tipindeki krem veya ağda yağı ile saçınıza bulaşmış ojeyi çıkartabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*