Ofis Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Günün büyük bölümünü masa başında oturur vaziyette çalışarak geçirenlerin baş belası haline gelen, sırt, boyun ve eklem ağrıları zamanla kasların zayıflamasına sebep olabilir. Ağrıların verdiği rahatsızlığın yanı sıra, oturarak çalışanların kilo alma ve yağlanma problemleri yaşamaları da sıkça rastlanan bir sorundur.

Gün içinde vereceğiniz küçük molalar ve yapacağınız bazı basit ofis egzersizleri kan dolaşımınızı hızlandırır, yağ yakmanızı ve ağrılardan kurtulmanızı sağlar.

İşte ofiste masa başında çalışırken yapabileceğiniz bazı basit ofis egzersizleri;

Ofis egzersizleri resimli bir şekilde aşağıda anlatılmıştır!

1- Oturduğunuz yerde, yukarıdaki bir nesneye ulaşmaya çalışır gibi, avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde parmaklarınızı kenetleyip kollarınızı gerin. Beş saniye kadar kollarınızı bu şekilde gergin tutup, sonra gevşetin.

ofis-egzersizleri-resimli1-resim
Ofis Egzersizleri Eller Yukarı

2- Sandalyenizin en ucuna oturarak kollarınızı geriye doğru uzatıp, sandalyeyi yanlarından tutun ve omuzlarınızla sırtınızı geriye doğru gererek, göğüslerinizi ileri doğru itin.

ofis-egzersizleri-resimli2-resim
Ofis Egzersizleri Resimli

3- Omuzlarınızla dairesel hareketler yapın.

ofis-egzersizleri-resimli3-resim
Ofis Egzersizleri Omuzla Dairesel Hareket

[wp_ad_camp_1]

4- Sandalyenizde iyice geriye oturarak öne doğru eğilin ve ellerinizle ayak bileklerinizi kavrayın. Sırtınız düz, boynunuz dik olsun ve başınız dümdüz karşıya baksın. Beş saniye kadar sırtınızı gerin ve sonra serbest bırakın.

ofis-egzersizleri-resimli4-resim
Ofis Boyun Egzersizleri

 

5- Çekmecelerinizden birinde bir ağırlık bulundurun, bir dambıl ya da su dolu bir şişe olabilir. Telefonla konuşurken, ya da bir elinizin boş olduğu işler yaparken, boştaki elinizle  ağırlığı tutup, kolunuzu yana, öne veya enseye doğru küçük hareketler yaparak çalıştırın.

ofis-egzersizleri-resimli5-resim
Kolay Ofis Egzersizleri

6- Otururken ayak bileklerinizle sık sık point- flex yapın.

ofis-egzersizleri-resimli6-resim
Ofis Ergonomisi Egzersizleri

7- Ayağa kalkıp kollarınızı geriye doğru uzatarak ellerinizi birbirine kenetleyin ve sırtınız düz bir şekilde hafifçe öne eğilip kalkın. Bu sırada kollarınızı ve sırtınızı iyice gerin.

ofis-egzersizleri-resimli7-resim
Ofiste Kolları Germe

Bu basit ofis egzersizleri sayesinde ağrılarınızın hafiflediğini ve kaslarınızın rahatladığını göreceksiniz. Bu hareketleri gün içinde fırsat buldukça tekrarlamayı alışkanlık haline getirerek, yağlanma, ağrı ve stresten kurtulabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!