Ödem Söktürücü Çaylar Nelerdir?

Ödem Söktürücü Çaylar Nelerdir Resim

Vücutta çeşitli nedenler oluşan ödem, hücre içerisinde yer alan sının dışarı çıkması ve ardından dokular arasında ya da cildin hemen altında birikme yapmasıyla meydana gelmektedir. Su ve tuz tüketim miktarı ödem oluşumunda etkili olmaktadır. Bir ödemin ortaya çıkması vücutta ortalama 3 litre kadar suyun tutulması anlamına gelmektedir. Ödem oluşumunu ortadan kaldırma için çeşitli bitkisel yöntemler bulunur. Bunlardan biri de ödem söktürücü çaylar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çayların düzenli bir şekilde tüketilmesi var olan ödemin ortadan kalkmasına olanak sağlamaktadır.

Ödem söktürücü çaylar arasında neler yer alır?

Vücut sıvının dokular arasında veya cilt altında birikmesiyle oluşan ödem, ilk belirtilerini el, ayak, ayak bilekleri ve göz kapaklarındaki şişmeler ile göstermektedir. Ayrıca ödem oluşumu kilo artışını da beraberinde getirmekte ve ödem oluşan kadınlarında gözle görülür oranda kilo alımı olduğu görülmektedir. Uzmanlar diyete başlamak isteyen kadınların öncelikle var olan ödemden kurtulmalarını önermektedir. Bunun için ödem söktürücü çaylar istenen sonuçların ortaya çıkmasını sağlayabilmekte ve ödemi yok etmede yardımcı olmaktadır.

Ödem için maydonoz çayı

Ödem Söktürücü Çaylar Nelerdir1 ResimMaydonoz çayı idrar söktürücü etkilere sahiptir. Ayrıca antioksidan etkisi sayesinde vücudun temizlenmesine olanak sağlayan çay, kolestrolü düşürmede etken rol oynamaktadır. Oluşan ödemleri ortadan kaldırma konusunda da etkili olan maydonoz çayı şu şekilde hazırlanmaktadır.

Gerekli malzemeler;

– 15 adet saplı maydonoz

– 1 adet limonun suyu

– Yarım bardak su

Hazırlanışı;

Saplı maydonoz, limon suyu ve yarım bardak su blender içerisine atılır. Ancak suyun klorsuz olmasına dikkat edilmelidir. Malzemeler blenderda iyice karıştırıldıktan sonra koyu yeşil şekilde bir su elde edilir. Bu su her sabah kahvaltıdan 15 dakika kadar önce içilmelidir. 15 gün kadar aralıksız içilen yeşil, 3 ya da 4 gün ara verildikten sonra tekrar hazırlanıp içilmesi ödemleri yok etme konusunda yardımcı olmaktadır.

Ödem için karahindiba çayı

Ödem Söktürücü Çaylar Nelerdir2 Resimİltihabı azaltma konusunda oldukça önemli bir konumda yer alan karahindiba çayı, ödem söktürücü etkilere sahiptir. Bunun yanında antioksidan özelliği gösteren çay, ciltte meydana gelen yaşlanma etkilerinin gecikmesini sağlamaktadır. Kan şekerini dengelemekte, mide bulantısını ve egzama gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Diğer yandan karanhindiba çayı diyabet ilaçları kullanan kişiler tarafından belirli koşullar altında kullanılmalıdır. Bu kişilerin çayı içmeden önce doktorlarına danışmaları önemlidir. Çünkü çay, kullanılan ilaçların etkisini azaltıcı özellikler göstermektedir. Ayrıca ishal olanların ise çayı içmemeleri tavsiye edilmektedir.

Ödem için yaban mersini çayı

Ödem Söktürücü Çaylar Nelerdir3 ResimÇok etkili olmasa da yaban mersini çayı da ödem söktürücü çaylar arasında yer almaktadır. Bunun yanında karaciğeri koruyan çay, ilerleyen yaşlarda meydana gelen hafıza problemlerine iyi gelmektedir. Bu şekilde beyni koruyan yaban mersini çayı uzmanların bitkisel çözümler arasında tavsiye ettiği çay çeşitlerinden biri olmaktadır.

Bu çaylardan her biri vücutta oluşan ödeme karşı etkili sonuçlar göstermektedir. Ancak düzenli bir şekilde tüketilmeleri istenen sonuçların alınması adına önemlidir. Bu yüzden çayları içmeye başladıktan sonra önerilen şekilde tüketmeye başlanılması gerekmektedir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*