Normal Doğumun Avantajları Nelerdir, Neden Tercih Edilmelidir?

normal-dogumun-avantajlari-nelerdir-neden-tercih-edilmelidir resim

Normal doğumun hem anne hem de bebek için çeşitli avantajları bulunmaktadır. Uzmanlar zorunlu olmadığı sürece normal doğum dışındaki diğer doğum yöntemlerinin tercih edilmemesini hatta normal doğumdan korkan anne adaylarının alacakları psikolojik destek ile normal doğum yapması gerektiğini tavsiye etmektedir. Anne ve bebek üzerinde olumlu etkilere sahip olan normal doğum, oldukça yüksek oranda başarılı sonuçların ön plana çıktığı bir doğum yöntemidir. Şimdi normal doğumun avantajları nelerdir? bunlara anne ve bebek açısından ayrı ayrı bakalım.

Normal doğumun avantajları nelerdir? (Anne için)

Anne adayları için önerilen doğum yöntemi normal doğumdur. Normal doğum anne adayları için çeşitli şekillerde faydalar sağlar. Bu nedenle her kadın normal doğum yapmaktan korku duysa dahi öncelikle normal doğum yapma konusunda kendisini zorlamalıdır. Aşağıda normal doğumun anne için avantajları nelerdir? bunları görebilirsiniz.

normal-dogumun-avantajlari-nelerdir-neden-tercih-edilmelidir1 resim– Doğumun ardından annenin günlük hayata dönüşü daha kısa bir zaman alır.

– Normal doğum gerçekleştiren anne hastaneden daha kısa sürede çıkar.

– Anne normal doğum yaparak psikolojik açıdan kendisi iyi hisseder ve kendine güveni yerine gelir.

– Normal doğumda ölüm oranı sezaryen doğuma göre daha düşüktür.

– Annenin doğum sırasında rahminde herhangi bir kesi ya da hasar meydana gelmez. Bu nedenle sonraki doğumlarını da aynı şekilde normal doğum yöntemi ile yapabilir. Ayrıca ilerleyen zamanlarda karşılaşacağı ameliyatlar için hiçbir risk taşımamış olur.

– Normal doğum yapılmasının ardından enfeksiyon ve kanama gibi komplikasyonlar ortaya çıkmaz.

– Doğum sonrası ağrı şikayetleri sezaryen doğma göre daha az orandadır.

Normal doğumun avantajları nelerdir? (Bebek için)

Normal doğum anne için avantajlar sağladığı gibi bebek için de çeşitli avantajları beraberinde getirmektedir. Bu nedenle doğum yapacak kadınların sezaryen doğum olan kolay yöntemi seçmeden önce normal doğumun sunduğu avantajları tam olarak bilmesi önerilmektedir. Normal doğumun bebek için avantajları nelerdir? bunları sizler için listeledik.

normal-dogumun-avantajlari-nelerdir-neden-tercih-edilmelidir2 resim– Bebekte gelişme riski daha azdır ve bunun yanında solunum problemiyle genel olarak karşılaşılmaz. Çünkü doğum sırasında bebek doğum kanalından geçerken belirli oranda baskı altında kalır ve bu şekilde akciğerlerinde yer alan amnion suyu dışarı atılır.

– Doğum sırasında bebeğin ağzı geçtiği doğum kanalına temas eder ve bu temas ile alınan bakteriler bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur.

– Doğum sırasında bebek üzerinde oluşan hormonal değişiklikler bebeğin doğum sonrası anne ile bağlantı kurmasına olanak sağlar. Ayrıca doğum anında salgılanan endorfin yani mutluluk hormonu, bebeğin kordonunda bulunan kan içerisinde tespit edilmiştir ve bu hormon bebeğin dış ortama hazırlanmasına katkıda bulunur.

– Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde meme emme ve memeye masaj yapma gibi beceriler daha fazla gelişir.

– Anne ile bebek arasında oluşan cilt teması normal doğumda daha başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. Ortaya çıkan temas oranındaki başarı bebeğin anneye daha fazla bağlanmasını sağlar. Ayrıca bu durum bebeğin gelişi açısından oldukça önemlidir.

– Normal doğum sonrası hayata gözlerini açan bebekler diğer doğum yöntemlerine göre daha düşük oranda yoğun bakıma alınır. Bunun nedeni genel olarak riskli doğumların sezaryen doğum yöntemi ile gerçekleştirilmesi olmaktadır.

1 yorum

  1. ben sezaryanla dogum yapmak istiyordum normal dogumdan korktugum icin. ancak doktorum normal dogum yapabiecegimi ve daha saglikli oldugunu soyleyince normal dogum yaptim. bebegim su an 4 aylik ve hicbir saglik sorunu yok. bence mumkunse her kadin normal dogum yapmali 🙂 tavsiye ediyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*