Nevşehir Hakkında Bilgi – Gezilecek Yerleri

Hatırlarsanız kısa bir süre önce Kapadokya’ya elveda yazımızı yayınlamıştık. Bir süredir Kapadokya’yı gezerken Nevşehir il merkezi hakkında oldukça detaylı bilgi sahibi oldum. Bunları artık tek bir noktada buluşturmam gerektiğini düşünüyorum. Hazırsanız başlayalım.

Nevşehir Hakkında Genel Bilgi

Nevşehir 286.000 nüfusa sahip, İç Anadolu bölgesinin tam ortasında konumlanmış, Kapadokya bölgesi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkmış bir ilimizdir. Yaklaşık olarak 5.500 km2 ye yayılmıştır. Plakası 50 olan ilçenin alan kodu da 384’tür.

Nevşehir Tarihi

Nevşehir tarih boyunca, en farklı ve en ayrıcalıklı il olduğu için, pek çok farklı uygarlığın yaşam alanını oluşturmuştur. Nevşehir yeraltı şehri ise son dönemlerde bulunan, dünyanın en büyük yer altı şehri olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Eski ismi Muşkara’dır. Nevşehir’in uzun bir dönem boyunca bu isimle anılmıştır. Nevşehirli Damat İbrahim Paşa zamanında yeni ismini kazanması sağlanmıştır. O dönem Niğde iline bağlı bir köy durumunda ki Muşkara, Farsçada Yeni şehir anlamına gelen, Nevşehir ismini kazanmıştır. Lale devri Nevşehir ve Nevşehirliler için ayrı bir öneme sahiptir.

Nevşehir’e Nasıl Gidilir

Karayolu

Aksaray, Niğde ve Kayseri ile bağlantısı bulunmaktadır. İl merkezinden Kayseri’ye uzaklık yaklaşık olarak 80 km iken, Nevşehir Ankara arası yaklaşık 300 km civarındadır. Aksaray il merkezi ile uzaklığı da yaklaşık olarak 80 km olarak dikkat çeker.

Havayolu

Turizm merkezlerimizden bir tanesi olan Nevşehir, Tuzköy Havalimanına sahiptir. İstanbul’dan günde iki defa karşılıklı olarak sefer düzenlenirken, aynı şekilde mevsime bağlı olarak İzmir ve Antalya’dan da seferler düzenlenir.

Trenyolu

Nevşehir merkezde tren yolu bulunmadığı için bu ile tren ile gelmek mümkün değildir. Merkez de bulunan konaklama seçenekleri oldukça gelişmiştir. Nevşehir pek çok ilin aksine turizm konusunda ön plana çıkan bir il olduğu için otel ve diğer konaklama seçenekleri bakımından da dikkatleri üzerinde toplar.

Nevşehir’in İl Olması

Nevşehir’in il olması ise 6429 nolu yasa ile mümkün olmuştur. O dönem için Kırşehir’e bağlı olan Avanos ve Hacıbektaş, Kayseri’ye bağlı olan Ürgüp ve Niğde’ye bağlı olan Gülşehir (o dönemki ismi Arapsundur) Nevşehir’in ilçelere haline getirildi. Sonradan ise, Avanos ilçesine bağlı köyler olan Hamamorta köyü ve Kozaklı köyü birleştirildi. Sonrasında ise Kozaklı isminde bir ilçe oluşturularak Nevşehir iline bağlandı. Ardından Derinkuyu ve Acıgöl kasabaları da ilçe statüsü kazandırılarak Nevşehir’in günümüzde ki halini kazanması sağlanmıştır. Genel olarak Nevşehir merkez otelleri ve diğer seçenekler göz önüne alındığı zaman Nevşehir ve ilçelerinin tam olarak bir turizm merkezi olduğu da söylenebilir.

Derinkuyu Hakkında Bilgi

Yer altı şehri ile ön plana çıkan bir ilçedir. İlçenin özelliği Kapadokya’da bulunan 40’a yakın yer altı şehri arasından en büyük ikinci yer altı şehrine sahip olmasıdır. (En büyüğü Nevşehir Yer altı şehri olarak geçtiğimiz günlerde keşfedilmiştir.) Bu özelliği sayesinde ilçe, her sene binlerce turisti ağırlayarak, oldukça önemli bir gelir elde edilmesini de sağlamaktadır. Kapadokya’nın olmazsa olmazları arasında yer alır.

Acıgöl Hakkında Bilgi

Nevşehir ile Aksaray’ı birbirine bağlayan karayolu üzerinde bulunan ilçe Nevşehir Merkez ilçesine yaklaşık olarak 20 km kadar uzaklıkta yer alır. İlçenin en fazla ön plana çıkan özelliği tarım ve hayvancılıktır. Bunun dışında nüfusunun da artmaya başladığı bilinmektedir.

Avanos Gezilecek Yerler

Avanos tarihi özellikleri ile ön plana çıkan güzel bir ilçedir. Pek çok kaynakta Kapadokya’nın el sanatları merkezi olarak da anılmaktadır. İlçe’de birbirinden güzel testi, güveç ve hediyelik eşya üretim merkezleri yer almaktadır. Kızılırmak bu ilçenin tam ortasından geçmektedir. Bu sebepten bir adet sallanan köprüsü ve bu iki yakayı birbirine bağlayan iki adet köprüsü ile gezilmeye değer ilçeleri arasında yer alır. Avanos’ta peri bacaları çok fazla bulunmaz. Bunun yerine ön plana çıkan bir güzellik vardır ki oda Avanos Çeç Tümülüsüdür.

Gülşehir İlçesi Hakkında Bilgi

Eski ismi Arapsun olan ilçe daha öncesinde Niğde iline bağlıyken Nevşehir’e bağlanarak ilçe haline gelmiştir. Kızılırmağın kenarında kurulan ilçenin sembolü açıksarayda bulunan Mantar kaya’dır.

Hacıbektaş Gezilecek Yerler

Nevşehir’in uzak ilçelerinden bir tanesidir. Hacı Bektaş-ı Veli Anma Şenlikleri ile ön plana çıkmaktadır. Her sene binlerce kişi bu şenliklere gelmektedir.

Kozaklı İlçesi ve Kaplıcaları

Nevşehir’in kaplıcaları ile ünlü ilçesidir. İlçede tabir-i caizse her yerde sıcak su bulunur. Bu bakımdan kaplıca turizmi ile ön plana çıkmıştır. Bunun yanı sıra yeni kurulan otelleri ile Nevşehir’e farklı bir turizm boyutu kazandırdığını da söylemek yanlış olmayacaktır. Bu ilçenin Nevşehir Merkez’e uzaklığı 90 km civarındadır.

Güzel ve Şirin Bir İlçe: Ürgüp

Nevşehir’in en ünlü ilçesidir. Ürgüp, peri bacaları, temenni tepesi, otelleri ile ünlüdür. Kapadokya’nın pek çok noktasına yakındır. Aynı şekilde Ürgüp’e bağlı köyler ve kasabalarda gezilip görülmeye değecek güzellikleri ile tanınmaktadır. Bu ilçenin Nevşehir merkeze uzaklığı da yaklaşık olarak 20 km civarındadır.

Nevşehir ve ilçeleri otantik güzellikleri, mağaraları, peri bacaları ve yer altı şehirleri ile her geçen gün daha fazla turist çekmektedir. Konaklama konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması nedeniyle bu il her sene daha fazla ziyaretçiye de ev sahipliği yapar.

Nevşehir bütünüyle farklı özellikleri ile dikkat çekmektedir. Ülkemizde turistik potansiyeli en yüksek olan illerden bir tanesi olarak sayılabilir. İl merkezinde pek çok müze ve ören yeri bulunur. Aynı şekilde vadi yürüyüşleri yapmak için de farklı bir rota arayanlar tercih edebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*