Nasıl Yatak Seçilir? Yatak Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir dönem klasik haline gelen doğru yatak seçimi günümüzde tamamen kişiye özgü bir zevk haline gelmiştir. Artık eskide olduğu gibi ortopedik – kumaş yapılı (visco) ve yaylı yatak ayrımı tamamen kişinin kendi zevkine ve isteğine bağlı olarak değişkenlik almıştır. Bu durum da yatak seçiminin bir sektör halinde farklı kriterlere bağlı olması anlamına gelir. Peki ama yatak seçerken neye dikkat etmek gerekir? Merak ettiğiniz soruların cevapları burada…

Yatak Seçerken Dikkat Edilecekler

Öncelikle kendi isteğinizi ön plana çıkarmaya çalışın. Eğer sert bir zeminde yatıyor ve şikayetçi oluyorsanız biraz yumuşak bir yataktan yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Tam tersi bir durum içinde aynı şey geçerlidir. Yatak satılan bayilerde farklı sırt ve bel özelliklerine göre çok farklı yatak tipleri yer alır. Öncelikle bunlar arasında birkaç tanesinde bir süre uzanıp yatarak hoşunuza giden ve belinize uygun bir yatak tercihinde bulunabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Başlıklar

Vücut şeklini alan yataklar her sırt tipi için uygun değildir. Bu sebeple fiyatına aldanıp daha pahalı oldukları için bu yatakları kullanırken dikkat edin. Bu sebeple sünger yapılı yatakları tercih etmeden önce imkanınız varsa 5 – 10 dakika kadar bu yataklara uzanarak tercihte bulunabilirsiniz.

Bel ağrıları ile sırt bölgesinde ortaya çıkan ağrılar aynı değildir. Bu sebeple benzer ağrılarınız ortaya çıktığında sorunun kaynağına ulaşmaya çalışın. Öyle ki kişiden kişiye bu zevkler değişeceği için uygun olan yatağı tercih etmek söz konusu olduğunda da ağrılarınıza kulak vermeye gayret gösterin!

Beraber Karar Verin

Eşinizle birlikte yatak tercihinde uygun bir seçenekten yana tercihinizi kullanmanız gerekmektedir. Her sırt tipi aynı olmadığı için size çok uygun geldiğini düşündüğünüz yatak eşiniz için uyumsuz olabilir. Bu sebeple hem siz hem eşiniz yatak konusunda aynı kararı almaya çalışın. Olumlu etkilerini kısa bir süre içerisinde göreceksiniz.

Vücut Ölçülerinizi Merkeze Koyun

Her ne kadar yatak ölçüleri standart olsa da normalden daha uzun boylu olan kişiler için ortalama yataklar rahatsız edici olabilir. Aynı düşünce ile kilolu kişiler için çok yumuşak yatakların tercih edilmemesi gerektiği de unutulmamalıdır. Bu ve bunun gibi değişkenler sizin daha rahat bir uyku uyumanız için en önemli konu başlıkları arasında yer alır.

İnternetten Kaçının

Her ne kadar günümüzde internetten alışveriş yapmak hem çok pratik hem de ekonomik bir tercih olarak ön plana çıksa da yatak alışverişinde internetten uzak durmak gerekmektedir. Bu bakımdan internet konusunda destek almak yerine farklı ürün seçenekleri için seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Bir diğer önemli konu başlığı ise garantidir. Yataklar garantili olarak üretilen ürünlerdir size vaat ettiği rahatlığı sağlamaması durumunda onu değiştirmeniz gerekebilir.

Yatak Temizliği

Bazı yataklar üretildiği maddeler nedeniyle anti bakteriyel olabilir. Bazı yataklar ise alerjen barındırabilmektedir. Dış kabı çıkarılabilen ve çamaşır makinesinde yıkanabilen yatakları kullanırsanız hem rahat hem temiz bir ürün kullanmış olursunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*