Nar Lekesi Nasıl Çıkar?

Hepimizin yerken lekesinden korkarak yediğimiz meyvelerin ilk sırasında yer alan nar, C vitamini  bakımından zengin olan  meyvelerdendir. Lekesi yanında tanelerinin ayıklanmasının da çok kolay olmayışı çoğu bayanın almaktan vazgeçtiği meyve olan nar özellikle kış aylarında bağışıklık sistemimiz için çok faydalıdır. Nar yerken istenmeyen kazalarda endişelenmenize hiç gerek yok. Çünkü yazımızda nar lekesinin nasıl zahmetsiz ve kolayca çıkarılacağından bahsedeceğiz.

nar lekesi nasıl temizlenir

Nar Lekesi Nasıl Temizlenir?

Limon kolonyası ile nar lekesi temizleme yöntemi

Nar lekesini temizlemede dikkat etmeniz gereken en önemli nokta erken müdahale etmenizdir. Çünkü erken müdahale nar lekesinin daha büyük alanlara yayılmasını ve kuruyup daha zor çıkmasını engeller. Nar lekesini çıkarmada ilk olarak beyaz havlu yada kağıt peçete ile tamponlayarak nar suyunun fazlasını halıdan yada kıyafetler gibi kumaşlardan alın. Daha sonra limon kolonyasını lekeli bölgeye bolca dökün ve kolonyanın içinde bulunan alkolün uçması için yaklaşık 10 dakika bekleyin. Daha sonra beyaz renkte bir bez ile ılık su ile durulama işlemi yapmak için silin burada dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri durulama yaparken kullandığınız bez mutlaka beyaz olmalı çünkü kolonya içinde bulunan alkol renkli bezlerin rengini sildiğiniz kumaşa bırakabilir. Nar lekesi temizlerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kesinlikle çitileme işlemi yapmayın çitileme işlemi lekeyi daha derine yerleşmesine neden olur. Bunun için nar lekesinin yoğun olmadığı kenarlarından başlayarak yoğun olan iç kısmına doğru dairesel hareketlerle silin.

Beyaz sabun ile nar lekesi çıkarma yöntemi

Küçük bir kovanın yada benzeri bir plastik  içine kovanın yarısı kadar ılık su doldurun içine beyaz sabunu (banyo sabunu diye marketler veya aktarlarda satılır) mutfakta kullanmadığınız bir rende yardımı ile rendeleyin daha sonra  rendelediğiniz sabunları ılık su bulunan kovanın içine ilave ederek köpürtün. Renk vermeyen havlu yapısındaki bir bez yardımı ile sabunlu su ile kumaşlara bulaşan nar lekesini silin.

Karbonat ve limon ile nar  lekesi çıkarma yöntemi

Bir kasenin içine nar lekeli bölgenin üzerini kapacak miktarda karbonat boşaltın daha sonra bir tane limonu  sıkarak suyunu karbonat üzerine ekleyin oluşan karışımı macun kıvamına getirin. Hazırladığınız karışımı nar lekesi olan halının veya kıyafet benzeri kumaşın üzerine sürüp yaklaşık 30 dakika bekleyip ılık su ile durulayın.

Saf alkol ile nar lekesi çıkarma yöntemi

Nar  lekesini saf alkol ile çıkarmak da mümkündür. Bunun için lekeli bölgenin tersini çevirin daha sonra lekeli bölgeye alkolü damlatıp alkolün uçmasını bekleyin.   Daha sonra renk vermeyen bir bez ile ılık su yardımı ile durulayın.

Tıraş losyonunu ile nar lekesi çıkarma yöntemi

Nar  lekesi çıkarmanın bir diğer yolu ise lekeli bölgeye tıraş losyonunu dökerek lekeli olan bölgeye ovalama işlemi yapmaktır.Bu işlemin ardından kıyafetlerinizi çamaşır makinesin de yıkayabilir  ve lekeden tamamen kurtulabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*