Müzik Dinlerken Kulaklarım Ağrıyor

Bir süredir adını koyamadığım bir sıkıntım vardı. İşten eve giderken düzenli olarak kulaklarıma taktığım kulaklıklarım benim tek yoldaşlarımdı. Oysa ki müzik dinlerken kulaklarım ağrıyor şikayeti de sanıyorum bu sebepten ortaya çıktı. Benim gibi internette bu sorunu yaşayan ama çözüm bulamayan pek çok kişi olduğunu görünce doktorumla olan görüşmelerimi buradan sizinle paylaşmam gerektiğini düşündüm. Daha fazla bilgi sahibi olmak için forum bölümüne göz atabilirsiniz.

Kulaklıkla Müzik Dinlemek Zararlı mı

Öncelikle aklıma düzenli olarak kulaklıkla müzik dinleme alışkanlığım geldi. Merak ettiğim soruların başında kulaklıkla Müzik indir dinlemenin zararlı olup olmadığı da geldi. Doktorum ve canım komşum Burçin’e bu konuda biraz -sıkıcı- soru sordum. Kendisi yılmadan usanmadan beni dinledi ve ben tekrardan ona teşekkür etmek istiyorum.

Öncelikle kulaklıkla müzik dinlemek önerilen seviyenin üzerine çıkılmışsa -aynı şekilde süresi de önemliymiş- zararlı! Kulağınızın iç bölgesine doğrudan yüksek ses verdiğiniz için bu durum kulaklarınızın zarar görmesi anlamına gelebiliyormuş. O sebepten kulaklıkla müzik dinlediğiniz sürenin son derece büyük bir önemi varmış. Yani benim gibi kulaklıkları kulağına takınca müzik dinlerken kulaklarım ağrıyor diyenlerdenseniz biraz daha kısık sesle dinlememiz önemliymiş.

Kulaklıkla Müzik Dinlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Süre son derece önemli, yüksek sesle dinlemekten de çekinmeniz gerekiyor. Bu sebepten bu ikisini orantılı bir şekilde denemeniz durumunda kulaklarınızın daha rahat edeceğini söyleyebiliriz. Bir de büyük kulaklıkların kulakta bakteri üremesine zemin hazırladığını ortaya çıkaran araştırmalar varmış. Bir kısmı internet dedikodusu şeklinde yayılsa da  -hiçbir gerçek araştırmaya dayanmayan- yine de büyük kulaklıkların uzun süre boyunca dinlenmesi kulaklar açısından kalıcı zararların ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Kulaklıkların Kalitesi Önemli mi

Kullandığınız kulaklık kalitesinin de ses kalitesinin de kulak sağlığı açısından önemli olduğu düşünülüyor. Bu konuda kulaklık kalitesinin ve ses ayarının da iyi yapılması son derece büyük bir önem arz etmekte. Yurt dışında yapılan araştırmalarda uzun süre tek kulaklık üzerinden müzik dinleyen kişilerin tek kulaklarında rahatsızlıkların ortaya çıkabildiğini gözler önüne sermiştir. Bu sebepten tek kulakta, aşırı yüksek seste müzik dinlemek kulakların sorun yaşaması şeklinde bir sorunun ortaya çıkması şeklinde yorumlanabiliyor.

Bir diğer araştırmaya bakılacak olursa günde 90 dakikadan daha uzun süre kulaklıkla müzik dinlememek gerektiği belirtiliyor. Bu işi için gerekli uyarıları yapan cep telefonu uygulamaları bile var. Hatta Güney Kore menşeili bazı cep telefonları 90 dakika kulaklıkla dinlemekten sonra otomatik olarak ses kapatma özelliği ile satılıyormuş.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*