Mutfak Dolabı Modelleri 2019

Zamanımızın büyük bir kısmını mutfakta geçiriyoruz. Hatta samimi olup güne başladığımız ve günün en güzel öğünlerini hazırladığımız yerin mutfak olduğunu söyleyebiliriz. Sizde bizim gibi düşünüyorsanız güzel bir mutfağı hak ettiğini düşünenlerdesiniz. Peki ama mutfak dolabı modelleri nasıl seçilir veya neye dikkat edilmesi gerekmektedir?

Bu konu başlıklarını birlikte inceleyeceğiz. Öncelikle markaların isimlerini vermeden ürünleri hakkında genel bir bilgilendirme yapalım.

 • Mutfak dolapları senelik modaya göre belirlenir.
 • Bütçenizin düşük olması işçilik kalitesini ve malzeme kalitesini düşürür ama modaya hala ayak uydurabilirsiniz. Tabi ki bu durum tavsiye edilmez.
 • Müteahhitler en ucuz renk ve malzemeyi tercih edebilir. O sebepten imkânınız varsa dolabınızı kendiniz yaptırmayı deneyebilirsiniz.
 • Eğer sıfırdan dolap yaptıracaksanız yerleşimi iyi hesaplamanız gerekir.
 • Bir mutfak dolabını yenilemeyi düşünüyorsanız, odada ki ışığın artmasını sağlayacak şekilde mutfağınızı hareket ettirmeyi deneyebilirsiniz.
 • Beyaz mutfak dolabı konusuna ayrıca değineceğiz ama iç açıcı renkler sizin güne hazır hissetmenizi sağlar.
 • Zıt renk konusunda tedbirli olmanızı tavsiye ederim çünkü siyahla beyaz bile her zaman güzel durmayabilir.

Mutfak Dolabı Modelleri

İyisini almış olmanız sizi mutlu etmeyebilir. Aynı şey daha büyük mutfak dolapları içinde geçerlidir. Yıllarca küçük mutfak dolapları olan bir evde yaşamış olabilirsiniz İlk fırsatınız olduğunda bu dolap sayısını artırmayı düşünebilirsiniz. Peki ama mutfağınız buna izin veriyor mu?

 • Dikkat edilmesi gereken ilk konu başlığı mutfak dolapları mutfağın izin verdiği kadar alınmalıdır. Bunun için bir camın önünü kapatmak yada gereksiz bir şekilde dolapları l çevirmek sizi bunaltmaya başlayacaktır.
 • Alanınız darsa mutfak dolaplarınız içinde taşınabilir ev aletleri için sabit yerler üretmekten uzak durabilirsiniz. Örneğin mikrodalga fırın için bir dolap kapağı ayarlanabilir. Aslına bakarsanız çok da kullanışlı olacaktır. Yine de açıkta bir yerde kullanabileceğiniz mikrodalganız için büyük bir alanı harcamak her zaman için akıllıca olmayabilir.
 • Önceliğiniz mutfak dolaplarının mutfağı kaplamasının önüne geçmek olsun.
 • Zemin tercih ederken dolaplarla uyumunu iyi tespit etmek gerekir. Zıt renkler hoş olmayabilir. Yakın tonlar yada klasik ürünler kullanılabilir.
 • Duvar kağıtları nispeten daha kolay tutuşabildiği için mutfaklara çok tavsiye edilmez. Bunun yerine açık renklerde duvarlarınızı boyatabilirsiniz. Sıklıkla bu işlem tekrarlanamayacağı için açık renkler yerine birkaç ton koyusunu da deneyebilirsiniz. Yine yazımızın başında da değindiğimiz gibi imkan meselesidir.
 • Çok hoş mutfak örnekleri var. Yazımızda yer yer kullanıyoruz. Camlı kapaklar, full beyaz mutfaklar, İskandinav tarzı, Kapadokya mutfak gibi pek çok mutfak türü bulunuyor. Kendi tarzınızı yansıttığını düşündüğünüzden örnek alabilirsiniz.

 L Mutfak Dolabı Modelleri

Bu başka bir hassas konudur. L mutfak çoğu zaman kullanışlı olarak kabul edilir. Alan büyükse tabi ki kullanışlıdır. Her şeyin kolay ulaşabileceğiniz mesafelerde mutfağı tam olarak kontrol etmenizi sağlar. Tabi ki alandan da tasarruf edebilen l mutfaklar olmasına rağmen her zaman için bu geçerli değildir. Dar alana kurulmuş l mutfaklarda birden fazla kişi çalışamaz. Alan daraltıldığı için temizlemesi zordur. L mutfakların ışığı kesen bir özelliği de bulunmaktadır. Yine de l mutfak uygun yerde uygun şekilde dekore edilirse harika sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Mutfak Dolabı Modelleri Beyaz

Beyaz rahatlığın rengidir. İç huzurunu temsil eder ve kişiye mutluluk verici bir etkisi bulunur. İşin diğer boyutuna bakacak olursak kolay temizlenir ve çabuk kirlenir. Uygun materyalden tercih edilmeyen beyaz mutfaklar çok kötü görüntüler oluşturabilir.

Beyaz mutfaklar için halı tercihi sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Materyal çok önemlidir ama beyaz mutfağın güzel görünmesini sağlayan materyaller çok pahalı olabilir.

Sonrada mutfak dolabı modelleri beyaz hale getirilecekse başka birkaç sorun daha olacaktır. Öncelikle duvarlar ve zemin son derece önemlidir. Sonrasında ise alanının büyüklüğü ve diğer odaların renkleri de mutfak ile doğrudan olmasa da dolaylı olarak ilişki içerisinde olan bir diğer konu başlığıdır.

Yazımız içerisinde sizler için farklı mutfak dolabı modellerine yer vermeye çalıştık. Bu seçeneklere göz atabilir ve yorumlarda hangisini beğendiğinizi yazabilirsiniz.

Son olarak mutfak dolabı alırken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Zıt renkleri ya doğru kullanın yada hiç kullanmayın!
 • Çok büyük çok güzel değildir, çok kullanışlı hiç değildir.
 • Pahalı olan seçenekler en iyisi olmayabilir.
 • Malzeme kalitesi işçilik kaliteli olmazsa bir işe yaramaz.
 • Zemin ile duvarın uyumundan daha çok dolaplarla uyumu önemlidir.
 • Halı tercihi, mutfak masası hatta ankastre renkleri ile bile mutfağın güzelliğini değiştirir.
 • Beyaz her zaman çok iyidir ama malzeme kalitesizse kendini çok basit gösterir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*