Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Genelde imkansız gibi görünen lekeler arasında mürekkep lekesi ilk sırada yerini alır. Bu duruma maruz kalan bayanları amasız bir korku ve endişe sarar. İstenmeyen kazalar sonuçunda oluşan mürekkep lekelerinde kaygılanmanıza hiç gerek yok çünkü evde uygulanabilecek birçok pratik yöntem mevcuttur.

Halıya dökülen mürekkebin temizlenmesinde ilk bilinmesi gereken nokta halının cinsidir. Çünkü el dokuması ya da yün yapıda olan halılar değil kimyasal bir işlem uygulama, ılık suda bile renk verip tahrip olacağı için kesinlikle halı temizleme şirketlerinde yıkatılmalıdır. Mürekkep lekesi temizlemede ikinci dikkat edilecek nokta ise mürekkebin halı tarafından daha fazla emilmesini engellemek için erken müdahale edilmesidir. Mümkünse mürekkep halıya dökülür dökülmez müdahale edilmeli ve beyaz bir havlu yada peçete ile fazlalığın alınması gerekir. Daha sonra mürekkep dökülen bölümü kurumadan soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

mürekkep lekesi nasıl çıkar

Mürekkep Lekesi Çıkartma Yöntemleri

Beyaz sabun ile mürekkep lekesi çıkarma yöntemi

Küçük bir kovanın içine kovanın yarısı kadar ılık su doldurun içine beyaz sabunu (banyo sabunu diye satılır) mutfakta kullanmadığınız bir rende yardımı ile rendeleyin daha sonra  rendelediğiniz sabunları ılık su bulunan kovanın içine ilave ederek köpürtün. Lif yardımı ile sabunlu su ile halınızdaki mürekkep lekesini silin.

Karbonat ve limon ile mürekkep lekesi çıkarma yöntemi

Mürekkebin halıya döküldüğü anda  mümkünse hiç zaman kaybetmeden bir havlu yardımı ile tampon yapılması işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Bir kasenin içine mürekkep lekeli bölgenin üzerini kapacak miktarda karbonat dökün  daha sonra limon suyunu ekleyip macun kıvamına getirin. Hazırladığınız karışımı mürekkep lekesi olan halının üzerine sürüp yaklaşık 30 dakika bekleyip ılık su ile durulayın

Süt ve mısır nişastası ile mürekkep lekesi çıkarma yöntemi

Mürekkep lekesi çıkarmada kullanılan diğer yöntemlerden biri de mısır nişastası ile  taze sütü kullanmaktır. Mısır nişastası ve taze sütü leke büyüklüğüne yeteri miktarda eşit oranlarda  karıştırıp halınızın üzerinde bulunan mürekkep lekesine sürün.  Yaklaşık 1-2 saat kadar bekleyip bu karışımın halınızın üstünde  kurumasını sağlayın . Daha sonra halı üstünde kuruyan karışımı elektrik süpürge ile çekiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*