Minimalist Yaşam Nedir

Hayat çoğu zaman bir karmaşadır, koşturmacadır, yorucu ve yıpratıcıdır evet. Peki bu karmaşa insanın kendi oluşturduğu bir kaos değil midir biraz da? Birde minimalist konusu var tabi ki bunun dışında merak ettiklerinizi forum bölümünden bize sorabilirsiniz.

Bir kıyafet yetecekken ikincisini isteyen, bir lokma yetecekken on lokmaya gözünü diken, “öyle olmalı, olmazsa olmaz” ları uydurup inanan, “elalem ne der?” düşüncesinden kendi istek ve inançlarını unutan, sanki birileri için yaşayan ama kendini mutlu ettiğini zanneden insan, hayatı karmaşa haline getiriyor olabilir mi? Son zamanlarda minimalist yaşam hakkında çok merak edilen var.

Nedir Bu Minimalist Yaşam

Son zamanlarda insanları etkisi altına alan yeni bir akım var: Minimalistlik. Öncüsünün Japonlar olduğu bilinen sade yaşam hareketi, zorlu bir süreç olmasıyla birlikte, insanı rahatlatan, hayatı kolaylaştıran bir yaşam tarzı. Zor olması, insanın sosyal bir varlık olmasıyla ve toplumsal tepkiler karşısında ne yapacağını bilememesiyle ilgili. Bebeklikten itibaren otoritelerle büyüyen insan, önceleri sorgulamadığı hareketlerin nedenlerini olgunlaştıkça anlamakta ve gereksiz pek çok şeyin şartmış gibi algılanmasına isterse karşı koyabilmektedir. Ruhen belli bir olgunluğa erişen kişi, hayatındaki fazlalıkların onu ne kadar yorduğunu görecek ve mutlu olabilmenin yolunun çokluktan değil azlıktan geçtiğini fark edecektir.

Sahip olduğumuz her fazladan eşya, bir yükümlülük de getirmekte bu minimalist düşünceye terstir. . Bir gardrop düşünün, tıklım tıklım dolu. Bir kıyafet seçmek yarım saat sürüyor. Neden? Çünkü gördüğümüz tam bir karmaşa.  Bir oyuncak kutusu düşünün, ağzına kadar dolu, çocuk oyun oynamak istemiyor. Neden? Çünkü ne oynayacağını bilemiyor. Gördüğü tek şey: karmaşa. Bunlar basit ve en çok tuzağına düştüğümüz kalabalıklar. Oyuncak konusuna değinmişken, çocuklardan da biraz bahsedelim. Çocuklar kendilerine fazla seçenek sunulmasından aslında hoşnut olmazlar. Zordur çünkü. Bir oyuncak mağazasına girip, çocuğa “istediğini seç” dediğinizde, çocuk ne yapacağını bilemez. Hepsi kıymetli gelir ve hepsini birden ister. Oysa ona daha az seçenek sunulduğunda kafası karışmayacaktır. “ya o, ya bu” dediğinizde çocuk zorlanmayacaktır.

Çocuk örneğinden yola çıktığımızda yetişkin insanlar için de durum farklı değildir aslında. Gardrobu açtığında 5 parça kıyafet gören insan seçim yapmakta zorlanmayacaktır. İşte bu gibi sadeleşme hareketleri hayatın her alanına yayıldığında işlerimiz kolaylaşacak, yaşam alanlarımız genişleyecek, ruhumuz daha huzurlu olacaktır.

Peki yılların getirdiği eşya tutkusunu bırakmak kolay mıdır? Gerçekten eşya atamamak ile ilgili sorunları olanlar için oldukça zordur. Bununla birlikte attıkça hafifleyen birinsan için yeni ve ferah bir yaşam başlayacaktır. Aşama aşama ilerlemekte fayda vardır.

Minimalist Yaşama Adım Adım

  1. Minimalist yaşam için ilk adım her zaman farkındalık olmalı. Önceleri varlığı rahatsızlık vermeyen şeylerin, üzerimizde maddi-manevi ağırlığını hissetmek, gerekliliğini, sorgulamak, varlığının yaşamımıza kattığı kolaylık veya zorlukları irdelemek, farkındalık için atılması gereken adımlardır.
  2. Bir anda her şeyi atmak gibi ütopik bir yaklaşımdan uzak durarak, sade yaşama geçişi zamansal olarak planlayarak ilerlemek önemlidir.
  3. İlk önce bir yıldan fazladır el sürülmeyen eşyalardan başlamak doğru olacaktır. Bir meyve sıkacağı düşünün, hevesle alınmış, birkaç kez kullanılmış ve dolabın bir kenarına atılmış, neden? Çünkü çıkardığı bulaşık nedeniyle kullanma isteği baskılanmış, belki bu süreçte çocuklar büyümüş, meyve sıkacağı ihtiyacı da ortadan kalkmış. Peki bu alet evde neden yer kaplıyor? Çünkü para verildi, belki ilerde kullanılır diye düşünüldü vs. vs. Oysa emin olun ki, bir seneden fazla ihtiyaç olarak hissetmediğiniz bir eşya artık kullanılmayacaktır. Eliniz o eşyadan çekilmiş ama ruhunuz hala onun orada durmasına katlanmaktadır. İlk adımlar için bu gibi örneklerle başlamak faydalıdır.
  4. Kullanılmayan ama manevi olarak değerli görülen eşyalar için şöyle bir yöntem uygulanabilir: Örneğin bir tişörtünüz var liseden kalma, hatırası çok ve kıyamıyorsunuz, o halde o tişörtün bir fotoğrafını çekip, onu anılarınızda yaşatabilirsiniz. Minimalist yaşamda Tişört örneği, süs eşyası, birinden gelen hediye gibi çeşitlendirilebilir. Fotoğrafını çekip saklamak çok daha az yer kaplayacaktır.
  5. Etrafınıza baktığınızda göz yoran nesnelerden kurtulmak ruhen rahatlamanızı sağlar. Fazla obje hem göz yorar hem de temizliği zordur. Onlardan kurtulmak hafiflemenizi sağlayacaktır.
  6. Atmayı düşündüğünüz eşyalar için kendinize şu soruyu sorun: “Buna gerçekten ihtiyacım var mı?” veya “Onsuz da yapabilir miyim?” Düşünün ki bir kamp hayatı aşıyorsunuz ve yanınıza almanız gereken en önemli şeyler neler? İnsan o kadarcık eşya ile de halihazırda yaşayabiliyor sonuçta değil mi?
  7. Yemek konusunda da sadeliğe yönelmek iyidir. Az ve öz yemek beden sağlığına iyi geldiği gibi, maddi- manevi ağırlıklardan da kurtulmayı sağlar.
  8. Stoklamayı bırakın, alışveriş çılgınlığını bırakın, bu size hem tasarruflu yaşamı sağlar, hem de deneyimlemek istediğiniz şeyleri yaşamanız için fırsat sunar.

Adımları uygulamak kişiseldir, herkes kendine uygun adımı belirleyebilir. Bütün bunların sonucunda ise, elde edilen tek gerçek şey, huzur olacaktır. Kocaman, eşya dolu evler yerine küçük ama sade evler kurmak, fazla teknolojiden kurtulmak ve en güzeli paylaşmak her zaman mutluluk verici olacaktır. İnsan, sandığı kadar çok şeye ihtiyaç duymaz aslında, öyle zanneder, öyle şartlanmıştır çünkü. Oysa en zor şartlarda bile insanın yaşama içgüdüsü ile nasıl hayatta kaldığı bilinmektedir. Bu yüzden, çok da gerekli değildir aslında her şey, büyüklerimizin “bir lokma, bir hırka” öğüdü belki bugün anlaşılabilecek, insan hem dünyasını sadeleştirecek, hem de dünyadakiler için de faydalı hale gelecektir. Unutmayalım ki, aslolan tüketmek değil, üretmektir. Bizi mutlu eden, yaşadığımız hayata kendimize dair bir şeyler bırakabilmektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!