Mide Şikayetleri Belirtileri ve Tedavileri

Öncelikle mide şikayetleri konu başlığı ile ilgili altını çizmek istediğimiz bir nokta bulunduğunu belirtmek isteriz. Mide şikayetleri pek çok kişinin yakındığı ve doktora gitmek konusunda tembellik gösterdiği bir durumdur. Bu sebepten mide şikayeti yaşayan kişiler çoğunlukla doktora gitmezler. Yalnız aynı diş ağrılarında olduğu gibi mide şikayetleri de zamanında bir doktorun gözleminde yapılmazsa ilerleyen zamanlar için çok ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Zamanınız varken bir sağlık kuruluşuna görünmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Mide Şikayeti Nedir Kimlerde Görülür

Sıklıkla sorulan sorular arasında mide şikayetleri olanların nasıl beslenmesi gerektiği de yer almaktadır. Bu sorulara net bir cevap verebilmek adına sizler için bir liste hazırladık. Bu liste, genel olarak gastrit ve reflü şikayeti bulunan kişilerin dikkat etmesi gerekenlerin yer aldığı bir listedir. Buna karşın doktorunuz tarafından uygulanacak tıbbi tedavinin ardından verilen önerilerin eksiksiz bir şekilde uygulanması son derece önemlidir. Aşağıda yer alan bilgiler sadece öneri özelliği taşır bu konuda aklınıza sorular takıldığında doktorunuza danışmalı ve onun çizdiği yol üzerinden gitmeye özen göstermelisiniz.

Ülkemizde en sık ortaya çıkan sorunlar arasında yemek yedikten hemen sonra uyuma ihtiyacı gelmektedir. Elinizden geliyorsa üç saat, gelmiyorsa en azından iki saat boyunca uyumamalı ve yatmamalısınız. Bu durum midenizin asit dengesi açısından önem taşır.

Yemek yedikten hemen sonra eritmek adına yoğun fiziksel aktiviteye girilmemelidir. Çalışıyorsanız ve zaman bulamıyorsanız yediklerinizin miktarını azaltmalı ve buna uygun bir liste hazırlamalısınız.

Mide Şikayetleri

Alkolden, gazlı ve asitli içeceklerden demli çaydan uzak durmanız gerekmektedir.

Özellikle yatmadan önce portakal, mandalina ve limon gibi asit içeren meyvelerden ve bu meyvelerin sularından da  kaçınmanız mide sağlığınız için önemlidir.

Mide Şikayetleri Beslenme

Sigara kullanımını azaltarak bırakmanız durumunda midenizin ciddi anlamda rahatlamaya başladığını gözlerinizle görebilirsiniz. Aynı zamanda süt ve süt ürünlerini mide rahatsızlıklarını ortadan kaldırmak amacıyla kullanmamalısınız. Özellikle halkımızda bu konuda ciddi bir yanlış anlaşılma bulunmaktadır.

Hepsinden önemlisi doktorunuzun önerilerine dikkat etmeniz ve çizdiği diyet listesinin dışına çıkmamanız gerektiğidir. Beslenme ve stres kaynaklı olarak ortaya çıkan bu sorunlar hızlı bir şekilde müdahale edilmezse daha sonraları ilerleyerek daha önemli sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Dikkat edilmesi ve buna göre hareket edilmesi son derece hassas bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*