Mide Ağrısı Neden Olur

Mide ağrısı günümüzde hemen hemen her insanın yaşadığı ağrı çeşitlerinden biridir. Mide ağrılarınız dayanılmaz boyutlara ulaştıysa ve ağrılar kramp şeklinde devam ediyorsa ciddi bir mide probleminiz olabilir.

Mide ağrılarının hepsi süregelen ağrılardan değildir. Kimi zaman gaz sıkışması nedeniyle de mide ağrıları olabilir. Yenilen bir yiyecek veya içecek de mide ağrısına sebep olabilir.

karin4

Mide karın bölgesinin sol ve üst kısmında bulunan sindirim organıdır. Mide ağrısı çekmek istemeyen kişilerin stres yapmaması ve yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Mide ağrılarının sebepleri başında; çok fazla besin tüketmek gelir. Yemeği çok yediğinizde ve yemeği yerken acele ettiğinizde mide ağrısıyla karşılaşmanız mümkündür. Mide ağrısı ortaya çıktığında porsiyonlarınızı küçültmeli ve yavaş yemeye çalışmalısınız. Mide de hazım problemi yaşıyorsanız derhal yürüyüş yapmalı ve yediklerinizi sindirmelisiniz.

Mide ağrılarının nedenleri arasında enfeksiyonlarda yer alır. ishal veya kusma gibi problemler baş gösterir ve bu durumda enfeksiyonlardan şüphe duyulabilir. Ellerini sıklıkla yıkmayan kişilerde ve başkalarının eşyalarının kullanan kişilerde bakteriler sebebiyle mide ağrılarına rastlanabilir.

mide-agrisi-nedenleri

Bazı anatomik sorunların mide ağrılarına neden olduğu saptanmıştır. Chron hastalığının bağırsak duvarının şişmesini sağladığı ve bağırsağı tıkadığı bilinir. Bu nedenle mide bölgesinde de ağrı görülür.

Stres midenin şiddetli şekilde ağrımasına neden olan en büyü ketkenlerden biridir. Duygusal bazı olaylar midenizi etkiler. Baş ağrısının veya mide ağrısının en büyük nedeni stresdir. Fiziksel şikayetler stres nedeniyle ortaya çıkar. Spazm geçiren mide ağrır. Bunun için stresden uzak kalmak ve yenilen besinlere dikkat etmek gerekir. Kötü beslenme stres yaşayan kişilerin midesinde daha çok ağrıya sebep olur. Bu dönemde sigara ve alkolden de uzak durulmalıdır.

mide-agrisi-nasil-gecer

Hamilelik döneminde de mide ağrılarına rastlanmaktadır. Hamilelik döneminde sindirim sistemi problemleri baş gösterebilir. Mide ağrısından dolayı şikayet eden hamilelerin durumu diğer insanlar gibi değildir. Bu dönemde yaşanan fizyolojik farklılıklar mide ağrısına sebep olabilir. Sindirim sistemi etkilendiği için mide de ağrı görülür. Hormonlar vücutta her bölgeyi olumsuz etkileyebilir.

mide-agrisi-neden-olur

Yemekden hemen sonra mide ağrısı yaşıyorsanız diyet yapmıyor ve yapmanız gereken spor faaliyetlerinden kaçınıyorsunuz demektir. Kilolu kişilerde mide ağrılarına sık rastlanır. Bunun nedeni çok yemek tüketmektir. Diyet yapmazsanız kısa sürede mide ağrılarınız dayanılmaz bir hal alabilir.

Bazı ilaçların etkileri mide de kötü sonuçlara yol açabilir. Bu ilaçlaryemek borusunun altında ağrıya sebep olur. Bazı ağrı kesici ilaçların midede şişkinlik yapıp ağrı başlattığı belirlenmiştir.

Endometriyoz problemi kadınlara has bir sorundur. Rahim zarında yer alan hücrelerin rahim dışında büyüme gösterdiği bir problemdir. Bu rahatsızlık mide de ağrılara sebep olabilir. Ayrıca düzensiz bir biçimde kanamalar gözlenir.

safrayolu

Mide ağrısına sebep olan parazitler midenin yanmasına ve ileri boyutta ağrımasına sebep olur. Parazitler ilaç gibi tedavi yöntemleriyle vücuttan atılabilir.

Apandisit ağrısıyla mide ağrısı birbirine karıştırılabilir. Fakat apandisit hayati şekilde önem taşıyan ve derhal cerrahi operasyonla alınması gereken bir bölümdür. Apandisit ağrısı karın kısmının sağ altında yaşanır. Mide ağrısıyla apandisit ağrısı birbirine karıştırılmamalıdır. Aksi takdirde apandisit patlayarak hayatınızı riske atabilir. Mide ağrısı daha çok orta kısımda kendini belli eder.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*