Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Mermer son derece dayanıklı bir malzeme olduğu için ve şık bir görünüme sahip olduğu için ev dizaynlarında sık sık kullanılır. Mutfak tezgahı, zemin kaplama ve  merdiven gibi birçok alan kullanılabilir. Dekorasyona zenginlik katan mermer sıklıkla mutfak ve banyoda tercih edilir. Bu yazımızda mermer üzerinde oluşan çeşitli lekelerin nasıl çıkacağına dair ipuçları vereceğiz.

mermer nasıl temizlenir

Mermerlerde Oluşan Yağ Lekelerinin Temizliği

Mutfağınızda mermer tezgah kullananlar bilir, mermerin temizliği granit tezgaha göre daha zahmetli bir iştir. Mermerde oluşan yağ lekelerini temizlemek için öncelikle piyasada satılan yağ çözücüleri kullanabilirsiniz bu uygulamada unutmamanız gereken yağ çözücü maddenin ellerinize zarar vermemesi için eldiven ve soluduğunuzda ciğerlerinize zarar vermemesi için mutlaka maske kullanmalısınız. Bu yöntem ile çıkmayan inatçı lekelere benzin uygulayarak da temizleme işlemi yapabilirsiniz. Benzini çok az bir miktar tezgaha dökün ve temizleyin bu işlemde de mutlaka eldiven ve maske kullanın ayrıca benzin yanıcı bir madde olduğu için bir süre ateşle yaklaşmayın. Leke çıktıktan sonra benzinin uçup gitmesi için zaman tanıyın ve tezgahı benzin kalıntılarından sünger, deterjan ve su ile arındırın. Yukarıda sayılan işlemleri aynı gün içerisinde uygulamayın .

Sararan Mermerlerin Temizliği

Zaman içinde sararan ve parlaklığını kaybeden mermerleri,  beyaz sabun kullanarak temizleyebilirsiniz. Bunun için ılık suyun içine rendelenmiş sabunu karıştırıp tezgahta sararmış bölgelere uygulayın yaklaşık yarım saat kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntemle çıkmayan sararmış mermerlerin temizliği için limon suyunu kullanabilirsiniz. Limon suyunun içine biraz tuz ekleyip bu karışımla mermeri tekrar ovmalısınız. Ardından da bol su ile durulayıp kurumaya bırakmalısınız. Kuruduktan sonra sarı lekelerin gitmiş olduğunu fark edeceksiniz..

Pas Lekesi Olan Mermerlerin Temizliği

Mermer tezgahların üzerinde unutulan metal malzemeler zamanla oksitlenerek mermer üzerinde kahverengi pas lekeleri oluşturabilirler. Pas lekesinin temizlenmesi için oksalat asit kullanabilirsiniz. Bir yemek kaşığı kadar oksalat asidi, az miktardaki sıcak suyun içinde eritmeniz gerekiyor. Hazırlanan karışımla, mermer tezgahta pas olan bölgeyi silin ardından bol su ile durulayın.Bu işlemi yaparken maske ve eldiven kullanmayı unutmayın.

Mermerlerin Rutin Temizliği için Ne Yapılmalı?

Evin hangi bölümünde kullanılırsa kullanılsın mermerlerin genel olarak parlak, temiz ve bakımlı olması için belli aralıklarla temizliklerinin gerekiyor. Mermer temizliğinde iki yemek kaşığı toz soda ve iki yemek kaşığı tebeşir tozu iki yemek kaşığı kaşığı da sünger taşı tozunu elekten geçirerek hazırlayın. Üç malzemeyi karıştırdıktan sonra macun kıvamına gelmesini sağlayacak kadar da su ekleyin. Daha sonra Karışımı bir bez ile mermere sürün ve fazla baskı uygulamadan ovalayın. Ardından da temiz bir bezle iyice durulayın.  Ayrıca günlük mermer temizliğinde arap sabunu da kullanabilirsiniz; mermerler daha parlak görünecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*