Menstrual Senkronizasyon Nedir?

Menstrual Senkronizasyon Nedir-Resim
Menstrual Senkronizasyon Nedir?

Birlikte Yaşayan Kadınların Aynı Zamanlarda Adet Görmesi

Birlikte yaşayan, birlikte çok fazla vakit geçiren kadınlar aynı zamanlarda adet görmeye başlarlar mı? Bazen en yakın arkadaşınızla aynı günlerde adet olduğunuzu fark ettiğiniz oldu mu? Kadınların toplu bir şekilde bir arada kaldıkları cezaevi, hastane, yurt, öğrenci evi ve koğuşlar gibi yerlerde eş zamanlı olarak adet olması mümkün mü?

Menstrual Senkronizasyon Nedir2-Resim
Birlikte Yaşayan Kadınların Aynı Dönemlerde Adet Olması Menstrual Senkronizasyon Olarak İfade Edilmektedir!

Menstrual Senkronizasyon Tarihi

Menstrual senkronizasyon dediğimiz olgu ilk olarak 1971 yılında Martha McClintock tarafından ortaya atılmıştır. Orjinal ismi menstrual syncrony olan bu duruma araştırma sahibinin adı olan McClintock efect adı verildi. Martha McClintok araştırmasında, kolejlerin ortak alanı olan yurtlarda yaşayan kız öğrencilerin sosyal etkileşime bağlı olarak adet zamanlarının birbirlerine çok yakın olduğunu ileri sürmüştür.

Bu konuyla ilgili araştırmalar ilerleyen yıllarda da devam etmiştir. 1998 yılına gelindiğinde yapılan çalışmalar da McClintock’un iddiasını destekler nitelikteydi. Bu araştırmada kadınların koltuk altlarına pedler yerleştirildi. Yerleştirilen bu pedler başka kadınlara koklatılarak feromon isimli maddenin varlığı ispat edilmeye çalışıldı. Yine bu araştırmaya göre feromon (pheromone) maddesi kadınlar tarafından algılanarak adet zamanını üzerinde etki ederek değiştirebileceği iddia edildi.

Menstrual Senkronizasyon Nedir1-Resim
Birlikte Yaşayan Kadınlarda Menstrual Senkronizasyon Yani Aynı Zamanda Regl Olma Mümkün Olabilir Mi?

[wp_ad_camp_1]

Feromon Nedir?

Kökeni Yunanca olan sözcük hormon taşıyan anlamına gelir. İlk olarak ipek böcekleri üzerinde keşfedilen feromon, aynı türdeki canlıların sosyal ilişkilerini sağlayan kimyasal maddedir. Feromon maddesi tamamen kokusuzdur. Ancak bazı canlılarca farkedilebilen bir maddedir. Bu maddenin insanlarda da olması yüksek olasılık teşkil etse de henüz %100 kanıtlanmış bir bilgi değildir. Feromonları algılamaya yarayan ve bazı türlerde bulunduğu kanıtlanmış olan vomeronazal organ (Jacobson’s organı) insanlarda körelmiş ve kullanılmaz haldedir.

Eşcinsellerde Menstrual Senkronizasyon

Aynı evde yaşayan veya birlikte fazla zaman geçiren kadınların aynı zamanlarda adet görme durumlarından bahsetmiştik. Lezbiyen porno bir çiftte de durum bu şekilde gelişir. Yapılan araştırmalarda lezbiyen çiftlerin büyük bir kısmı menstrual senkronizasyon yaşadığını iddia etse de diğer bir kısmı böyle bir durumla karşılaşmadıklarını söylemişlerdir.

Hayvanlar Üzerinde Yapılan Menstrual Senkronizasyon Araştırmaları

İnsan dışındaki memeli türleri de çoğu zaman her ay olmasa da belli periyotlarla adet görmektedirler. Bu memeliler üzerinde yapılan özellikle sürü halinde yaşayan memelilerde eş zamanlı adet görme beklentisi vardır. Ancak bu gerçekleşmemiştir ve bu hayvanlar menstrual senkronizasyon yaşamamışlardır.

Menstrual Senkronizasyon Var Mıdır?

Şimdiye yapılan araştırmaların sonucunda istatiksel ve metodolojik yanlışlıklar yapıldığı tespit edilmiştir. Bu sebeple günümüze kadar olan zamanda geçerli kanıtlar ispat edilememiştir. Örneğin aynı yerde yaşayan iki kadında menstrual senkronizasyon varmış gibi düşünelim. Farklı uzunluklarda adet periyotları yaşayan iki kadın zaten belirli bir süre sonra aynı anda adet olacaklar ve bir süre sonra yine bu düzen bozulacaktır. Bu nedenle bunu ölçmek problemli bir konudur.

Şuanki verilerle değerlendirildiğinde menstrual senkronizasyon bir şehir efsanesi ya da bir mit olmaktan öteye geçememiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*