Meme Kanseri Nedenleri Nelerdir?

meme-kanseri-nedenleri-nelerdir resim

Kadınların belirli bir bölümünde görülen meme kanseri, çoğu zaman süt kanalları içerisinde meydana gelen ductal carsinom ile başlar. Farklı tiplerde ortaya çıkan meme kanserlerinden bahsetmek mümkündür. Ductal carsinom dışında görülen diğer bir görülme şekli ise lobuler carsinom olmaktadır. Birçok kişi meme kanseri nedenleri hakkında araştırma  kadınyapmakta ve bu kanser çeşidinin neden meydana geldiğini merak etmektedir. Şimdi kanserin ortaya çıkmasındaki etkenlerin neler olduklarına daha yakından göz atalım.

Meme kanseri nedenleri arasında neler yer alır?

meme-kanseri-nedenleri-nelerdir2 resimMeme kanserinin ortaya çıkmasında öncelikli faktör ailevi kaynaklı nedenler olarak karşımıza çıkar. Yani bir kadının daha önceden ailesinde meme kanseri hikayesi olan bir kişi varsa, kansere yakalanma riski yüksektir. Bu nedenle annesinde ya da kardeşinde meme kanseri olan bir kadının da aynı sorunla karşılaşması mümkündür. Diğer yandan meme kanseri nedenleri aşağıdaki gibi karşımıza çıkmaktadır.

– Aşırı kilo

– Adet olmaya erken başlamak

– Doğum yapmamış olmak

– Geç doğum yapmış olmak

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de meme kanseri riski mevcuttur. Ancak kadınlar kadar yüksek değildir. Kadınlar özellikle 30 yaşını doldurmaları ardından artış gösteren kanser riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca her 9 kadından birinin yaşamının herhangi bir döneminde göğüs kanseri olduğunu söylemek mümkündür. Meme kanseri nedenleri kadar var olan risk faktörleri de önemlidir. Bu risklerin tam olarak bilinmesi daha bilinçli olmak adına göz ardı edilmemelidir.

Meme kanseri risk faktörleri nelerdir?

meme-kanseri-nedenleri-nelerdir1 resim– Anne ya da  kardeşte meme kanseri hikayesi olması

– Kalın barsak, uterus ve yumurtalık kanserlerinden birinin geçirilmiş olması

– Ortalama 12 yaşından önce regl olmaya başlamak

– Geç menopoza girmek örn: 55 yaşından sonra

– 30 yaşından sonra doğum yapmak

– Yüksek oranda radyasyon altında kalmak

– Doğum kontrol hapı kullanımı

Bunların yanı sıra risklerin artmasına neden olan bazı faktörler bulunur. Alkol başta olmak üzere yüksek oranda yağlı yiyenlerde meme kanseri riski artış göstermektedir. Yapılan araştırmalar kanserin ileri yaşlarda ve aşırı kiloya sahip olanlarda daha fazla görüldüğünü ön plana çıkarmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*