Maydanoz Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Uzmanlar taze bir cilde sahip olmak için maydanozun oldukça etkili olduğunu vurgulamaktadır. Maydanoz cilt onarıcı bitkiler arasında yer alır ve içeriğinde yer alan C vitamini ciltte var olan kırışıkların ve ince çizgilerin giderilmesinde etkilidir. Ayrıca hücrelerin yenilenmesi ve kolajen üretiminin harekete geçirilmesi adına maydanoz tüketmek oldukça önemlidir. Kendisi kadar suyuyla da cilde pek çok fayda sağlayan maydanoz, çeşitli kürler ve bitkisel karışımlarla cilde uygulanabilir. Şimdi maydanoz suyunun cilde faydaları ve ciltte meydana gelen ne tür sorunları giderdiğine yakından bakalım.

Maydanoz suyunun cilde faydaları ve etkileri nelerdir?

Yapısal olarak farklı vitaminleri içinde barındıran maydanoz, aynı etkileri özünden elde edilen suyuyla da göstermektedir. Maydanoz suyunun cilde faydaları sayesinde pek çok cilt problemini gidermek ve sağlıklı bir cilt yapısına sahip olmak mümkündür. Peki, maydanoz suyuyla cilde sunulan faydalar nelerdir? adım adım inceleyelim.

Cildin elastikiyetini artırma

– Maydanoz suyu, cildin bakım ve onarımı konusunda oldukça etkilidir. Beta karoten ve A vitamini içeren maydanoz, cildin elastikiyetini önemli ölçüde artırır ve cilt üzerinde oluşan yaraların iyileşmesine hızlandırıcı etkiler sunar.

Göz altı torbaları ve şişlikleri

– Gözlerin alt kısımlarında oluşan morluklar da maydanoz suyu ile giderilebilir. Ayrıca göz çevrelerinde oluşan şişlikleri azaltarak gözün aydınlanmasını sağlar. Bunu içeriğinde yoğun bir şekilde K vitamini ve klorofil barındırması ile gerçekleştirir.

Sivilce ve iz giderici

– Başta sivilceler olmak üzere ciltte oluşan enfeksiyonların giderilmesini sağlar. Ayrıca cildi temizleyici etkileri bulunmaktadır. Antibakteriyel özellik içeren maydanoz suyu, zeytinyağı ve badem yağı ile karıştırılması ile 30 dakika ciltte bekletilerek ciltte var olan izlerin azalmasını ve yaraların iyileşmesini sağlar.

Cilt yenilenmesi

– İçeriğinde bulunan çinko sayesinde cilt kendini yeniler ve kızarıklıklar gözle görülür derecede yok olur.

Siyah noktalara karşı

– 3 çay kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı limon ile karıştırılan maydanoz suyu, 15 dakika kadar ciltte bekletildiğinde siyah noktaların ve sivilcelerin yok olmasına yardımcı olur.

PH dengeleyici

– Bunların yanı sıra maydanoz suyunun PH değerini dengeleyici özelliği bulunmaktadır. PH dengeleyici olması özellikle yağlı cilt yapıları için büyük bir önem arz eder.

maydanoz-suyunun-cilde-faydalari-nelerdir2 resimMaydanoz suyu maskesi tarifi

Gerekli malzemeler;

– 1 su bardağı kadar maydanoz suyu

– 2 tatlı kaşığı bal

– 1/2 tatlı kaşığı yulaf ezmesi

– 3 yemek kaşığı kadar yoğurt

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Malzemelerin tamamı bir kap içerisinde karıştırıldıktan sonra blendera atılır ve yeteri kadar parçalanan karışım cilde uygulanır. Bu şekilde 15 dakika kadar beklenmesinin ardından cilt soğuk su ile yıkanır. Haftada 3 defa uygulanması uygun olan maske, ciltte biriken kiri attığı gibi ölü hücrelerin temizlenmesine olanak sağlar.

Maydanoz suyu nasıl hazırlanır?

Maydanoz suyu hazırlamak için gerekli olan maydanozun saplarıdır. Eğer evde maydanoz kullanıyorsanız, yemeklere eklediğiniz maydanozların saplarını atmamanız iyi olacaktır. Maydanoz suyunu hazırlarken öncelikle 1 lt su kaynamaya alınır ve su yeteri kadar kaynamasının ardından içerisine 1 demet maydanozun sapları atılır. Sonrasında kısık ateşte ortalama 3 dakika daha saplar su içerisinde kaynatılır ve kaynamanın ardından su süzülür. Bu şekilde maydanoz suyu hazırdır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!