Makyaj Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 Makyaj Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Etkili bir makyaj yapmak için makyaj öncesinde birtakım hususlara dikkat edilmesi gerekir. Makyaj yapmadan önce yapılması gerekenler arasında ilk olarak temizlik aşaması çıkmaktadır. Makyaj yapılacak alanın güzelce temizlenmesi ve hijyenik bir hale getirilmesi önemlidir. Şimdi makyaj öncesi neler yapılmalıdır? detaylı  bir şekilde göz atalım.

Makyaj yapmadan önce yapılması gerekenler

Makyaj öncesinde birtakım hususların yerine getirilmesi cildin zamanla yıpranmaması ve daha iyi bir makyaj yapılması için önemlidir. Makyaj yapmadan önce yapılması gerekenler çeşitli başlıklar altında karşımıza çıkar. Bunların neler olduğuna daha yakından bakalım.

Yüz temizliği

Makyaj öncesi yapılması gerekenler arasında ilk husus yüz temizliği olarak karşımıza çıkar. Yüzün istenen bir şekilde temizlenmesi ve eğer varsa yüzde bulunan kalıntıların tamamen temizlenmesi gerekmektedir.

Nemlendirici sürülmesi

Yüzün yıkanmasının ardından makyaj altına baz oluşturmak için nemlendirici krem kullanılmalıdır. Kuru cilt yapısına sahip olanların yağlı kremler kullanmaları tavsiye edilir. Yüz krem aracılığı nemlendirildikten sonra kısa bir süre beklenmelidir.

Ağız ve dişlerin temizlenmesi

Makyaj öncesinde dişlerin kesinlikle fırçalanması gerekir. Çünkü sürülen rujun daha etkili bir görüntü sergilemesi adına diş temizliği önemlidir. Bu şekilde dişler ve dudaklar daha bakımlı bir hal alacaktır.

Dudak bakımı

Dudak bakımı da makyaj yapmadan önce yapılması gerekenler arasında karşımıza çıkar. Dudak temizliğinde kullanılacak malzeme sadece diş fırçası olmalıdır. Fırça yardımıyla dudaklar hafifçe fırçalanır ve bu şekilde daha dolgun hale getirilir. Ayrıca dudak bakımında nemlendirme işlemi de yapılabilir. Yapılan işlemlerle ruj dudaklarda kalıcı bir hale gelmesinin yanında daha hoş gözükür.

Göz kapakları için far bazı kullanımı

Genelde makyaj öncesinde göz kapaklarına far bazı kullanılır. Bunun nedeni far renklerinin daha kalıcı olması içindir. Far bazı sayesinde sürülen farın rengi daha canlı gözükür. Eğer far bazı kullanılırsa gün içerisinde makyaj tazeleme derdi olmaz.

Yüz lekeleri için kapatıcı kullanmak

makyaj-yapmadan-once-yapilmasi-gerekenler-nelerdir1 resimYapılan makyajın daha etkili bir görüntü sergilemesi için yüzde bulunan lekelerin kapatılması gerekir. Bu nedenle ilk olarak yüzdeki kırmızı lekelerin kapatılması etkili olacaktır. Bunun yanında kapatıcı ile yanaklarda bulunan renk farklılıkları da yok edilmelidir. Yüz lekeleri için kapatıcı kullanmak oldukça önemli bir uygulamadır. Çünkü yüze fondöten sürmeden önce izlerden kurtulmak gerekir. Makyajın daha iyi durmasında kapatıcı kullanımı önemlidir.

Makyaj yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

– Öncelikle kapatıcı ile yüzde bulunan renk farklılıkları giderilmelidir.

– Makyaj altında kullanılan nemlendiriciler kaliteli olmalıdır.

– Nemlendiriciler güneş kremleri arasından tercih edilebilir.

– Güneş kremleri diğer kremlere oranla daha yağlıdır ve ciltte sivilce meydana getirmez. Bu neden makyaj bazı olarak rahatlıkla kullanılabilir.

– Yağlı cilde sahip olanların güneş kremi kullanmamaları gerekir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın