Limon Ve Sirke İle Saç Bakımı

Günümüzde vücut bakımında doğal ürünlerin etkisi oldukça fazladır. Saç bakımında da kullanılan doğal ürünlerin sayısı ve çeşitleri gün geçtikçe artmaktadır. Doğada ve marketler en kolay bulunan ürünler arasında yer alan limon ve sirke de saç bakımıyla ilgili kullanılan doğal ürünlerdendir. Limon ve sirke ile saç bakımı ise oldukça zevkli aşamalardan oluşmaktadır.

Limon ve sirke ile saç bakımı nasıl yapılır?

Limon ve sirke yapılarındaki mineraller ve asidik özellikleri sayesinde antioksidan, antiseptik ve mikroplara karşı mücadele sergileyen bir yapıya sahiptir. Ayrıca limondaki C vitamini ve antioksidan özellik saçların doğal süreçlerle uzaması sırasında korunmasını sağlamaktadır. Ancak limondaki asidik özellik nedeniyle saçlara fazlaca uygulanması tavsiye edilmez. Sirke ise daha çok saç derisini mikroplardan arındırması ile bilinmektedir. Bu bilgiler ışında limon ve sirke ile saç bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeye çalışalım.

Saçlara limon uygulanması yarım çay bardağı zeytin yağı ve yarım çay bardağı balın bir limon suyunun üçte biriyle karıştırılması sonucu elde edilen karışımla sağlanmaktadır. Bu karışım saçlara 40-45 dakika bir bone yardımıyla 4-5 günde bir uygulandığında saç derisindeki hastalıkların önüne geçilerek saç köklerindeki kan akış hızı artırılabilir. Böylece kepek sorunu da ortadan kaldırılmış olur. Bu limon kürü saçların renginin parlaklık kazanmasını da sağlamaktadır. Saç tellerindeki kırıkların önüne bu uygulama sayesinde geçilebilir. Bu limon kürü yağlı ve kuru saçlarda rahatlıkla uygulanabilir.

Saçlara sirke uygulanması ise 4 tatlı kaşığı mısır nişastası ile 1 çay bardağı sirkenin karıştırılması sonucu elde edilen sirke kürü ile sağlanmaktadır. Saç derisine direkt olarak uygulanabilen bu karışım 5-15 dakika bekletilerek uygulandığı takdirde doğal görünümünden uzaklaşan saçların doğal görüntüsünü elde etmesini sağlar. Saç derisindeki kepeklenmelerin de önüne geçerek saç derisi sorunlarını yok eder. Saç tellerinin güçlenmesini sağlar. Saç derisindeki kaşıntı ve kızarıklıkların önlenmesinde yardımcı olur. Yağlı saçlarda aşırı yağlanma sebebi olarak görülen düzensiz sebum salgısını düzene koyar. Saç için gerekli mineral dengesinin korunmasına yardımcı olur.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*