Lazer Epilasyonun Zararları Nelerdir?

Lazer epilasyon işlemlerinde bilinmesi gereken zararlardan en önemlisi kullanılan lazer epilasyon aletinin çeşitliliğinden kaynaklanır. Bazı lazer epilasyon aletlerinin ışınları derinin alt tabakalarına işleyerek ciltte yanıklara neden olabilir. Bazıları ise cildi  yüzeysel olarak etkileyen ışın dalgalarından oluşur. Sizlere bu yazımızda lazer epilasyonun zararları hakkında en geniş bilgiyi sunacağız.

Lazer epilasyonun zararları ve cilde etkileri

Açık renkli ciltte akne oluşumu

– Lazer epilasyon işlemi açık renkli cilde sahip kişilerde akne oluşumu meydana getirebilir.  Epilasyon işlemi yapıldıkdan sonra çoğunlukla bu cilt tiplerinde geçici kızarıklıklar oluşur. Ortalama olarak bir haftalık zaman içinde kızarıklıklar kaybolur. Ayrıca epilasyon işleminden sonra uygulama yapılan bölgelerinizde şiddetli kaşıntılar hissedebilirsiniz. Bu epilasyonun iyi yönde olan yan etkilerinden biridir. Sizi pek fazla etkilemez.

Leke ve ciltte yanma

– Epilasyon uygulamasının en fazla görünen zararları lekelenme ve deride yanma olarak bilinmektedir. Bu problemleri yaşamamak için ya hiç güneşe çıkmamalı ya da 30 faktör ile 50 faktör lük güneş kremlerini sürmeniz tavsiye edilir. Eğer yüz bölgenize epilasyon yapılmış ise kış mevsiminde 30, yaz mevsiminde ise 50 faktörlük güneş kremi sürmeniz leke oluşumunu önleyecektir.

Hassas cilt yapısı

– Lazer epilasyon işleminin insanın vücudunu derinden etkileyen zararları şimdiye dek görülmemiştir. Ancak cildi hassas kişilerin vücutlarında bazı yan etkiler görünsede bu en geç bir aya kadar geçecektir.

Solaryum ve bronzlaşma kaynaklı zararlar

– Uygulama sonrası gittiğiniz solaryum veya bronzlaşma işlemleri cildiniz üzerinde olumsuz sonuçlara neden olabilir. Hatta yaz tatillerinde güneşlenmeniz, cildinizin güneş ışınları ile temas etmesi lazer uygulamasına ters teperek olumsuz sonuçlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

Kansere neden olmaz!

– Kadınların için en fazla merak konusu olan genital bölge, lazer epilasyondan zarar görür mü sorusudur. Bu sorular lazer epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi veya lazer epilasyon rahim kanserine neden olur mu şeklindedir. Öncelikle bu konuda içinizi rahat tutabilirsiniz. Çünkü genital bölge epilayonu kol veya bacak epilasyonundan farksız bir işlemdir.

Sedef hastalığı olanlar dikkat!

– Cildinizin epilasyon yapılacak bölgelerinde herhangi bir deri hastalığı ( örn: sedef vs.) varsa epilasyon işlemi sizin için zararlıdır. Uygulanan bölgede hastalığın yayılması ve artması gözlemlenebilir.

Hamile bayanlar lazer epilasyon yaptırmamalı!

–  Özellikle hamilelikte lazer epilasyon ışınları bebeğe zarar verebileceğinden kesinlikle yaptırılmamalıdır. Hamile bayanların bu uygulamayı bebekleri dünyaya gelene kadar ertelemeleri gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!