Lazer Epilasyon Nasıl Olur ve Uygulanışı

Lazer epilasyon özellikle kadınların vücutlarında istenmeyen tüylerden arınmalarına yardımcı olan tüy ve kıl aldırma yöntemidir. Vücudunun çeşitli bölgelerinde bulunan tüy ve kıllarından kurtulmak isteyen kadınlar, genelde lazer epilasyon yöntemine başvurmaktadır. Peki, lazer epilasyon nasıl olur ve vücuda nasıl uygulanır? bunlara daha yakından göz atalım.

Lazer epilasyon nasıl olur ve vücut üzerinde nasıl uygulamalar gerçekleştirilir?

Lazer, yaklaşık olarak 20 yılı aşkın bir zamandır tıp dünyasında kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelişen teknoloji uygulamanın güzellik ve bakım merkezlerine de girmesini sağlamıştır. Günümüzde birçok bakım ve güzellik merkezi özellikle kadınlara lazer epilasyon konusunda yardımcı olmaktadır. Şimdi lazer epilasyon nasıl etki eder? bunu inceleyelim.

Lazer epilasyon yönteminde kullanılan ışığın dalga boyutu kızılötesi ışına yakın dalga boyları olarak karşımıza çıkar. Burada ışık ciltte koyu renkte yer alan ve melanin adı verilen pigment tarafından emilir. Melanin yani kıl kökü tarafından emilen ışık ısı enerjisine dönüşür ve sonuç olarak etki edilen bölgedeki kıllar tahrip edilmiş olur.

Epilasyon sırasında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri vücudun açık renkli bir tonda olmasıdır. Koyu renkteki kıl köklerine etki eden ışın, bu sayede açık renkteki cilde herhangi bir şekilde zarar vermemektedir. Çünkü ayırt edici renk tonlarının olduğu uygulamalarda ışın sadece kıl köklerine kadar ulaşır ve bu şekilde istenen etkilerin ortaya çıkmasını sağlar.

Ayrıca epilasyon sırasında kılın koyu renkli olması istenen sonuçların ortaya çıkmasına adına önemlidir. Bunun yanında uzmanlar kalın yapıda olmalarını da tercih etmektedir. Ancak bunun aksine kılların beyaz, sarı, kızıl renkte ve ince yapılı olması uygulamada istenen etkilerin meydana gelebilmesini engeller. Bu tür uygulamalarda genel olarak lazer epilasyondan beklenen sonuçlar alınamaz. İnce ve sarı renkli kıllara sahip olan kişilerin istenmeyen kıllarından kurtulmaları için gereken yöntem iğneli epilasyon olmaktadır.

Lazer epilasyon tedavi süresi ne kadardır?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki lazer epilasyon tedavi süresi bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama bir süre verecek olursak vücudun farklı bölgeleri için aşağıdaki gibi bir tablo karşımıza çıkar.

– Koltuk altı 5 dakika

– Yüz bölgesi 1 – 5 dakika

– Bacak bölgesi 30 dakika

– Genital bölge 15 – 20 dakika

Lazer epilasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Lazer epilasyon yaptırmadan önce vücut üzerinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar söz konusudur. Kişi vücudunun hangi bölgesine epilasyon yaptıracaksa özellikle o bölgesini koruması ve lazer epilasyon için hazır hale getirmesi gerekmektedir. Bu nedenle lazer epilasyon öncesi yapılması gerekenler arasında;

– Güneşlenmek ve bunun sonucunda bronzlaşmaktan uzak durulmalıdır.

– En az 20 gün öncesinden ağda ve cımbız ile kıllara etki edilmemelidir.

– Cilt için kullanılan antibiyotiklerin kullanılması bırakılmalıdır.

– Solaryum ve benzeri uygulamalardan kaçınılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*