Lazer Epilasyon Kansere Yol Açar Mı?

 Lazer Epilasyon Kansere Yol Açar Mı?

Lazer epilasyon vücutta istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkili yollarından biridir. Lazer epilasyon yöntemi birçok kadın ve erkeğin vücudunun belirli bölgelerinde bulunan tüylerden kurtulmalarına büyük oranda yardımcı olur. Ancak son zamanlarda lazer epilasyonun kanser yaptığına dair birtakım dedikodular ortaya çıkmıştır. Şimdi yapılan araştırmalar sonucunda lazer epilasyon kanseri tetikler mi? ya da lazer epilasyon kanser riski hangi orandadır? bunlara bakalım.

Lazer epilasyon kansere neden olur mu?

Lazer epilasyon yöntemi cilt üzerine verilen ışın sonucunda tüylerin giderilmesinde etkili olan bir uygulamadır. Yöntemin uygulanması esnasında bazen cilt üzerinde yanıklar meydana gelebilmektedir. Genel olarak bakıldığında lazer epilasyon uygulamasının en belirgin yan etkilerinden biri bu yanıklar olarak karşımıza çıkar. Ancak şu ana kadar yapılan araştırmalar lazer epilasyonun kanser yaptığına dair bir bulguyu ön plana çıkarmamıştır. Diğer yandan şunu da söylemek gerekir ki hiçbir uzman şu ana kadar lazer epilasyon yönteminin kansere neden olmadığını net bir şekilde ifade edememektedir. Ayrıca bu zamana kadar kanser olan herhangi bir kişinin lazer epilasyon yöntemi nedeniyle bu hastalığa yakalandığını göstermemiştir. Buna rağmen lazer epilasyonda kullanılan ışınların kansere neden olmadığını söylemek ya da bunu net bir şekilde ifade etmek zordur.

Lazer Epilasyon Yontemi ve Kanser Resim

Lazer Epilasyon Yontemi ve Kanser

[wp_ad_camp_1]

Lazer epilasyonun zararlarına karşı korunma

– Eğer lazer epilasyon yaptırmayı düşünüyorsanız, öncelikle kliniğinizi ve epilasyon yapacak uzmanı iyi seçmelisiniz.

– Lazer epilasyon sırasında kullanılan aletler bu konuda uzman olmayan bir kişinin elinde cildinize önemli zararlar verebilir. Bu nedenle cilt üzerinde yanık ya da yara gibi olumsuz etkiler meydana gelmemesi adına lazer epilasyonu uzman bir kişinin yapması önemlidir.

– Ciltte istenmeyen sorunların ortaya çıkmaması adına kullanılan epilasyon malzemelerinin başta kalitesi ve daha sonra markası önem arz eder.

Lazer Epilasyon Yontemi ve Kanser Resim

Lazer Epilasyon Yontemi ve Kanser

– Lazer epilasyon uygulaması bittikten sonra cildin kuruması önemli bir husustur. Bu nedenle uygulama sonrasında cilt yüksek faktörlü bir güneş yağı ile koruma altına alınmalıdır.

– Epilasyon uygulamasının sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de uygulama ardından solaryuma girilmemesidir. Çünkü epilasyon işlemi sonrasında solaryuma girmek ciltte lekelerin meydana gelmesine neden olabilir.

– Ayrıca gebelikte lazer epilasyon yöntemi uygulanmadan doktora başvurulması gerekir. Doktor izin vermediği takdirde lazer epilasyon yaptırmak sakıncalı sonuçlar doğurabilir.

Lazer epilasyon yöntemi ile cildin zarar görmemesi için göz ardı edilmemesi gereken önemli husus, uygulamanın güvenli merkezlerde ve bu konuda uzman kişiler tarafından yapılmasıdır. Kanser oluşumunda etkilerinin tam olarak bilinmediği lazer epilasyon, ciltte leke ve yanık gibi durumların meydana gelmemesi adına alanında uzman kişilere yaptırılması gerekir. Vücutta bulunan tüylerin giderilmesi adına oldukça etkili olan bu yöntem egzama hastalığı bulunan kişiler tarafından doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Eğer kişinin doktoru lazer epilasyon yaptırmasında herhangi bir sakınca görmüyorsa, kişi tüylerinden kurtulma adına epilasyon yaptırabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın