Lavman Nasıl Yapılır?

lavman-nasil-yapilir-resim
Lavman Nasıl Yapılır?

Kalın bağırsaklarda meydana gelen dışkı kaynaklı tıkanmaları açmak için uygulanan yönteme lavman denir. Lavman bağırsaklar üzerinde oluşan tıkanmayı gidermek için uygulanabilecek en kolay yöntemlerden biridir. Özellikle kabızlıktan dolayı yaşanan rahatsızlıklar lavman yapılarak çözüme kavuşturulabilir. Lavman nedir? sorusuna bu şekilde cevap verdikten sonra konuyu biraz daha derinlemesine inceleyerek lavman nasıl yapılır? bu işlemi yapmak için gerekli olanlar nelerdir? daha yakından göz atalım.

Lavman vücuda faydaları olan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde kabızlık problemleri çözülebilir ve karında oluşan şişkinlikler giderilebilir. Peki, lavman hastane ortamında mı yapılmalıdır? Öncelikle şunu söyleyelim eğer gerekli hijyenik ortam sağlanırsa evde lavman yapmak mümkündür. Yalnız ortamın hijyenik olması lavman işlemi işe sorum yaşamama adına oldukça büyük önem arz eder. Hijyenik olmayan ortamlarda bu uygulamayı yapmak başka hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Evde Lavman Nasıl Yapılır?

Evinizde lavman yapmak için ilk olarak eczaneden bir lavman temin etmeniz gereklidir. Lavmanı temin ettikten sonra sıra işlemlerin yapılacağı ortamın hazırlanmasına gelir. Az öncede belirttiğimiz gibi işlemin yapılacağı ortam kesinlikle hijyenik olmalıdır.

Lavman iki farklı şekilde gerçekleşir. Birinci yöntem temizleyici lavman, ikinci yöntem ise içeride tutulan (retensiyon) lavmandır. Sizlere her ikisini de anlatmaya çalışacak ve evde kendi kendinize hiç zorlanmadan bu işlemi gerçekleştirmenize yardımcı olacağız. Şimdi evde lavman nasıl yapılır? adım adım resimlerle beraber inceleyelim.

Evde Lavman Resimli Anlatım

Lavman İçin Hazırlık

1. Lavman Malzemeleri

evde-lavman-icin-gerekli-malzemeler-resim

Hazırlık safhasında birtakım malzemelere ihtiyacımız olacak. İşte gerekli malzemeler;

1. Yeterli büyüklükte eski bir havlu

2. Bir çay kaşığı kadar badem yağı, zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı

3. Vücut sıcaklığında 1 lt saf su

4. Bir tane lavman seti

5. Telefon, tablet, gazete veya kitap

2. Lavmanın Yapılacağı Ortam

lavmanin-yapilacagi-ortam-resim

Lavmanı yapacağınız ortam banyo ya da tuvalet olabilir. Ancak hijyenik olması açısından banyo tavsiye edilir. Ayrıca lavman yapılacak yerin sıcak ve rahat olmasında fayda vardır. Bu işlemi yapacağınız ortamda lavmanı asmak ve çantasını koymak için uygun bir yer olmalıdır.

Eğer lavmanı banyo dışında başka bir yerde yapacaksanız, bu yerin tuvalete yakın olması gerekir. Çünkü işlemi yaptıktan sonra tuvalete yetişmeniz için çok kısa bir zamanınız olabilir. Bu süre kişideki metabolizmanın lavmana verdiği tepkiye göre değişiklik gösterebilir.

3. Lavman Setini Hazırlama

lavman-setini-hazirlama-resim

Sıra lavman setini hazırlamaya geldi. Bunun için kullanım klavuzundan yararlanmak mümkündür. Klavuzda gösterilen şekilde lavman hazırlanır ve bir lavman seti içerisinde;

– İçi sıvı dolu torba

– Hortum

– Tıpa

– Kanca

– Rektal giriş için başlık

bulunur. Setin içinde yer alan tüm aparatlar birbiri ile uyumludur. Bu yüzden seti hazırlamakta klavuzda belirtilenleri takip ederseniz, herhangi bir sorun yaşamazsınız.

4. Lavman Ortamının Rahatlığı

lavman-ortaminin-rahatligi-resim

En başta hazırladığımız havlular şimdi işimize yarayacak. Lavman sırasında uzanılacak yere havlular serilir ve rahat bir hale getirilir.

5. Anal Girişi Kayganlaştırma

anal-girisi-kayganlastirma-resim

Malzemeleri hazırlarken belirtmiş olduğumuz yağları ise burada kullanacağız. Bu yağlar anal girişin kayganlaştırılması için gereklidir. Lavman setinde bulunan rektal giriş aparatına yağlardan biri sürülür ve bu şekilde girişin başlığı kaygan hale getirilerek acı hissetme riski en aza indirilir.

Temizleyici Lavman – 1. Yöntem

lavman-karisimlari-resim

1. Adım

Birçok insan lavmanı bağırsaklarda oluşan dışkının dışarı atılması olarak biliyor uygulamak istiyor. Ancak lavmanın bazı çeşitleri var ve bunlardan bazıları evde uygulanmak için müsait. Bu nedenle kesin bilgiler edinmeden lavman yapmak yanlış bir hareket olacağı gibi bazı problemlerin ortaya çıkmasına da neden olabilir. Şimdi sizlere açıklayacağımız lavman çeşidini evde güven için uygulayabilirsiniz.

Limon suyu: Bağırsaklarda Ph dengesi kurarken aynı zamanda kolonların önemli derecede temizlenmesini sağlar.

Elma sirkesi ile su karışımı: Su ve elma sirkesi ile oluşturulan karışım bağırsaklarda Ph dengesinin sağlanmasında etkilidir.

Kedi nanesi çayı: Bu çay yüksek ateşin düşürülmesine yardımcı olur.

Dulavrat otu kökü: Kanı sterilize etmeye destek olduğu gibi kalsiyum tortularının dışarı atılmasında etkilidir.

Papatya çayı: Bu çay yatıştırıcı özelliği ile bilinir ve bu etkisi ile kısa zamanda yatıştırma sağlar.

2. Adım

lavmani-hazirlamak-icin-bitkiler-ve-suyu-karistirmak-resim

Yukarıda verdiğimiz bitkilerden hangisini kullanacağınız size kalmış. Sadece bitkilerden birini tercih edin ve su ile iyice karıştırın. Suyun seviyesini ayarlamak için karışımın çözünüp çözünmediğine bakmanız yeterli. Çözünmenin gerçekleşeceği kadar su koymanız gerektiğini unutmayın.

Lavmanın hazırlanışında önemli olan bir püf nokta vardır. Bu da hazırlanan lavmanın çoğunlukla sudan oluşmasıdır. Lavman  içerisinde bulunan bitkiler yardım amaçlıdır ve ana madde sudur.

3. Adım

lavman-akisini-duzenlemek-icin-sikistirici-kullanimi-resim

Lavman karışımın su torbasından akışını düzenlemek ya da kontrol etmek için karışımın akacağı hortuma bir sıkıştırıcı bağlanır. Bu sıkıştırıcı ile karışım torba içinden akmaya başladığı anda akışın dengelenmesi sağlanır. Ayrıca akış gerçekleşirken hortum içinde herhangi bir şekilde hava kabarcığı olmamasına dikkat edilir. Bunların dışında herhangi bir sorun görünmüyorsa sıkıştırıcı aktif hale getirilir ve akış şimdilik durdurulur.

4. Adım

lavman-yatis-pozisyonu-resim

Yatış pozisyonun havluyu sererek rahat hale getirdiğiniz yerin üzerine sırt üstü yatın ve resimde görüldüğü gibi dizlerinizi göğüslerinize doğru çekin. Kendini rahat hissedinceye kadar dizlerinizi çekmeniz iyi olacaktır. Lavman yatışı iki farklı şekilde olabilir. Biri resim görüldüğü şekilde diğeri ise yan yatış pozisyonunda. Ayrıca hastanelerde dizler üzerinde popo yukarı kaldırılarak yüz yere bakacak şekilde lavman yapılmaktadır. Siz pozisyon seçerken en rahat ettiğinizi tercih edin. Rahat bir yatış pozisyonunda işlem yapmak başarılı sonuçlar alınması adına önemlidir.

5. Adım

rektal-giris-uzunlugu-resim

En rahat olacağınız pozisyonu seçmenizin ardından sıra rektal girişin anüse yerleştirilmesine gelir. Yatış pozisyonunda rektal girişi elinize alın ve anüs içerisine doğru itmeye başlayın. İtme esnasında anüs içinde bir engel ile karşı karşıya kalırsanız itme eylemine devam etmeyin. Aksi taktirde hortumu 8 cm kadar içeri itmeye devam edebilirsiniz.

[wp_ad_camp_1]

6. Adım

lavman-sivisinin-iceri-salinisi-resim

Rektal giriş anüs içerisine tam olarak yerleştirildikten sonra hortum üzerinde bulunan sıkıştırıcıyı yavaşça açın ve karışımın akmasını sağlayın. Sıvının yavaş bir şekilde akıtılması dışkı boşalmasının birden gerçekleşmesini önlemektir.

7. Adım

rektal-girisi-cikarma-resim

Anüsten içeri vücuda yeteri kadar sıvı alınmasının ardından rektal giriş anüs girişinden yavaş hareketler ile çıkarılır. Çıkarma işleminden sonra uzanmaya devam edilir, ancak bağırsakların harekete geçmesi durumunda hızlıca tuvalete yönelmek en doğru hareket olacaktır.

8. Adım

lavman-diskiyi-bosaltma-resim

Tuvalette dışkının tamamı boşaltılana kadar beklenir. Yazımızın başlarında gerekli malzemeler içerisinde sizlere belirtmiş olduğumuz telefon, tablet, gazete ya da kitabı tuvalette beklerden zamanı geçirmek adına değerlendirebilirsiniz.

9. Adım

lavman-islemleri-bitti-resim

Lavman işlemi tamamlanmış oldu. Kullanılan malzemeleri yıkayarak hijyenik hale getirmeli ve kurumalarını sağladıktan sonra kaldırmalısınız.

İçeride Tutulan (Retensiyon) Lavman – 2. Yöntem

İçeride tutulan lavmanın net bir şekilde ne olduğunu anladıktan sonra uygulamaya başlayın. Çünkü temizleyici lavman ile içeride tutulan lavman arasında bazı farklılıklar vardır. İçeride tutulan yani retensiyon lavman ilk olarak anlattığımız temizleyici lavmana göre daha uzun bir sürede gerçekleşir. Uzun sürmesinin yanında farklı etkileri vardır. Temizleyici lavman ile anüsten alınan sıvı dışkının hızlı bir şekilde dışarı atılmasını sağlar. İçeride tutulan lavman işleminde kullanılan karışım ise anüsten vücut içine alındıktan sonra içeriğinde bulunan maddeler nedeniyle dışkıyı 5 – 15 dakika aralıklarında dışarı atar. İçeride tutulan lavman işleminde kullanılan malzemeler aşağıdaki gibidir.

1. Adım

iceride-tutulan-retensiyon-lavman-malzemeleri-resim

Kahve: Bağırsakların harekete geçmesinde oldukça etkili olan kahve, boşaltım sistemine yardımcı olur. Lavman işleminde herhangi bir kahve seçmek yerine kaliteli bir kahve olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü bağırsaklar emici yapısı nedeniyle kalitesiz kahveyi emerek bünyesine alacaktır.

– Sizin tercih edeceğiniz herhangi bir prebiyotik.

Ahududu yaprağı: Yüksek oranda demir içeren ahududu yaprağı gözler için de faydalıdır ve yapısından dolayı kadınlar için çok yararlıdır.

Buğday çimeni: Faydalı bakterilerin çoğalmasına ve yenilenmesine yardımcı olur.

2. Adım

retensiyon-lavman-5-15-dakika-surer-resim

İçeride tutulan lavman, temizleyici lavman gibi sıvıyı hemen dışarı çıkmaz. Dışarı çıkarma anı için biraz zaman gerekir. Sıvının bir süre içeride kalması ise kullanılan malzemelerin önemini artırır. Bu nedenle malzemelerin zararlı olmamasına dikkat edilmelidir. İçeride tutulan yani retensiyon lavman oldukça faydalı bir lavman çeşidi olarak karşımıza çıkar. Ancak belirtilen şekilde uygulanmadığı taktirde kişi zarar görebilir.

3. Adım

temizleyici-lavmandaki-islemlerin-aynisi-yapilir-resim

Temizleyici lavman işlemlerinin aynısı içeride tutan lavman işlemlerinde de yapılır. Baştan sona temizleyici lavmanda hangi işlemler uygulanıyorsa burada da uygulayabilirsiniz.

4. Adım

retensiyon-lavmanin-iceride-kalma-suresi-resim

İçeride tutan lavman ile anüsten aldığınız sıvı en az 5 dakika, en fazla 15 dakika vücudunuzda kalır. Dışkıların vücut dışına atılması için bu süre gereklidir.

5. Adım

retensiyon-lavmanda-tuvalet-zamani-resim

Gereken süre dolduğunda ise zaten tuvalete gitmeniz gerektiğini anlarsınız. Bu yüzden zamanı gelince tuvalete gidip dışkıyı vücut dışına atabilirsiniz.

6. Adım

retensiyon-lavman-tamamlandi-resim

Bu işlemlerin ardından içeride tutulan lavman işlemi bitmiş demektir.

Lavman Yapımı İçin İpuçları

– Lavman süresi boyunca rahat olmanız gerektiğini unutmayın.

– Lavman etkisi herkeste faklı olabilir. Yani bazı kişilerde çok hızlı olabilirken bazı kişilerde yavaş olabilir.

– İlk kez lavman yapılırsa hazırlanacak karışım çok karmaşık olmamalı. Öncelikle daha basit karışımlar hazırlamaya özen gösterilmeli.

– Lavmanda önemli olan başka bir püf nokta ise lavman sıvısının ısısıdır. Lavman sıvısının işlem boyunca ısısı kontrol edilmeli ve bu ısı genel olarak 39 derece seviyelerinde olmalıdır.

Lavman Faydaları Nelerdir?

Lavman yapmanın vücut için çeşitli faydaları vardır. Şimdi bu faydaları sizler için listeleyelim.

1. Kalın bağırsaklarda biriken toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.

2. Bağırsaklardaki parazitlerin dışarı atılmasında etkilidir.

3. Lavman işleminin ardından sık sık ortaya çıkan baş ağrıları fazla görülmez.

4. Kalın bağırsaklarda baştan sona bir temizleme yapar.

5. Kabızlık problemini giderir.

6. Karın ağrılarını en aza indirir.

7. Şişkinlik problemlerini ortadan kaldırır.

Lavman Fiyatı Nedir?

Lavman setini internet üzerinden alabileceğiniz gibi eczanelerden de tedarik edebilirsiniz. Bir lavman fiyatı ortalama 5 TL civarlarındadır. 4.50 TL – 5.75 TL seviyelerindeki fiyat aralıkları ile lavman setleri satın alabilirsiniz.

Lavman Yapımı Nasıl Olur? – Video

Nazan Karakaya hakkında 1430 makale
Beykent Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı mezunuyum. Günümüz modasını ve son trendleri yakından takip etmeyi seviyorum. Bunun yanı sıra insanlara önerilerde bulunmayı ve değişik kombinler meydana getirerek herkesin kendisine yakışanı bulmasına yardımcı oluyorum. Paylaşacağım konularda sizlerden de fikir almak beni mutlu edecektir. Fikirlerinizi ya da görüşlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*