Lavabo Nasıl Temizlenir?

Evimizde banyoda ve mutfakta en sık kullandığımız bölümlerden biri de lavabolardır. Bu nedenle lavaboların temizliği ve hijyeni son derece önemlidir. Lavabo temizliği düzenli olarak yapıldığında sağlığınızı tehdit edecek mikrop ve bakterileri barındıramaz. Mikrop ve bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşmaz. Ancak  lavaboların düzenli temizliği yapılmadığında, görünüşleri değişir, kararma, sararma veya tıkanmalar olabilir.

lavabo nasıl temizlenir

Mermer lavabolar nasıl temizlenir?

Mermer lavabonuzda çay kahve gibi içeçeklerin lekesi varsa birkaç damla amonyak ilave edilmiş çamaşır suyunu lavabonuza dökün yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra iyice ovun ve bol su ile durulayın.

Mermer lavabonuzda yağ lekeleri varsa piyasalarda satılan yağ çözlerden alarak lavabonuzun içine sıkın. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra bol su ile durulayın.

Mermer lavabonuzda mürekkeb lekesi varsa bu lekeyi çıkarmak için oksijenli su kullanabilirsiniz. Lekeli bölgeye oksijenli suyu döküp ovun. Ardından bol su ile durulayın.

Mermer lavabonuzda pas lekeleri varsa bu lekeleri çıkarmak için oksalit asit kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı oksalit asidi iki su bardağı sıcak suyun içine atarak eritin. Daha sonra bu karışıma batırdığınız bez ile pas lekeleri ovun böylece pas lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Yukarda anlattığımız temizlik yöntemlerini kullanırken sağlığınız için mutlaka eldiven ve maske kullanmayı ihmal etmeyin.

Çelik lavabo nasıl temizlenir?

Dayanıklılığı ile bilinen çelik evyeler şık görünüşleri nedeniylede çok sık tercih edilmektedir. Düzenli bakımlarını yaparak hem hijyenini sağlayabilir hemde deforme olmasının önüne geçebilirsiniz.

Çelik lavabonuzda pas lekesi oluşmuşsa bir leğenin içine su doldurup içine bir miktar sirke karıştırın. Daha sonra lavabonuzun giderini kaparak hazırladığınız karışımı lavabonuza döküp yaklaşık 5 dakika bekleyin. Ardından bol su ile durulayın.

Çelik lavabonuzda yağ lekeleri varsa piyasalarda satılan yağ çözlerden alarak lavabonuzun içine sıkın. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra bol su ile durulayın.

Tıkalı lavabo nasıl temizlenir?

Yemek artıkları meyve kabukları çay posası ve bunun gibi pek çok şey çelik yada mermer lavabolarınızın tıkanmasına neden olabilir. Bu malzemeler aynı zamanda gider borusuna birikerek boruların tıkanmasında ve mutfağınızda can sıkıcı olayların meydana gelmesine neden olabilir.

Mermer yada çelik lavaboların tıkanmasını önlemek için öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta, lavabonuza bu tip atıkları dökme ve atma alışkanlığınızı sonlandırın.tıkanan labavolarının temizlenmesi için öncelikle lavabonun içindeki suyun boşaltılması gerekir.tıkanan lavabonuzdaki fala suyu bir kap ve kova yardımıyla alın. Ardından lavabonuzun gider kısmındaki atıkları toplayarak giderin açılmasını sağlayın. Ardından gider kısmına bir paket karbonatı boşaltın karbonatın üzerine bir litre kadar sirkeyi boşaltın. Sirke ve karbonat birleşiminden köpükler oluşarak lavabonuzun açılmasını sağlayacaktır. Bu şekilde lavabonuzu ve lavabo giderini temizlemiş olursunuz. Lavabonuzu açmak için piyasada bulunan açıcıları kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz. Bu gibi kimyasallar cildinize ve solunduğu taktirde ciğerlerinize ciddi zararlar verebilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*