Laminant Parke Nasıl Parlatılır?

Laminat parkeler son zamanlarda hemen hemen herkesin ev yer dizaynında sıklıkla  sıklıkla tercih edilen bir malzemedir. Laminat parkelerin ev dizaynlarında sık  tercih edilmesinin nedeni, laminatın kolay temizlenebilir ve bakımının kolay yapılabilir olmasıdır.

Pek çok renk ve modelde üretilen laminat  parkeler, bulundukları mekana şık ve güzel bir görünüm kazandırıyor. Ayrıca laminat parkeler, diğer parke türlerine göre daha ekonomiktir. Laminat parkeler aynı zamanda bulundukları alanda ses ve ısı yalıtımına yardımcı oldukları içinde tercih edilmektedir.

Evlerimizde şık görünüme sahip laminat parkeleri uzun süre kullanabilmek için temizliğine dikkat etmelisiniz.Parkeyi silerken gerekli özeni göstermezseniz parkeler aşınır ve parkede kabarma ve şişmeler meydana gelir. Titiz bayanların da bildiği gibi laminat parkelerde ise halının aksine en ufak toz bile hemen görünür ve silinerek kolay bir şekilde temizlenebilir. Laminat parkelerin silinmesinden sonra parlamaları için cilalama işlemi yapılır. Fakat çok sık yapılan cilalama işlemi parkenin aşınmasına sebep olabilir.

laminant parke parlatma

Laminat parkelerin parlaması ve ilk günkü görünümünü koruması için birkaç püf noktaya dikkat edilmelidir. Bu sayede parke parlaklığını koruyacaktır. Yazımızda sizlerle parkelerinizi evde parlatma yöntemlerini paylaşacağız.

Laminat parke aşındırıcı kimyasallar yerine ahşap temizleyici veya ağartıcı içermeyen sıvı bulaşık deterjanı ile temizlenmelidir. Ilık suya 1-2 ölçek eklenir. Yumuşak bir bezle ve hafif nem ile ıslak kalmayacak şekilde silinir. Kuru bir bezle kurulanır. Temizlikten sonra parlaklığına kavuşacaktır.

Arap sabunu laminat parke parlaklığını koruyan doğal bir temizleyicidir. Temizlik suyuna bir miktar arap sabunu koyulup köpürtülür.

Bir miktar sirke eklenirse parke doğal yöntemlerle temizlenip, parlatılabilir.

Laminat parke temizliğinde kesinlikle metal gibi sert içerikli bez, sert yüzeyli sünger kullanılmamalıdır. Toz toplayıcı ve işlevselliği ile mikrofiber bezler tercih edilmelidir.

Laminat parkelerin en büyük düşmanı sudur. Kesinlikle ıslak bırakılmamalıdır. Görünümünü, parlaklığını ve dokusunu kaybeder. Islaklık varsa derhal kuru bezle kurulanmalıdır.

Laminat parkenin görünümünü bozacak çizikler engellenmelidir. Mümkün olduğunca parke üzerine sert cisimler düşürülmemeli, topuklu ayakkabı kullanılmamalıdır. Çok fazla basılan kısımlar bir kilim veya halı ile kapatılmalıdır.

Laminat parkenin görünümünü uzun süre koruması için belli aralıklarla cilalanabilir. Sprey cila parkeye püskürtülür. Temiz bir bez yardımı ile yayılana kadar silinir. Bu sayede kolayca çizilmeyecektir ve temizliği kolaylaşacaktır.

Laminant parke silme ve parlatma işlemi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Parkeleri silerken kullanılan deterjan parkede iz kalmasına sebep olabilir. Deterjanın kullanılması gerektiği zamanlarda silme işleminin ardından kurulama yapılması gerekir.

Laminant parkelerinizi temizlerken kesinlikle sert yapıda sünger gibi bezler kullanmayıp, mikrofiber yapıda bezleri kullanmalısınız.

Parkeleri sildikten sonra muhakkak kurulamalısınız. Laminat parkelerin ıslak kalması, parkelerin kabarmasına sebep olur. Bunu önlemek için sildikten sonra laminat parkeleri kuru ve temiz bir bezle kurulamalısınız. Bu şekilde laminat parkelerinizin hep ilk günkü gibi yeni görünmesini sağlayabilir ve parkelerinizi uzun yıllar kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*