Küvet Temizliği Nasıl Yapılır?

Evdeki en zor temiz alanları bir çok bayanın hem fikir olduğu gibi banyolardır. Özellikle su ve kireç lekelerin yaptığı lekeler ve hatta bazı durumlarda küf lekeleri her bayanın canını sıkar. Banyo temizliği ve küvet temizliği sağlığınız açısından dikkat etmeniz gereken yerlerin başında gelir. Çünkü bakteri üremesinin en yoğun olduğu yerlerin başında gelir.

Banyo temizliğinde bizi en çok uğraştıran yerler küvet ve klozetlerdir. Bu yazımızda sizler için zahmetsiz ve kısa sürede küvet nasıl temizlenir ve yöntemleri nelerdir  sorularının cevaplarını vereceğiz.

Öncelikle banyo temizliğinde dikkat etmemiz gereken en önemli nokta banyodaki farklı alanlar için farklı temizleyici kullanmalı ve farklı sünger yada farklı fırça kullanmalıyız. Çünkü her yerde kullanılan fırça bakterileri temizlemek yerine sadece yer değiştirmesini sağlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise eğer kimyasallar ile temizlik yapacaksanız hiç birini karıştırmamalısınız ayrıca cildinizin sağlığı için mutlaka eldiven kullanmalı akciğerlerinizin sağlığı için ise mutlaka maske takmalısınız.

banyo küveti nasıl temizlenir

Küvet Temizliği

Banyo temizliğine ilk olarak küvetten başlamalısınız. Bunun için kenarlarında oluşan kireç lekeleri için su ile seyreltilmiş kireç çözücü kullanabilirsiniz. Fakat küvetiniz renkli ise kesinlikle kireç çözücü uygulamayın. Çünkü kireç çözücü küvetin rengini alır ve daha kirli görüntü yaratabilir. Küvetiniz ister renkli ister beyaz olsun ikisi içinde rahatlıkla çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Bunun için boş cam sil kutularını kullanmak size daha da kolaylık sağlayacaktır. Boş şişenin içine bir miktar çamaşır suyu ve bir miktar çamaşır suyu ekleyin daha sonra küvetin iç ve dış kısımlarına sıkın . ellerinize eldiven giymeyi unutmayın. Hazırladığınız karışımı küvete sıktıktan sonra bulaşık süngerinin sert kısmı ile ovalama işlemi yapın ve yaklaşık yarım saat kadar bekleyin ardından bol su ile durulayın.

Küvet temizliğinde kullanılan bir diğer yöntem ise bir miktar karbonatın içine limon sıkarak bir kapta karıştırın macun kıvamına getirin. Daha sonra bu karışımı bulaşık süngerinin sert kısmına koyarak küvetinizi ovalayın. Yaklaşık 10 dakika bekleyin ve bol su ile durulayın. Evinizde karbonat yoksa bu işlemi sadece limon ile de yapabilirsiniz. Bu yöntemle ile küvetinizde oluşan sabun ve su lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Küvetinizdeki su ve kireç lekeleri inatçı ve yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa bir tencerenin içinde su kaynatıp bir kovaya boşaltın. Artından bulaşık makinesi için özel olarak satılan makine tabletlerinden bir tane içine atarak eritin. Tablet içinde eridikten sonra fırça yardımı ile küvetinizi ovalayın yaklaşık 20 dakika bekletip bol su ile durulayın. Makine tabletinin içerdiği parlatıcı sayesinde küvetiniz hem temiz hemde ilk günkü parlaklığına kavuşmuş olur.

Eğer kalabalık bir aileyseniz banyo ve küvet temizliğini sık yapmalısınız. Bu şekilde küvetlerinizde biriken su kireç lekesi yapmaz.  Yada biriken lekeler beklemediği için daha kolay çıkar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*