Kusursuz Cilt Ona Bakmaktan Geçer

Kaliteli bir cilt için günlük bakımımızı yapmak şarttır. Öncelikle bilmeniz gereken cilt tipidir. Her cilt tipine her ürün kullanılmaz.

 

Nemlendirme

kaliteli-cilt-püf-21

Kuru bir cilde sahipseniz bu basamak sizin için çok büyük bir öneme sahiptir. Cilt nemlenmezse kurur, daha çabuk yaşlanır. Genellikle unutulan nemlendirme basamağı, makyajımızı temizledikten sonra ya da duştan çıkınca mutlaka yapılması gerekir. Bunu ne kadar sürede yaptığımız da önem taşır.

  • Yağlı cilt için cildinizi derinlemesine temizleyecek, yağdan ve kirden arındıracak, aynı zamanda da nemlendirecek bir bakım ürünü seçmeniz gerekmektedir. Bunu ardından da yapılan en büyük yanlış, yağlı bir cilde sahip kişilerin vücudunu nemlendirmeye ihtiyacı yoktur. Böyle bir durum söz konusu olamaz. Vücut nemlendirilmeye muhtaçtır. Özellikle kış aylarında soğutan kuruyan cildimize daha fazla özen göstermeliyiz.
  • Kuru bir cildiniz varsa, temizleyici olarak kullandığınız ürünlere dikkat etmelisiniz, cildiniz daha fazla kurutabilir. Temizlemenin ardından da hemen nemlendirici sürmeniz cildinizin kurumasını önleyecektir.
  • Güneş kremi kullanmamak da önemli bir faktör olarak karşımıza geliyor. Yaz aylarında güneşin etkisiyle vücudumuz lekelere maruz kalabilir. Bunun için güneş kremini bilinçli şekilde dışarı çıkmadan önce sürmeliyiz. Sadece yaz aylarında değil kış ayları da güneş ışığı derimize zarar vermektedir. Kış aylarında güneş kremi kullanmaya gerek yok gibi görünse de aslında bu da yapılan en büyük yanlışlardandır.

Kuru ciltler için nem maskeleri de mevcuttur. Kuru ciltler için nem maskelerinin arasında zeytinyağı büyük önem taşır. Hint yağı da bu konuda en büyük yardımcınız olabilir. Bu yağ hem cildinizi temizler hem de cilt lekelerini de tedavi etmede size yardımcı olacaktır.

 

Makyaj kalıntıları

kaliteli-cilt-püf-3

Çoğumuz makyajımızı temizleme konusunda üşenmekteyiz. Fakat cilt sağlığımız için bunu atlamamak gerekiyor. Makyaj kalıntıları cildin inanılmaz derecede yaşlanmasına sebep olur. Hatta makyajla uyumak cildinize yaptığınız en büyük kötülük olacaktır. Uygun temizleyici ile temizlememiz gerekir.

Yüz temizliğimizde suyu kullanmak da son derece önem taşımaktadır. Örneğin, sadece makyaj temizleme mendilleri kullanmak yeterli olmayacaktır. Ayrıca gün içinde sık sık yüz yıkamak iyi gibi görünse de cildi kurumasında bir faktördür. En fazla 2 kez tüm cilt tipleri için uygun bulunmaktadır.

Her gün makyaj yapan bir bayansanız da, cildinizin ara ara nefes almaya ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız. Mesela işe gitmediğiniz günler hiç makyaj yapmayın. Cilt rahatlayacaktır. Yağlı bir cilde sahip kişiler, kişiler yoğun ve ağır makyaj yapmamalıdır. Ayrıca gözeneklerinizi sıkılaştırmak için sürekli olarak toniklerini kullanmanıza gerek yoktur.

Yastık kılıfı bile önemli

kaliteli-cilt-püf-4

Yastık kılıflarınızı da havlularınız gibi sık sık değiştirmeniz gerekmektedir. Çok fazla bakteri üremesine izin vermeyin. Hatta havlularınız değiştirmeye özen göstermeniz dışında havlu yerine havlu peçete kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

 

Son olarak, sağlıksız beslenme tüm vücudu olumsuz etkilediği gibi cildin de hızlı yaşlanmasına neden olmaktadır, bunu da unutmamak gerekir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*