Kuru Saçlara Bakım Maskeleri ve Önerileri

Kuru Saclara Bakim Maskeleri ve Onerileri Resim
Kuru Saçlara Bakım Maskeleri ve Önerileri

Kadınlar kuru saçlara sahip oldukları için yaşadıkları sorunlar nedeniyle sürekli şikayet ederler. Kuru saçlarla sorun yaşamamak için geniş çaplı bir bakım uygulanması önemlidir. Saçlarda meydana gelen sorunları yok etmek için öncelikle dış etkileri ortadan kaldırmak ve bunun yanında saçları dış etkenlere karşı koruma altına almak gerekir. Peki, kuru saçlara çözümler arayanlar neler yapmalıdır? Bunun için en etkili cevap herhalde doğal maskelerden yardım almak olacaktır.

Kuru Saçlar İçin Saç Maskesi Tarifleri

Kuru saçların en önemli problemi nem kaybına uğramasıdır. Nemini kaybeden saçlar kurur ve kırılmaya başlar. Hatta kuruma sonucunda daha ciddi saç problemlerinin meydana gelmesi muhtemeldir. Şimdi düzenli bir uygulama ile saçlarınızın kaybettiği nemi geri kazandıracak saç bakım maskeleri üzerinde duralım.

Kuru Saçlara Çilekli Maske

Gerekli malzemeler;

– 1 çorba kaşığı mayonez

– 10 tane çilek

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Maskenin hazırlanışında çilekler ezilir ve mayonezle beraber bir kap içerisinde karıştırılır. Nemli olan saçlara uygulanan karışım 30 dakika kadar saçlarda bekletilir. 30 dakika bittiğinde saçlar yıkanır. Maskenin haftada 1 kez ara vermeden saçlara uygulanması gerekir.

sac bakim maskeleri resim
saç bakım maskeleri

Kuru Saçlar İçin Yoğurtlu Maske Uygulaması

Gerekli malzemeler;

– Küçük bir kase yoğurt

– 2 tane yumurta

Hazırlanışı ve uygulanışı;

2 tane yumurtanın beyazını alın ve yoğurt ile güzelce karıştırın. Hazırlanan karışımı saç diplerinden başlamak üzere uçlarına kadar yedirin ve bunun ardından maskeyi saçlarınızda 30 dakika beklemeye alın. 30 dakikanın sonunda ılık su ile durulama yapın. Maskeyi haftada 1 kez düzenli bir şekilde saçlarınıza yedirin.

kuru saclar icin sac maskesi resim
kuru saçlar için saç maskesi

[wp_ad_camp_1]

Kuru Saçlar İçin Maske

Gerekli malzemeler;

– ½ tatlı kaşığı limon suyu

– ½ tatlı kaşığı jojoba yağı

– 1 tatlı kaşığı kadar süt tozu

– 1 tane yumurtanın sarısı

– Bir muzun yarısı

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Muz tamamen ezilir ve diğer malzemeler ile birlikte uygun bir kapta karıştırılır. Karışım saçlara sürülür ve 60 dakika kadar saçlarda beklemeye alınır. 1 saatin sonunda yıkanan saçlar havlu ile kurulanır. Maskenin haftada 2 defa kullanılması kuru saçlara çözüm için etkili olacaktır.

Kuru Saçlar İçin Bitkisel Yağ Maskesi

Gerekli malzemeler;

– ½ kahve fincanı badem yağı

– 1 kahve fincanı kadar zeytinyağı

– 1 kahve fincanı Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Tüm yağlar uygun bir cezve içerisinde karıştırılır. Isınmaya alınan yağlar ılık hale gelinceye kadar ateşte tutulur. Karışım ılıma seviyesi geldiğinde ateşten alınır ve bu şekilde saçlara baştan sona kadar yedirilir. Saç diplerine uygulanması da gereken karışım fırça yardımı ile saç diplerine de uygulanır. 1 saat kadar saçlarda bekletilen karışım, ılık su ile saçlardan arındırılır. Bitkisel yağ maskesinin haftada en az 2 defa saçlara uygulanmasında fayda vardır. Saçların parlak ve canlılık kazanmasında oldukça etkili bir karışımdır.

kuru saclara faydali oneriler ressim

Kuru Saçlara Faydalı Öneriler

– Kuru saçlarda şampuan seçimi önemlidir. Bu nedenle zeytinyağı özlü şampuanlar kuru saçlarda tercih edilmemesi gereken şampuan çeşitleri arasında yer alır.

– Kullanılan şampuan çok sık değiştirilmemelidir. Sürekli farklı şampuanlar kullanmak saçların kurumasına sebep olur. Kullanılmaya başlanan şampuan en az 1 yıl boyunca ara vermeden kullanılmalıdır.

– Saçlar her gün yıkanmamalıdır. Kuru saçlara sahip olan kadınların saçlarını haftada en fazla 2 defa yıkaması tavsiye edilir.

– Saçlar yıkanırken su sıcaklığı da kuru saçlar üzerinde önemli etkilere sahiptir. Yıkama esnasında suyun ne çok soğuk ne de çok sıcak olması gerekir.

– Kuru saçların uçları nemlendirilmelidir. Bunun için nemlendirici krem kullanılması gerekir. Özellikle saçlar yıkandıktan sonra saç kremi uygulanmalı ve tekrar durulanmalıdır.

– Saçların kurumasını önleyen çeşitli doğal ve bitkisel saç maskeleri etkili bir çözüm olabilir. Doğal maskeler saçların nem kaybını önleme de ve dayanıklı olmasında etken rol oynar.

– Saç şekillendiriciler başta olmak üzere fön makinesinden uzak durun. Fön maskesinin saçlara uyguladığı ısı saçların kurumasına neden olur ve belirli bir zaman sonra saçların kırılmasına yol açar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*