Kuru Saçlar İçin Bakım Nasıl Yapılır?

Kuru Saçlar İçin Bakım Nasıl Yapılır Resim

Kuru saçlara sahip olan birçok kadın vardır. Genelde problemli bir saç tipi olan kuru saçlar, güneş, hava kirliliği ve birtakım çevresel etkilerle daha kötü bir görüntü sergilemektedir. Bu nedenle kuru saçlar için bakım konusunda kadınların farklı uygulamalar yapmaları gerekmektedir. Doğal yöntemlerden biri seçilerek istenen saçlara sahip olmak her zaman için mümkündür.

Kuru saçlara için bakım önerileri nelerdir?

Genelde kuru saçlara sahip kadınların saçlarına uyguladığı bakım ürünlerinden biri zeytinyağı olmaktadır. Zeytinyağı kuru saçlar için bakım ürünleri arasında oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Ortalama 2 ya da 3 defa zeytinyağı uygulaması yaparak saç tellerini daha yumuşak bir hale getirmek ve saç derisinde yumuşamaların meydana gelmesini sağlamak mümkün olmaktadır. Bunun  yanında yumurta akı maskesi de kuru tipteki saçlarda istenen etkileri ortaya koyan bakım uygulamalarından biri olmaktadır.

Kuru saçlar için yumurta akı maskesi

Kuru Saçlar İçin Bakım Nasıl Yapılır1 Resim

Yumurta akının saçlar üzerinde canlandırıcı ve nemlendirici özellikler bulunmaktadır. Saçların nemlenmesini ardından yumuşamasını sağlamakta ve saçların daha etkili bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Yumurta akı maskesinin hazırlanmasında ilk olarak 2 adet yumurta akı bir kap içerisinde iyice çırpılır. Ardından kap içerisine 1 kaşık yoğurt eklenir ve hazırlanan maske saç dipleri de dahil olmak üzere saçlara uygulanır. 30 dakika kadar saçlarda beklemesi yeterli olan yumurta akı maskesi, bu sürenin hemen sonrasında ılık su ile yakınır.  Kuru saçlar için bakım uygulamaları arasında büyük bir önem arz eden bu maske, saçları çevresel etkilere, güneşe ve yüksek ısıya karşı dirençli bir hale getirmektedir.

Kuru saçlar için sirke uygulaması

Saçlarda meydana gelen ve saçları kurutabilen cilt hastalıklarına karşı önemli bir tedavi yöntemi olan sirke uygulaması, saçlarda parlaklık meydana getirdiği gibi aynı zamanda saçların yumuşamasına olanak sağlamaktadır. Uygulama duş alınmasının ardından yapılmakta ve saçlar için öncelikle bir durulama suyu hazırlanmaktadır. Bu suyun 1/5’i kadar sirke suya eklenir ve hazırlanan sirkeli su ile saçlar durulanır. Uygulamanın ardından saçlardaki fazla su alınır ve saçlarn doğal kurumaya bırakılır. Sirkeli su uygulaması, sürekli tekrarlanmaması gereken bir yöntemdir. Çünkü aşırı sirke saç tellerinin kurumasına neden olmaktadır. Bu nedenle bir yıl içerisinde  sadece 2 ya da 3 kez uygulanması yeterli olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*