Kuru Saç Derisi Bakımı Nasıl Olur?

Saç deriniz oldukça kuru bir yapıya sahipse ve kuruluğun neden olduğu problemleri ortadan kaldırmak istiyorsanız, öncelikle kuru saç derisi bakımı konusunda neler yapabileceğinizi bilmeniz gerekir. Kuru saç derisi yapısı gereği kolay kepeklenme gösterir. Ancak istenen bir bakım ile saçların daha canlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olmak mümkündür.

Kuru saç derisi bakımı için neler yapılabilir?

Kuru saç derisine sahip olan kişilerin ilk olarak yapmaları gereken nemlendirici şampuan çeşitlerinden birini seçmeleridir. Gün içerisinde ortalama 3 ya da 4 kez nemlendirici şampuan kullanımının yanı sıra bir de normal şampuan kullanımı ile saç derisi istenen şekilde nemlendirilebilir. Bunun yanında kuru saç derisi bakımı için uygulanabilecek çeşitli bitkisel yöntemler bulunmaktadır.

Kuru saç derisi bakımı için doğal çözüm

Gerekli malzemeler;

– 1 yemek kaşığı kadar hint yağı

– 1 yemek kaşığı kadar jojoba yağı

– 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı

– 1 yemek kaşığı kadar hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Tüm malzemeleri bir kap içerisinde karıştırın ve saç diplerinize parmak uçlarınız ile masaj yaparak karışımı uygulayın. Masaj uygulamasının ardından 15 dakika kadar karışımı saçlarınızda bekletin ve sonrasında nemlendirici bir şampuan ile yıkayarak iyice durulayın. Haftada bir kez karışımın saçlara uygulanması daha nemli bir saç derisine sahip olmanızı sağlar.

Kuru saç derisine elma sirkesi

Gerekli malzemeler;

– 10 su bardağı su

– 1 su bardağı elma sirkesi

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Elma sirkesi ve 10 bardak suyu spreyli bir şişe içerisinde karıştırın ve duş öncesinde ve sonrasında saçlarınıza karışımı sıkın. Ancak duş almadan önce uygulama yapacaksanız karışımın 30 dakika kadar saçlarınızda beklemesini sağlayın. Eğer duş sonrası uygulayacaksanız karışımı durulama suyu olarak kullanın.

Kuru saç derisine limon suyu

Gerekli malzemeler;

– Bir miktar limon suyu

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Limon suyu kuru saç derisi bakımı için oldukça etkili bir bitkisel üründür. Saçlara uygulanmasında limon suyu spreyli bir şişe içerisine konur ve saç diplerine eşit oranda sıkılır. Püskürtme işleminin ardından saç diplerine masaj yapılır ve sonrasında ortalama 2 saat kadar beklenir. Bu sürenin ardından saçların nemlendirici bir şampuan ile yıkanması yeterli olacaktır. Uygulama haftada bir kez yapılabilir ve uygulamadan sonra saçlar güneşe maruz kalmamalıdır.

Kepeğe karşı saç derisi bakımı

Gerekli malzemeler;

– 1 su bardağı karbonat

– Su bardağının yarısından fazla olacak şekilde su

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Su ve karbonat yoğun bir kıvama gelene kadar karıştırılır ve saç diplerine masaj dahilinde yedirilir. Sonrasında karışım yaklaşık 10 dakika kadar saçlarda bekletilir. Yapılan işlemlerin ardından saçlar nemlendirici bir şampuan ile yıkanır. Uygulama kuru saç derisi ve kepek oluşumunu engellemek adına haftada 2 kez uygulanabilir.

Avokado ile kuru saç derisi bakımı

Gerekli malzemeler;

– Bir adet avokado

– Bir adet muz

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Öncelikle her iki meyvede dilimlenir ve rondoya atılarak parçalanır. Hazırlanan karışım saç diplerine yedirilir ve 30 dakika kadar saç diplerinde bekletilir. Bunun ardından saçlar nemlendirici şampuan kullanılarak ılık su ile yıkanır. Karışımı haftada bir kez uygulamak kuru saç derisine iyi gelecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!