Kuru Cilt Temizliği

Kuru Cilt Temizliği Resim

Kuru cilde sahip kadınlar, diğer ciltlere sahip kadınlara göre farklı bakım uygulamaları gerçekleştirmektedir. İnce bir yapısı bulunan kuru ciltler, ter salgılaması ve yağ oranı normalin altında olan ciltler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca daha hızlı kırışmakta ve kızarmaya meyilli olmaktadır. Kırışmanın genelde göz çevresinde meydana geldiğini söylemek mümkündür. Ayrıca kuruyan cilt, koruma düzeyini aşağılara çeker ve özellikle bakterilere göre savunması bir hale gelir. Bu nedenle hassas olan kuru ciltlerin etkili bir bakım altına alınması gerekmektedir. Şimdi kuru cilt temizliği nasıl yapılır? buna daha yakından bakalım

Kuru cilt bakımı nasıl yapılmaktadır?

Kalıtımsal bir durum olan kuru cilt yapısı, ayrıca bazı hastalıklar sonucunda da meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra 60 yaş üzeri kişilerde ve 10 yaş altı çocuklarda genelde cilt kuruluğu meydana gelebilmektedir. Kuru cilt bakımı evde kadınların kendi imkanları ile yapabileceği uygulamalar bulundurmaktadır. Çeşitli bakım kürleri ve maskeler kuru ciltten kurtulmak adına önemli bir konumda yer almaktadır. Kuru cilt bakımı maskeleri düzenli bir şekilde uygulandığında cildin yumuşak bir yapıya kavuşmasında etkili uygulamar arasında yer almaktadır. Kuru cildin bakımınde yapılması gerekenler arasında şunlar yer almaktadır.

Kuru Cilt Temizliği1 Resim

Kuru cilt bakımında nasıl yapılır?

– Kuru cilt hassas bir yapıda olduğu için düzenli bir bakım yapılması gerekmektedir.

– Cildin kuru olması dış etkenlere karşı daha iyi korunması ve bu koruma sırasında tahriş edilmesi istenmektedir.

– Yıkama sırasında sert şampuanlarda kaçınmak, yan etkileri bulunan deterjanlar kullanmamak ve alkolsüz temizleyicileri cilde temas ettirmemek önemli bir husustur.

– Bakım ürünleri seçilirken kuru ciltler içim olanlar tercih edilmelidir.

– Cildi temizlerken suyla yıkama yapmak yerine makyaj temizleme mendillerinin kullanılması daha uygundur.

– Antioksidan bulunan serum tercih edilmesinin yanında alkolsüz tonikler kullanılmalıdır.

– Ayrıca kuru ciltler genel olarak hızlı bir şekilde kirlenmektedir. Bu yüzden güneşe çıkarken güneş kremi kullanılması tavsiye edilmektedir.

– Kalsiyum başta olmak üzere multivitamin ve antioksidan ürünlerin tercih edilmesi etkili bir bakım için uygundur.

– Eğer peeling uygulaması yapılıyorsa bu uygulamanın ortalama 10 günde 1 kez yapılması tavsiye edilmektedir. Ancak uygulamanın yapılmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü peeling daha taze bir cilde sahip olunmasına yardımcı olmaktadır.

– Haftada 1 ya da 2 kez kuru ciltlere vitamin içerikli serumların uygulanması önerilmektedir.

– Yüz yıkama sırasında kesinlikle çeşme suyu değil, içme suyunun tercih edilmesi gerekmektedir. Çünkü hazır sular kalsiyum ve magnezyum açısından zengin bir içeriğe sahiptir.

– Sigara kullanan kadınların kuru ciltleri için haftada ortalama 2 kez peeling yapması tavsiye edilmektedir. Çünkü sigara içenlerin kuru ciltlerini C vitamini açısından desteklemeleri gerekmektedir. C vitamini cildin sağlıklı bir yapıya bürünmesinde etken rol oynamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*