Kulak Çınlaması Nedir – Kulak Neden Çınlar

Farklı bir konu ile karşınızdayım. En son çocukken bu kadar çok kulağımın çınladığını hatırlıyorum, o zamanda kavga etmiştim zaten. Farklı konu başlıklarını bir kenara bırakarak kulak çınlaması neden olur? Kulak uğultusu ile kulak çınlaması aynı şey midir? Kulak çınlaması önemli midir? Benzeri soruların cevaplarını birlikte arayalım istedik. Hazırsanız başlayalım.

Kulak Neden Çınlar

Öncelikle şu konuya açıklık getirmek isterim. Kulak çınlaması önemli bir konudur ve internette araştırma yapıp gereksiz şekilde zaman kaybetmek yerine vakit kaybetmeksizin bir hekime başvurmak gerekmektedir. Bu sebepten size tavsiyemiz bu konuda destek alabileceğiniz bir hekime görünmenizdir. Bu konuda pek çok makale okudum, internette saçma sapan bilgilerle dolu pek çok blog bulunuyor. Bunun dışında çok kaliteli (doktorlarla yapılan röportajlarda dahil) içeriklerde yok değil. Yazımın en altında bu konu ile ilgili linkleri bıraktım. Dilerseniz o siteleri kendinizde araştırabilirsiniz. Daha detaylı bilgi sahibi olmak ve farklı konu başlıkları hakkında danışmak için kadın forumu bölümüne de göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Kulak Çınlaması Bir Hastalık mı

Aslında bu durum pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabildiği için hastalıktan daha ziyade rahatsızlıktır. Yine de yazımızın başında da değindiğimiz gibi bir hekime görünerek bu rahatsızlığın temel nedeninin daha iyi anlanması sağlanabilir. Kulak çınlaması, kulağın iç kısmında yer alan, işitmeyi sağlayan doku ve hücrelerde bulunan mikroskopik tüylerin bükülmesi veya kopması sonucu işitme hücrelerinin dışarıdan gelen sesleri beyine gürültülü şekilde iletmesine verilen addır.Tıp dilinde tinnitus olarak adlandırılır.

Kulak çınlaması esnasında dışarıdan gelen ses etkilenen kişi tarafından anlaşılmaz olarak veya kuru gürültü olarak işitilmektedir.Hastalık kişiyi psikolojik olarak da etkileyebilir.Bunun nedeni hastalık hakkında yeterli bilgiye sahip olmamak ve hastalığın görüldüğü kişinin kendini çaresiz hissetmesidir. Tinnitus yani kulak çınlaması; tıkanma,kaşıntı,ıslık,gıcırdı,vızıltı gibi farklı biçimlerde ortaya çıkabilir.Bazı durumlarda melodi eşliğinde yüksek derece sağırlık yaşanabilir.Bazı durumlarda birden fazla ses işitilebilir ve her iki kulakta da görülebilir.

Kulak Çınlamasının Nedenleri

– Kulakta bulunan tüylerin zarar görmesi

– Kulaklıkla ve yüksek seste müzik dinlenmesi

– Omuriliğin çeşitli nedenlere bağlı olarak zarar görmesi

– Diş hastalıkları

– Çene ve boyun rahatsızlıkları

– Yaşlanmaya bağlı meydana gelen işitme bozuklukları

– İşitme hücrelerinde oluşan tümör.

– Kalp ve damar hastalıkları

– Hormonsal bozukluklar

– Zehirlenme

Kulak Çınlamasının Tedavisi

Kulak çınlaması kendiliğinden geçebilen bir hastalık değildir, bu nedenle mutlaka bir kulak-burun-boğaz doktoruna gidilmelidir.Kulak çınlaması görülen birçok hasta psikolojik sorunlar yaşadığı için hastalığın tedavisine ilk olarak psikolojik destekle başlanır.Daha sonra hastalığın seviyesine bağlı olarak ilaç tedavisi uygulanır, ilaç tedavisi istenilen düzeyde fayda göstermezse hastaya işitme cihazı takılır.İşitme cihazı hastalığın kesin tedavi yöntemidir.

Faydalandığım kaynaklar

Kulak çınlaması hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*