Kulak Çınlaması Neden Olur

Kulak çınlaması hayatında herkesin yaşadığı bir olaydır. Bu çınlamalar bazen başka bir problemin habercisi olarak da ortaya çıkar.

Çınlamalar sürekli devam ediyorsa, dikkat bozukluğu veya baş dönmesi deberaberinde seyrediyorsa; bunun için doktora muayene olmak gerekir.

kulak-cinlamasi-neden-olur-642x320

Kulak çınlama sesi herkes tarafından başka şekillerde tanımlanır. Bazı kişilerde uğuldama şeklinde ortaya çıktığı gibi bazı kişilerde de çınlama olarak ortaya çıkar. Şiddeti ise kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Kimi kişilerde şiddeti diğer sesleri engelleyecek şekildedir. Kulak çınlamasını yalnızca yaşayan kişi duyar. Fakat bazı çınlamaların genellikle başkaları tarafından duyulduğu da olur.

Kuşak çınlamasının sebepleri arasında yaşın ilerlemesi gösterilebilir. İşitme sinirleri zamanla hassaslaşmaya başlar ve görevini yapamaz. Gençlerde görülen kulak çınlamaları ise yüksek ses düzeyinde müzik dinlemek yada gürültülü yerlerde çalışmaktan ortaya çıkar. İş makineleri insanlarda çulak çınlamasına neden olabilir.

31f47078924345849f59a42172ed40ab

Kulak çınlamasının iç kulakla da ilgisi vardır. İç kulakta yer alan hücrelerin zarar görmesi de kulak çınlamasına sebep olur. Kulakta reseptör görevi gören tüyler hasar gördüyse çınlama meydana gelir.

Kulka kirleri de çınlamaya sebep olabilir. Kulak içinde çok miktarda kir oluşursa işitme kaybı yaşanabilir. Bu nedenle kulak çınlaması ortaya çıkar. Kulağı etkileyen bir takım hastalıklar kulak da çınlamaya sebep olur. Enfeksiyonlar, orta kulakta yer alan iltihap, sinüzit ve alerji gibi rahatsızlıklar çınlamaya sebep olabilmektedir.

Orta kulakta bulunan kemik eklemleri sertleştiğinde kulak da çınlamalar oluşur. Genetik bir sorun olan orta kulak problemlerinde kemik büyür. Bu nedenle çınlamalar ortaya çıkar.

Meniere rahatsızlığının kulak çınlamasına neden olduğu belirlenmiştir. Bu hastalık da iç kulak basınç oluşturur. Ortaya çıkan basınç kulak çınlaması şeklinde ortaya çıkar.

sol-kulak-cinlamasi

Kansızlığında çoğu zaman kulak çınlamasına neden olduğu belirtilmiştir. Kırmızı kan hücreleri sayı olarak azsa kan incelir. Hızlı akan kan kulak içinde çınlamaya sebep olur. Kadınlarda görülen hormonal değişiklikler de kulak çınlamasına neden olmaktadır.

Kulak çınlamasının daha ender rastlanılan nedenleri bulunmaktadır. Bunlardan biri de; baş ile boyun yaralanmalarıdır. Kaza nedeniyle oluşan travmalar kulak da çınlamaya neden olur. İşitme sinirleri hasar gördüğünde beynin çalışma düzeni etkilenir.

resim13

Kimi ilaçlarında kulak çınlamasına sebep olduğu bilinmektedir. Aspirin, idrar söktürücü ilaçlar ve bazı antibiyotikler kulak çınlamasına neden olmaktadır. İlaç da belli bir doz aşımı kulak çınlamasının nedenlerindendir.

Yüksek tansiyon bazı durumlarda kulakda çınlama oluşturur Hipertansiyon ve stres gibi faktörlerin kulak da çınlama yarattığı gözlemlenmiştir.

Günlük hayatta herkesin sıklıkla kullandığı cep telefonlarının da kulak da çınlama yarattığı bilinir. Cep telefonunu sıklıkla kullanan kişiler zamanla kulaklarının çınladığını belirtir. Cep telefonu kullanmayı mümkün olduğu kadar azaltmalısınız.

Baş kısmının iki tarafında kulakların ön kısmında yer alan eklemler ile ilgili sorunlar kulakda çınlamaya sebep olmaktadır. Baş ile boyun kısmında yer alan damarları baskılayan tümörlerin çınlamaya sebep olduğu belirtilmektedir.

Kulak çınlaması aylar boyu her gün devam ediyorsa mutlaka uzman bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Zaman zaman bir kaç dakika arayla meydana gelen kulak çınlamaları önemsiz kabul edilir. Fakat aklınıza takılan sorular varsa yine bir doktardan yardım alabilirsiniz.

kulak-cinlamasi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*