Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Küfler kötü koku oluşturan ve sağlık için oldukça tehlikeli olan mantar oluşumudur. Küf oluşumlarını  gerek banyoda ve mutfakta, banyolarda bulunan zeminlerde gerekse kumaşlardan çıkarmak oldukça zor olan bir işlemdir. Küf lekesi olaşan bölgeyi temizlemeye başlamadan dikkat etmeniz gerek konu küfün cildinize temasından kaçınılmasıdır. Bunun için eldiven kullanmak en sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Kumaştan küf lekesi çıkarma yöntemleri

Kumaşta oluşan küf lekesini çıkarmak için ilk olarak kuru bir fırça ile küfleri ovalama işlemi yapabilirsiniz. Bir bardak içerisine bardağın çeyreği olacak şekilde çamaşır deterjanını küflü bölgeye uygulayın ve çamaşır makinesinde kumaşı yıkayın. Bu yıkama işlemi esnasında makineye beyazlatıcı eklemeyi de unutmayın. Eğer koyu renkli ve narin bir kumaş üzerinden küf çıkarmak isteniliyorsa bu işlem kumaşın ufak bir yerinde denenerek sonra uygulamak gerekmektedir. Çünkü kumaş fırça yüzünden rengi gidebilir ve deterjan yüzünden rengi ağarır. Küfün kendisi ve küfü çıkarmak için kullanılacak olan çamaşır suyu karışımı solumak oldukça zararlıdır. Bundan dolayı küf çıkarma işlemini yaparken bir maske takmanız önerilir. Bunun yanı sıra çamaşır suyu ellerinize zarar verebileceğinden plastik eldiven kullanmak gerekmektedir.

Halıdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki küf lekesi, ilk önce bir fırça yardımıyla ovalanması gerekir. Daha sonra halıdaki küfü, mümkün oldukça elektrik süpürgesiyle süpürmek gerekmektedir. Küfü, halıdan elektrik süpürgesiyle aldıktan sonra süpürgenin torbasını çöpe atmak gerekir. Çünkü küf mantarları hızlı üreyebildikleri için sağlık açısından tehlike arz edebilir. Bir bardak ılık su içerisine bir kaşık çamaşır suyu içermeyen deterjan eklenir ve deterjan köpürene kadar karıştırılır. Hazırlanan karışım temiz, desensiz bez  veya  beyaz olan bir havlu yada süngere emdirilir ve küf lekesi olan bölge silinir. Küf öldürücü bir dezenfektan kullanmak küfün tekrar oluşmaması için fayda sağlayacaktır. Daha sonra halıyı mümkün olduğunca az suyla durulamak gerekir. Küf lekesi için müdahale edilen halıdaki ıslak yer, kuru ve temiz bir pamuklu bezle yada kağıt havluyla kurulanmalıdır.Çünkü ıslak zeminde küf oluşumu daha hızlı ve daha fazla miktarda oluşur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*