Köri Nedir, Nerelerde Kullanılır

Son zamanlarda et yemeklerinde adını sıklıkla duymaya başladığımız körinin özellikleri ve köri baharatının farklarını sizler için araştırdık. Çoğunlukla adresimiz üzerinden araştırma ve ürün tanıtımı gibi konu başlıklarına yoğunlaşmış gibi görünsek de kısa bir süre içerisinde yemek tarifi ve baharatlar gibi konulara da değineceğiz.

Köri Nedir Körinin Özellikleri Nelerdir

Köri İçerisinde birçok baharat karışımını bulunduran sarı ve turuncumsu bir renge sahip olan bir baharat türüdür. Körü baharat ve sos olarak yemeklerde kullanılabilir. Tavuk ve et yemeklerinde kullanılan ve daha birçok yemeğe yakışan  köri kanser önlemeden, kilo vermeye kadar birçok hastalığa  iyi gelmektedir.

İçerisinde bulunan Kurkumin maddesi kanser hücreleriyle savaşır ve vücutta oluşan kanser hücrelerini yok eder.

Hint mutfağından gelmekte olan körinin içerisinde zerdeçal, kişniş, karanfil, kırmızıbiber, kimyon  ve demirhindiye gibi birçok baharat türü bulunmaktadır. Körinin kelime anlamı sos olarak bilinmektedir. Çok eski dönemlerden günümüze kadar gelmekte olan köriye birçok iskelet dişlerinde  denk gelinmiştir.

Türkiye de çok yaygın olmayan köri yavaş yavaş kullanılmaya başlanmıştır. Dünya üzerinde birçok lezzetli yemekleriyle meşhur olan ülkelerin geneli yemeklerinde, tatlandırmak ve lezzeti yakalamak için köri kullanmaktadır.İnsan sağlığı açısından önemli olan bu baharatın faydalarını öğrendikten sonra sizde kullanmak isteyeceksiniz.

Köri Nasıl Kullanılır

Köri baharatı birçok baharat karışımın bir araya gelerek oluşmasıdır. Pilav , makarna, tavuk ve et yemeklerinde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir baharattır.

Tavuk ve etleri köri sosuyla terbiye ederken bir kase yoğurt, bir kaşık limon suyu ve bir tutam köri ile terbiye edebilirsiniz. Bu karışım et ve tavukların yumaşıp kızarmasını sağlayacaktır.

Körinin Faydaları Nelerdir

  • Vücutta biriken zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.
  • Hazımsızlık sorunu olanlar için oldukça etkili bir baharattır.
  • Soğuk alğınlığı, astım, baş dönmesi gibi hastalıklarla baş edebilir.
  • Doyurucu bir özelliği olan köri zayıflamaya yardımcı olur.
  • Çok fazla köri tüketen kişilerin kansere yakalanma riski yoktur. İçerisinde bulunan kurkumin maddesi kanseri önleyici bir ö Daha çok bağırsak kanserinde etkilidir.

Körinin Zararları Nelerdir

Köri kullanan insanlarda hiçbir yan etki söz konusu olmamıştır ancak çok yüksek miktarda tüketilen köri içerisinde bulundurduğu yoğun baharatlardan dolayı midede yanma ve ekşime ortaya çıkarabilir. Doğru kullanım sayesinde hiçbir sorunla karşılamazsınız.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*