Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Merhabalar, bugünkü konumuzda sizlere köpek bakımı nasıl yapılır, köpek bakımında nelere dikkat edilmelidir ve köpekler nasıl eğitilir gibi sorulara cevap vereceğiz. Çoğu insanın can dostu sayılan köpekler sadık olması yönüyle bilinirler. Bu yüzden de insanlarla iyi diyalog halinde olan köpekleri çok severiz. Kimimiz barınaktan kimimiz ise pet shoplardan köpek edinmek isteriz. Ama bunun için evimiz uygun mu, aile bireyleri hem fikir mi, apartmanımız kabullenir mi gibi sorulara olumlu yanıtlar bulmadan acele kararlar almamalıyız. Hele ki heves edinip de sonradan köpekleri sokağa asla ve asla atmamalıyız. Sonradan pişman olmamak için köpek bakımını iyice öğrenmeli ve kendimizi hazır hissetmeliyiz. Sevimli ve cana yakın olan bu hayvanları özenle büyütüp beslemeliyiz. İşte bu soruların cevaplarını hep birlikte öğrenelim ve köpek edinmeden önce bu yazıyı mutlaka okuyalım.

1- KÖPEK EDİNMEYE HAZIRLIK AŞAMASI 
Köpek bakımı için ilk adım, köpeğinizin ev ortamında kendisini güvende hissetmesini sağlamaktır ve sizin evinizi kendi evi gibi görmesini sağlamaktır. Böyle bir ortam için gerekenler sıcak ve rahat bir yatak, su ve oynayabileceği birkaç oyuncak gerekmektedir. Ayrıca köpeğinize onu sevdiğinizi ve ilgi gösterdiğinizi hissettirmeniz lazım.

köpek-kulubesi

2- KÖPEKLERDE BESLENME
Köpeğinizin iyi beslenmesi, onun sağlıklı, uzun ömürlü, refah bir şekilde yaşamasına yardımcı olur. Ona verdiğiniz besinler, köpeğinizin gelişimine katkı sağlar. Ama en önemli nokta köpek beslerken her zaman bir veterinerden yardım olmak faydalı olacaktır.

kopek-beslenmesi

3- KÖPEK YIKAMA VE TARAMA
Düzenli yıkama ve tarama işlemi, köpek sağlığı için çok önemli bir konudur. Çünkü tarama işlemi sayesinde derisinde kan dolaşımı hızlanır ve cilt hastalıklarından korunmuş olur.Köpeğinizi hususi ilaçlı sabunlarla yıkamanız köpeğiniz için oldukça yararlıdır.

kopek-tarama-yontemleri

4- KÖPEK MUAYENESİ
Birkaç güne bir köpeğinizi kontrol etmelisiniz bunun sayesinde oluşabilecek rahatsızlıkları erken teşhis ederek köpeğimizin sağlığını daha kontrol altında tutabiliriz. Bunu ellerinizle derisinin yüzeyini arayarak yapabilirsiniz. Vücudunun herhangi bir yerinde verdiği tepkileri dikkatle takip edin ve rahatsız olduğu konuyu derhal bulun. Evde tedavi edilecek bir şey değilse mutlaka veterinere götürülmelidir.Köpeğin davranışındaki değişiklikler de herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir.

slide3-Mert-Eden

5- KÖPEKLERDE EGZERSİZ
Egzersiz insan sağlığında olduğu gibi köpek sağlığı için de çok önemli bir konudur. Egzersiz yapmak, köpekler için eğlencenin birlikte, enerjilerini atmaları için mükemmel bir yoldur. Ayrıca köpeğinizi obeziteden korur. Egzersiz olarak köpeğinizle yürüyüşe çıkabilirsiniz, top atıp yakala getir oyununu oynayabilirsiniz.

kopek-egzersiz

 

6- VETERİNERE DANIŞILMASI GEREKEN KONULAR
Köpeklerimizin ufak tefek sağlık problemleri ile evde baş etmemiz mümkün fakat ileri sağlık problemlerinde mutlaka bir veterinerden yardım almamız şarttır. Veteriner köpeğinizin sağlığı için hayati bir ciddiyet taşır. Bu yüzden veteriner seçiminize önem vermeliyiz. Ayrıca köpeğimizin aşılarını tam ve eksiksiz yaptırmalıyız ve pire kontrolünü düzenli bir şekilde yaptırmalıyız.

kopek-asi-programi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*