Vajinal Kist Tedavisi Nasıl Olur?

Anasayfa Forum Sağlık Kadın Sağlığı Vajinal Kist Tedavisi Nasıl Olur?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 1 ay 2 hafta önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #52034
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Genellikle vajinanın açık kısmına yakın bir konumda gerçekleşen ve çoğu zaman vajina duvarlarında görülen vajinal kist, sıvı ya da yarı katı şekilde karşımıza çıkar. Birçok vajinal kist tehlikesizdir ve hatta pek çoğu rutin bir pelvik muayenesi sırasında fark edilir. Bez ya da kanal tıkanması gibi nedenlerle meydana gelen vajinal kist, çoğu zaman rahatsızlık verici bir durum oluşturmaz ve çok nadir kanserli olarak karşımıza çıkar. Peki, vajinal kist tedavisi nasıl olur? Böyle bir durumda ne yapılması gerekir? daha yakından göz atalım.

  Vajinal Kist Bitkisel Tedavi Yöntemleri

  Vajinal kistin tedavisi için genelde kadınların evde kullandıkları malzemeler ile yapılabileceğini söylemek mümkündür.

  İlk tedavi yöntemlerinden biri ışık su il dolu küvete oturmaktır. Su içerisine 1 ya da 2 yemek kaşığı kadar epsom tuzu atarak 15 dakika kadar su içinde beklemek vajinal kistin hafiflemesine açısından yeterli olacaktır. Günde 2 veya 3 kez bir hafta boyuncu bu uygulamayı yapmak etkili sonuçlar elde edilmesini sağlar.

  Vajinal kist Tedavisinde bir başka etkili yöntem ise elma sirkesidir. Elma sirkesi asidik yapısı sayesinde kistin şişkinliğini azaltır ve daha fazla büyümesini de önler. Bir bardak su içerisine 2 tatlı kaşığı kadar elma sirkesi ilave edildikten sonra pamuk yardımı ile karışımdan alınır ve kistin üzerine bırakılır. Günde en az 3 kez olacak şekilde 2 – 3 gün kadar uygulamayı tekrarlayın. Kısa sürede kist üzerinde istenen sonuçları görebilirsiniz.

  Vajinal kist üzerine sıcak kompres uygulamak da yine etkili çözümlerden biri olabilir. Çünkü sıcak kompres ile kistin yumuşatılması etkili bir tedaviye teşvik yöntemi olarak karşımıza çıkar. Ancak bu uygulama sırasında vajinada yer alan hassas dokuya zarar verilmemesine dikkat edilmelidir. Sıcak kompres uygulamasında öncelikle bez sıcak bir suda iyice ıslatılır ve ardından sıcak bez kistin üzerine konur. Bu şekilde kist içerisinde yer alan sıvı dışarı çıkana kadar 3 – 4 defa tekrarlanır. Sıcak kompres ile enfeksiyon riski en aza indirgenmiş olur ve bunun yanında kist içerisinde yer alan bakteriler öldürülür.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.