Vajinal Hijyen Nasıl Sağlanır?

Anasayfa Forum Sağlık Kadın Sağlığı Vajinal Hijyen Nasıl Sağlanır?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 1 ay 1 hafta önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #52106
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Vajinal hijyen konusunda ilk olarak şunu belirtmeliyiz ki, vajina kendi kendini temizleme mekanizmasına sahiptir ve bu pek çok kadın tarafından bilinmez. Doğal salgılar sayesinde kendini temiz tutmak konusunda çalışmalar yapan vajina, bu yapısı ile kadın vücudunun en özel bölgelerinden biridir. Buna rağmen bazı durumlarda vajinal normalden daha fazla şekilde kötü kokular yaymaya başlar ve bunun sonucunda istenmedik olumsuzluklar ortaya çıkar. Şimdi vajinal hijyen nasıl sağlanır? daha yakından göz atalım.

  Kadınlarda Vajinal Hijyen Nasıl Sağlanır?

  Vajinal hijyen istenmedik genital bölge problemlerinin ortaya çıkmaması adında oldukça önemli bir konumda yer alır. Kadınlarda vajinal hijyen için sizlere 3 farklı aşama ile yardımcı olacak ve gereken hijyen için ne yapmanız gerektiği anlatacağız.

  Günlük ped kullanın!

  Gün içerisinde koşuşturma nedeniyle iç çamaşırınızı değiştirmeniz mümkün olmayabilir, ancak günlük ped kullanımı ile iç çamaşırınızı değiştirmeseniz bile gerekli hijyeni sağlayabilirsiniz. Günlük pedlerin en önemli özellikleri genital bölgeyi kuru ve temiz tutmasıdır.

  Giydiklerinize dikkat edin!

  Dar kıyafetler giymemeye özen gösterin. Bunun yanında iç çamaşırlarınızda sentetik modellerden kaçının. İç çamaşırı seçiminde özellikle pamuklu modelleri seçmeye çalışın.

  Temizlik sırasında bunlara dikkat edin!

  Genel olarak vajinal duş yapmaktan kaçının. Tuvalete gittikten sonra vajinal bölgeyi önden arkaya doğru temizleyin. Arkadan öne temizlemek hijyen sorunlarının ortaya çıkmasında etkili olacaktır.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.