Vajinal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anasayfa Forum Sağlık Kadın Sağlığı Vajinal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 1 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #52145
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Vajinal bölgede çatlak oluşumu şeklinde karşımıza çıkan vajinal fissür, sürekli sürtünmeye maruz kalan vajina çevresinde sık sık görülen durumlardan biridir. Bölgede meydana gelen çatlaklar çoğu zaman acı verici olmasının yanında cinsel ilişkide sorun yaşanmasına neden olur. Bu yazımızda vajinal fissür tedavisi ve sorun karşısında neler yapılabileceğine bakacak ve hastalığın tedavisi konusunda sizlere birtakım bilgiler vermeye çalışacağız.

  Vajinal Fissür Tedavisi ve Ek Uygulamalar

  Vajinal fissür tedavisi ilgili doktor tarafından konulan teşhis sonucuna göre değişiklik gösterebilir. Doktor, vajinal bölgede bakteriyel enfeksiyonların oluştuğunu gözlemler ise çeşitli antibiyotiklerden birini reçete ederek sorunun tedavisine gidebilir. Bunun yanında topikal krem ya da merhemler de vererek sorun yaşanan bölgeye uygulanmasını isteyebilir. Buna karşın büyük çatlak oluşumları ise tam olarak tıbbi bir tedavinin gerçekleştirilmesini zorunlu kılar. Çünkü küçük çatlaklar genelde kendiliğinden ve herhangi bir uygulama yapmadan zamanla yok olur. Büyük çatlakların olduğu durumlarda belirli bir süre hormon replasman tedavisi uygulanabilir.

  Diğer yandan tedavi sürecinin hızlanması adına kadınlar kendi çabaları ile bu sürece destek verebilir. Zeytinyağı ya da hindistancevizi yağı ile çatlak olan alanlara uygulanma yapmak ya da aloe vera yağı ile çatlak olan bölgelerin nemlendirilmesi etkili olacaktır. Bunun yanında oturma banyoları da  tedavi sürecine destek verme adına önemli uygulamalar arasında yer alır. Ayrıca bir süre cinsel ilişkiden uzak durmak önemli bir husustur.

   

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.