Vajinal Fissür Nedir ve Nedenleri

Anasayfa Forum Sağlık Kadın Sağlığı Vajinal Fissür Nedir ve Nedenleri

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 1 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #52143
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Fissürün anlamı yüzey üzerinde meydana gelen çatlaklar olarak bilinmektedir. Bu çatlakların vücudun herhangi bir yerinde oluşması her zaman için muhtemeldir. Bu nedenle fissürlerin vajinal bölgede ortaya çıktığı da görülmektedir. Vajinal fissür nedir? sorusuna verilecek cevap fissürün vajina belgesinde oluşması anlamına gelir. Vajinal bölgede meydana gelen fissürler oldukça acı vereceği gibi kimi zaman ağrı oluşumuna da sebep olabilir.

  Vajinal Fissür Nedenleri Nelerdir?

  Kadınlarda vajina astarı, östrojen hormonu açısından oldukça hassas ve sağlıklı dokuların bulunduğu kalın tabakalardan meydana gelir. Östrojen hormonu, vajinal astarın oluşmasında etkili olan epitel hücrelerin gelişimini düzenleyen bir hormon olarak karşımıza çıkar. Ayrıca bu hormon vajinal astarın nemli ve esnek tutulmasında etkilidir ve yararlı bakterilerin bu bölgede gelişmesine katkıda bulunur ve aynı zamanda zararlı bakterilerin ise gelişmesini engelleyerek enfeksiyon gibi durumların ortaya çıkmasının önüne geçer. Vajinal astar hakkında yeterli bilgiler verdikten sonra şimdi de vajinal fissür nedenleri yani bölge üzerinde oluşan çatlakların nelerden kaynaklandıklarına daha yakından bakalım.

  Vajinal bölge çoğu zaman sürtünme gibi durumlarla karşı karşıya kalır. Doğrudan ya da dolaylı bir şekilde sürtünmelere maruz kalan vajinal bölge üzerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak çatlak oluşumları görülür. Bun çatlakların nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Vajinal bölgenin sürekli sabunla yıkanması ve bu yıkamanın abartılması. Çünkü vajinal bölgenin sürekli sabunla yıkanması kurumasına yol açar. Vajinal bölge kuruduğunda ise cinsel ilişkiler daha ağrılı ve acılı geçebilir. Hatta vajinada yırtılmalara dahi sebebiyet verebilir.
  • Normal doğum yapan kadınlarda da vajinal fissür görülmesi muhtemeldir. Bebek doğum kanalından çıkış yaparak vajina ağzına geldiğinde burada sürtünme gibi durumların ortaya çıkması vajinal fissür nedenleri arasında yer alır.
  • Diğer yandan cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanımında kaygan olmayanları tercih etmek vajinal fissür nedeni olarak karşımıza çıkar.
  • Menopozun ardından düşen östrojen seviyesi vajina kuruluk meydana getirir ve bu da cinsel ilişkilerin daha acılı bir şekilde yaşanmasına neden olur.
  • Bunların yanı sıra vajinal fissür nedenleri arasında yaralanma, ameliyat, radyasyon ve enfeksiyon gibi tedaviler sonucunda da ortaya çıkabilir.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.