Vajinal Enfeksiyon Neden Olur?

Anasayfa Forum Sağlık Kadın Sağlığı Vajinal Enfeksiyon Neden Olur?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 2 hafta 6 gün önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #52246
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Vajinal enfeksiyon kadınlarda hayatları boyunca en az bir defa karşılaştıkları durumlardan biridir. Tedavi edilmediği durumlarda ciddi boyutlara ulaşması muhtemel olan bu rahatsızlık bazı nedenlere bağlı olarak baş göstermektedir. Şimdi, vajinal enfeksiyon neden olur? daha yakından bakalım.

  Vajinal Enfeksiyon Nedenleri Nelerdir?

  Kadınlarda sıkça görülen vajinal enfeksiyon, özellikle yaz aylarında ön plana çıkıyor. Bunun nedeni sıcak havalardan dolayı genital bölgenin nemli kalması olarak gösteriliyor. Genital bölgenin uzun süre nemli kalması ise mantar enfeksiyonu gibi durumların ortaya çıkmasında etkili oluyor. Yaz aylarında tercih edilen sentetik çamaşırlar da genital bölgenin nemli kalmasında etkili olan başka bir faktör. Yine giyilen dar pantolonlar ve sıkı giysiler vajinal enfeksiyon riskini önemli ölçüde artırıyor.

  Bunların yanı sıra hemen her kadın yaz aylarında havuzla buluşuyor. Havuza girildikten sonra ise vajinal enfeksiyon şikayetlerinin arttığı görülüyor. Ancak enfeksiyonun ortaya çıkma nedeni havuzdan bulaşan herhangi bir mikrop değil. Aksine havuz suyu içerisinde yer alan klor, vajen florasında bulunan bakterileri yok ediyor ve bunun ardından mantarlar daha rahat bir şekilde üreyebiliyor. Bunun sonucunda ise vajinal enfeksiyon gibi durumların birçok kadın da ortaya çıktığı gözleniyor.

  Diğer yandan antibiyotik kullanımı, şeker hastalığı, gebelik ve bağışıklık sisteminin baskılanması da yine vajinal enfeksiyon nedenleri arasında yer alıyor.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.